Európában a Kr. u. i. sz.-tól kezdve lett ismertebbé, de csak lassan terjedt el, például Németországban még a XIV, században is nagyon ritka lehetett, Egér és patkányirtásával lett hasznossá, bár kárt is okoz, mert a madarakat, apró nyulakat is elhurcolja.
Háziállataink közt legjobban megőrizte függetlenségét, nem annyira a gazdájához, mint inkább a házhoz ragaszkodik, kedveli az éjjeli elcsavargást. Hízelgő állat, jó anyja fiókáinak. Több fajtája ismert, tisztaságszerető, játékos, bátor, de álnok angora, perzsa, sziámi, mani, csincsilla macska.
A házi macska leszármazottja mint Bast istennő szent állatát, az egyiptomiak háziasitottták, megszeliditették.
Rovarevők. Nagy részük testét szőrruha védi. Fogazatuk éles fogakból áll.
Legnevezetesebb fajuk az európai sünök apró állatokat, rovarokat, csigákat, tojásokat, egérkölyköket esznek, de nem válogatósak, sok minden mást is elfogyasztanak amire rábukkannak. Az "Alaptalan állítások állatokról " című szövegemben írom, hogy
A sünök szaga elűzi az egereket, zeneszóra pedig táncra
A gólyákat Vénusznak szentelték a Római mitológiában. Akinek az ereszére fészket rakott a gólya, a Vénusz örök áldásában és szeretetében részesült. Arisztotelész egy gólya megölésének vétkét követte el, mire a rómaiak egy gólya törvényt hoztak, amely előírta, hogy gyermekeknek gondoskodniuk kell idős szüleikről.
A patkányok a világ minden tájára eljutottak. Nálunk két faja ismert. Az egyik a kisebb a házi patkány, a másik a nagyobb az előbbinél erősebb, harciasabb, a ház alatti részében, a pincékben, árnyékszékekben, csatornákban élő vándor patkány.
Nagyon szaporák, szaglásuk fejlett, jól másznak, ugranak, ásnak, úsznak mindent rágnak. Már 3-4 hónaposan ivarérettek, évente hétszer is kölykezhetnek, alkalmanként 6-22 utódot
Elszabadultak a patkányok Budapesten, elsősorban a hidak lábainál. a Szabadság-híd és az Erzsébet-híd között rohangálnak.
A kecske szerepet kap a népi gyógyászatban, az álomban termékenységet, gazdagságot, ostobaságot és csalfaságot jelenthet, míg a szerelemben életre-halálra utalhat.
A néphit szerint a kecskebakkal való találkozás egy fontos utazás alkalmával jó szerencsét hoz. Fekete kecskével találkozni egy ösvényen azt jelenti, hogy a közelben kincset rejtettek el
A tyúkfélék családjába tartozó madár, abban tér el a többi tyúkféléktől, hogy a farktollai nagyon meghosszabbodtak. Ezek a tollak aranyos kék- és zöldszínűek, kerek végükön szemalakú rajzolat látható: feje és a nyaka-begye biborkék, aranyos és zöld csillogással, háta zöld, alsó teste fekete. A hím tollazata egyszerűbb mint a tojóé, a fején koronás bóbitát visel.
Hazája Kelet India és Ceylon, de már a régi görögök is ismerték, a rómaiak idejében pedig a Páva-velő és a Páva-nyelv keresett csemege volt.
Nevezik még Atalanta pillangónak vagy lepkének is, melynek szárnyai sötét bársonyosan barnák, elül fehér foltok és élénk piros szalagok díszítik. A szárny alja barnássárga. Nappali lepke. A mérsékelt égövi Európában és Észak Afrikában él. 2000 kilométer vándorlási távolságot képes megtenni.
A nőstény naponta 1-100 petét rak csalán levelekre, ezek 4-7 nap alatt kelnek ki. A hernyója csalánt és bogáncsot eszik, 2-3 hét múlva bebábozódik. A telet sziklás üregekben barlangokban vagy törmélekek között töltik. Magyarországon védett.
A legtöbb állat mérge csak akkor hat, ha szúrással vagy harapással a bőrbe jut. Az idegmérgek az idegrendszert támadják meg és erős izgalmat okoznak (tünetei: izomgörcs, rángatózás, hányás és rángógörcs), vagy éppen ellenkezőleg, levertséget (tünetei: bénulás, légzés vagy a szívverés gyengülése, esetleg leállása). A hemotoxin a vörös sejtek a vörös
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Így add tovább! 3.0 Unported Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.