Ha valaki a töltött, főtt ételekkel kapcsolatos véleményemre kíváncsi, annak elmondhatom, hogy, noha nincsenek konyhámból száműzve, mégis ritkán készítek ilyeneket. Ha időnként megkívánjuk egyiket vagy másikat, akkor az általam kikísérletezett tonhalas keverékkel töltöm meg a különböző zöldségeket, vagy - olasz módra - tonhal helyett szardíniát, szardellát használok. A halat hol rizzsel, hol áztatott zsemlével párosítom, és ehhez jönnek a szokásos nyersanyagok, a hagyma, fokhagyma és a fűszerek. A hidegkonyhai töltött készítmények gyakrabban eszembe jutnak, mert azokat gyönyörű díszítéssel lehet tálalni, képesek ünnepi hangulatot teremteni, és az sem utolsó szempont, hogy a töltött tojásokon kívül, a töltött uborkákat, paradicsomokat, gombákat is szeretjük. A töltött gyümölcsök közül a töltött sült alma és a rántott töltött szilva a kedvencünk.
Töltött zöldséges receptjeimből néhányat szívesen megosztok olvasóimmal, hisz ezekkel az ételekkel színesebbé tehetjük étrendünket. Nyár lévén, amikor tobzódunk a friss zöldségekben, tudatosan hagyom ki a téli napok töltött káposztáját. Annak ellenére, hogy nem egyszer főztem nyáron is ebből az ételből, méghozzá a magam készítette savanyított káposztából. Ha ízlenek ezek a töltött ételek, akkor a cukkínis és török ételreceptjeim között továbbiakat is találnak.
Szardíniával töltött sült paprika
Vágjunk félbe négy megmosott, ereitől és magjaitól megszabadított húsos paprikát, kissé sózzuk meg és tegyük félre. Egy zsemlét áztassunk be, majd nyomkodjuk ki, és keverjük össze egy doboz szardíniával, két szardellával és néhány apróra vágott fekete olívabogyóval, kevés sóval és törött borssal megízesítve gyúrjuk össze alaposan a masszát. Egy tűzálló tálat kenjünk ki olajjal, és a masszával megtöltött paprikákat helyezzük egymás mellé, öntsük alá egy kis vizet és 220 fokon - kb. 40 perc alatt - süssük készre. Melegen, hidegen egyaránt jó.
Rizzsel töltött sült paradicsom
Nyolc megmosott, nagy, érett, de kemény paradicsomnak vágjuk le a tetejét, vájjuk ki belsejüket, és sózzuk meg. A paradicsom húsához adjunk 15 dkg alaposan megmosott nyers rizst, fűszerezzük friss bazsalikommal,1 gerezd összezúzott fokhagymával és 10 dkg reszelt sajttal, majd pár kanál olíva olajjal dolgozzuk jól össze. A paradicsomok belsejét töltsük meg a töltelékkel, rakjuk mindegyik paradicsomra levágott kalapját. Kikent tűzálló tálban, egymás mellé sorakoztatva 220 fokos sütőben 40 perc alatt süthetjük meg.
Tőkehalmájjal töltött paradicsom
Nyolc megtisztított, közepes paradicsom tetejét levágjuk, belsejét kivájjuk és gyengén megsózzuk. A töltelékhez pároljunk félpuhára 15 dkg rizst, adjunk hozzá két apróra vágott főtt tojást, s egy tőkehalmáj konzervet, az egészet kavarjuk össze és töltsük bele a paradicsomokba, majd a levágott részeket helyezzük vissza a paradicsomokra. Kikent tűzálló edénybe egymás helyezve, forró sütőben süssük meg. A megsült paradicsomokra öntsünk 5 evőkanál tejföl és egy csapott kanál rétesliszt csomómentes keverékét, és még pár percig toljuk vissza a sütőbe. Tálalás előtt hintsük meg a paradicsomokat apróra vágott petrezselyemmel.
Tonhalas rizzsel töltött tök
Egy kg zsenge spárgatököt vágjunk hosszába ketté, hámozzuk meg és tisztítsuk meg a magoktól, sózzuk be. Két doboz olajos tonhalkonzervet keverjünk össze 8-10 dkg alaposan megmosott rizzsel, két felvert tojással, és a keveréket töltsük a két fél tökbe. A tököt lábasba tesszük, alá sós vizet öntünk, és puhulásig pároljuk. Paradicsom- vagy kapormártással nyakon öntve tálaljuk, de tejföllel meglocsolva ugyancsak felszolgálhatjuk. A tölteléket rizs helyett elkészíthetjük két beáztatott, kicsavart zsemlével is.
Tarhonyás tonhallal töltött karalábé
Tíz gyenge karalábét meghámozunk, a belsejüket alaposan kivájjuk, az üreget sóval beszórjuk. Egy olajos tonhalkonzervet összekeverünk 6-7 dkg tarhonyával, sóval, törött borssal, majd a karalábékba töltjük. A töltött karalábékat egy edényben elrendezzük, a tetejükre szórjuk a kivájt darabokat, legvégül pedig a karalábékat apróra vágott petrezselyemmel hintjük meg. Öntsük fel az edényt sós vízzel és főzzük benne a karalábékat puhára.
Tálalás előtt besűríthetjük tejfölös, lisztes öntettel, de ha tejfölt locsolunk rá, azzal is finom.
Gombával töltött krumpli
Nyolc nagy, alaposan megmosott, hámozatlan krumplit tegyük fel sós vízben főni, de csak annyi időre, amíg felforr a víz. A krumplikat szűrjük le, hámozzuk meg, és hosszában vájjuk ki. Egy apróra vágott vöröshagymát kevés olajon dinszteljünk meg, adjunk hozzá 30 dkg felszeletelt gombát, apróra vágott petrezselymet, sót, őrölt borsot és pároljuk készre. Az előzőleg beáztatott, kinyomkodott zsemlével és egy felvert tojással keverjük össze az egészet. A masszát töltsük a krumplikba, kikent tűzálló tálba rakjuk, mellé szórjuk a kivájt krumpli darabokat, mindegyik krumplit vonjuk be liszttel elkevert tejföllel és a tetejüket bőségesen szórjuk meg füstölt reszelt sajttal. 220 fokos sütőben kb. fél óra alatt elkészül.
Párolt gombával töltött gomba
Egy kis fej apróra vágott vöröshagymával pároljuk meg fél kg megtisztított gombának a szárát, majd adjunk hozzá őrölt borsot, curryt (vagyis karit), finomra szelt petrezselymet és sót. Ha elkészült, keverjünk bele egy felvert tojást. Ezzel a masszával felpúpozva megtöltjük a gombakalapokat, majd kikent tűzálló tálba helyezve, a tetejüket megszórjuk bőségesen két evőkanál zsemlemorzsával elkevert 10 dkg reszelt sajttal, majd vajdarabkákat dobunk rá. Forró sütőben hamar - kb. 10 perc alatt - elkészül.