Rosta Erzsébet weboldala


Tavaszi piros retekFél életemet abban a balga tudatlanságban éltem le, hogy a retek - legyen fekete, rózsaszín, piros, skarlátvörös, lila vagy fehér, alakra gömbölyű, kúp alakú vagy tojásdad, tömegét tekintve a néhány grammos piros retek, vagy a gyakorta 1 kg-osra is megnövő fehér színű japán daikon - kizárólag csak nyersen fogyasztható szendvicsre, hideg falatok mellé. Pedig salátaként, öntetekkel is kiváló. Sőt, lehet belőle lepénykéket sütni, palacsintatésztában megforgatva bundázott ropogós retekként is elkészíthető. Persze máig vallom, hogy nyersen a legfinomabb és leghatásosabb, valóságos ásványanyag- és C-vitamin bomba, a benne lévő kénes mustárolaj segíti az emésztést, sőt az egyiptomiak még a szerelmi vágy felkeltésére is alkalmasnak tekintik.

Mivel nem vagyok retekszakértő, e cikk megírása előtt körülnéztem az irodalomban, és az egyik szakkönyvben csodajó nevűekre leltem. A hónapos retkek között például olyanok találhatók, mint a non plusz ultra, a korai legjobb, a szentesi hajtató, az óriási vaj, a kerek fehér, a jégcsap vagy a korai piros. (Valószínűleg ez utóbbi a piacon csomóban kapható piros retek.) A tavaszi-nyári fajtáknál a János napi, a húsvéti rózsa, a húsvéti fehér mellett a rózsaszínű húsvéti üdvözlet nevű retekkel is találkoztam. Az őszi és téli fajták sorában pedig a müncheni sör- és az erfurti kerek fekete retek az ismertebbek. Az igazán nagy méretú retkek pedig Távol-Keleten találhatók. A világrekordot jelenleg (2003. február 9-e óta) a japán Manabu Oono tartja, akinek retke 31,1 kg-t nyomott, a kerülete pedig 119 cm volt.

Müncheni sörretekA magamfajta városlakóknál az ételkészítés a vásárlással kezdődik. Mielőtt azonban a retket megvennék, feltétlenül nyomkodjuk meg a gumókat. Ugyanis minél keményebbek, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy belül pudvásak legyenek. Arra is vigyázzunk, hogy a héjuk ne legyen ráncos és fekete foltos. A piros reteknél a kisebb szemek a legropogósabbak, de gyorsan romlanak. A téli fajták viszont jól tárolhatók. Ha a retek otthon megfonnyadna, zöldjétől megtisztítva tegyük vízbe, másnapra újra ropogóssá válik.

Többször előfordult velem, hogy a sörretket jégcsapretekként (a japán daikont pedig sörretekként) kínálták, árulták. Hiába érveltem azzal, hogy a sörretek meglehetősen vaskos (a daikon pedig mindegyiküknél jóval hosszabb), jól meg lehet különböztetni a jégcsapretektől, amely kecses, harmad vagy negyed akkora, mint a sörretek, és formára pont olyan, mint az ereszről lelógó jégcsap. Tehát összetéveszthetetlenek. Érvelésem mindig üres fülekre talált, most már nem reklamálok. Felesleges.


Fekete retek tejfölös öntettel

2 nagy fekete retek, só, 2 nagy alma, 2 csomó újhagyma, 1 citrom leve, 1 közepes főtt krumpli, 2 dl tejföl, csipetnyi cukor, 1 teáskanál ketchup, 1 csokor metélőhagyma, 1 főtt tojás

A meghámozott, megmosott retket legyaluljuk és kissé besózva legalább egy órán át állni hagyjuk. Az almát ugyancsak meghámozzuk és lereszeljük, meglocsoljuk egy kis citromlével. A megtisztított újhagymát a zöldjével együtt felkarikázzuk, a főtt krumplit kockára vágjuk. A tejfölt a cukorral, a ketchuppal, a maradék citromlével elkeverjük, majd a retket, az almát, az újhagymát meg a krumplit beleforgatjuk. A tetejére összevagdalt metélőhagymát szórunk. Főtt tojáskarikákkal díszítjük. Lehűtve tálaljuk.


Piros retek rokforttal

2 csomó piros retek, 10 dkg rokfort sajt, 1 dl kefir, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld, 1 csokor apróra vágott metélőhagyma, késhegynyi őrölt fehérbors

A retek zöldjét levágjuk és a szemeket igen vékony karikákra szeljük, vagy legyaluljuk. A rokfortot villával összetörjük és a kefirrel, az apróra vágott petrezselyemzölddel és metélőhagymával simára keverjük. A leszelt retket hozzáadjuk, borsozzuk, és tálalásig behűtjük.


Jégcsapretek saláta

 

2-3 fehér jégcsapretek, 2 nagy alma, 1 kicsi kígyóuborka, só, 1 pohár kefir, késhegynyi fehér-bors, 1 csomag metélőhagyma, 1 főtt tojás

A megtisztított retket, almát és uborkát legyaluljuk. A sóval, borssal ízesített kefirrel nyakon öntjük. A tetejére finomra vágott metélőhagymát szórunk, főtt tojáskarikákkal díszítjük, és behűtve kínáljuk.


Bundás retek

1 közepes jégcsapretek, 1 közepes sárgarépa, 1 kicsi karfiol, 1 közepes vöröshagyma, 1-2 cső fehér paprika, néhány káposztalevél, 1 mokkáskanál őrölt pirospaprika, só, 1 kiskanál összevágott petrezselyem
a palacsintatésztához: 30 dkg liszt, késhegynyi sütőpor, víz vagy joghurt
a sütéshez: olaj

A megtisztított retket és a sárgarépát hasáb alakúra vágjuk. A karfiolt apró rózsáira szedjük, a lehéjazott hagymát karikára szeljük, a paprikát és a káposztát laska szélességű csíkokra szeleteljük. A liszttel, a joghurttal, a sütőporral, a sóval sűrű palacsintatésztát keverünk, amit a felaprított petrezselyemmel fűszerezünk. A zöldségeket a pirospaprikával és egy kevéske sóval megszórjuk, majd a palacsintatésztában megforgatjuk. Forró olajban ropogósra sütjük. Azonnal tálaljuk.


Retek lepénykék
15-20 darab

15 dkg rizsliszt, 15 dkg búzaliszt, 1 dl aludttej vagy joghurt, 2 evőkanál olaj, 1 kis fej vöröshagyma, 1 közepes jégcsapretek, 1 kis cső erős zöldpaprika, késhegynyi gyömbérpor, só, 1 mokkáskanál kurkuma por, só, olaj a sütéshez

A megtisztított vöröshagymát meg a retket megreszeljük, az erős zöldpaprikát nagyon apró kockára vágjuk. A kétféle lisztet átszitáljuk, a hagymával, retekkel, paprikával, gyömbérrel, kurkumával, sóval összekeverjük. Az aludttejet és az olajat hozzáadjuk, és kemény, de rugalmas tésztává gyúrjuk. Nedves ruhával lefedve egy óráig pihenni hagyjuk. Ismét meggyúrjuk, majd a tésztából (15-20) kis labdát gömbölyítünk és apró kerek lepényekké nyújtjuk. Forró olajba téve tartsuk lenyomva, míg felpuffadnak, majd azonnal forgassuk meg. Az aranybarnára sült lepénykéket csöpögtessük le, és még melegen kínáljuk.