Általában nem engedem magam reklámoktól vezérelni, ennek ellenére néha mégis elcsábultam. Mire észhez tértem, nekem is lett néhány olyan háztartási gépem, melyeket az erőszakos és meggyőzőnek tűnő hirdetések hatására vásároltam meg. E gépeket azonban nem használom, például az első olajsütőmből már a „felavatásakor” kifolyt a forró olaj, és bizony sok időmbe telt, míg felkutattam a szervizt. Igyekezetemnek azonban nem sok haszna volt, mert miután elhoztam ugyanúgy eresztett az alja, csurgott belőle a sütőolaj, mint a javítás előtt. Aztán vettem egy másikat, de ebben sem volt sok örömöm, ezért úgy döntöttem, hogy újonnan elajándékozom. Kezdetben olykor a gyümölcscentrifugámat is elővettem, ám a lédús citrusfélékből alig tudtam valami kis levet kipréselni, és - mivel a léből a hasznos rostanyag teljesen hiányzott - ezt a gépemet is gondosan becsomagolva felvittem a padlásra, a többiek - az elektromos késélező, a daráló, a forró vízzel tisztogató pingvin, a szeletelő gép stb. - mellé.
Pedig nem vagyok maradi, vannak kedvenc gépeim is, ilyen a napi használatú kávéfőző, a vízforraló, a kenyérpirító, vagy az alkalmanként munkába fogott univerzális robotom, a bot mixerem, s a szendvicssütőm. Az utóbbi praktikusságát különösen kedvelem, ugyanis korábban a sütőben készítettem meleg szendvicseket, kenyérpizzákat. Persze remek szolgálatot tesz a robotgépem is, amit akkor veszek elő, ha például nagyon apróra kellene reszelnem vagy szeletelnem a fejes káposztát, vagy egyszerre van szükségem sok zsülienre vágott sárgarépára. Az igazság az, hogy szívesebben végzem manuálisan az aprítást, szeletelést, sőt a kenyérsütést is. Amíg tejből magam készítettem joghurtot, ahhoz sem használtam joghurtkészítő gépet. A háztartási gépek használatától az is visszatart, hogy nagyon macerás a tisztításuk, a mosogatásuk, jobban szeretem ezt a műveletet is kézzel végezni. Mivel nincs (és valószínűleg nem is lesz) a háztartásunkban mosogatógép, ennek köszönhetően a konyhám mindig tiszta, mert amint végeztem egy munkafázissal, azonnal elmosogatok, hiszen nem kell arra várnom (gazdaságossági megfontolásból), hogy megteljen a mosogatógépem.
Ropogós, meleg sajtos szendvicseket nemcsak a szendvicssütővel tudunk asztalra varázsolni, hanem tepsiben forró sütőbe tolva is hamar elkészülhetünk vele. Az ismert szendvicseken kívül ajánlom, kóstolják meg az őszibarackos toastot is. A finom falatok mellé bármilyen folyadékot, gyümölcslevet, kakaót, teát, sört, bort adhatunk, attól függően, kinek mivel csúsznak le jobban az ízes falatok.
Melegszendvics-variációk
A szeletelt toast kenyeret vékonyan megkenjük vajjal, erre teszünk valamilyen rávalót, ezt letakarjuk egy szelet sajttal, valamint rátesszük a másik szelet kenyeret. Szendvicssütőben ropogósra sütjük.
Rátét változatok
Fokhagymás, póréhagymás vagy olíva bogyós: a megkent kenyerekre szórhatunk aprított fokhagymát, vagy ráhinthetünk fokhagyma granulátumot. Fokhagyma helyett lekarikázott póréhagymát vagy apróra vágott olívabogyót is tehetünk, amit előzőleg belekeverhetünk puha vajba. Bátran használhatunk a vajhoz darált mogyorót, diót, kesut, ezekkel is nagyon finom ízeket lehet elérni.
Savanyú káposztás: apróra szelt savanyú káposztát összekeverünk lágy vajjal, kevés tejföllel, ezt rákenjük a kenyérszeletekre és megszórjuk reszelt sajttal.
Rántottás: tojásrántottát sütünk, vastagon ráhelyezzük az alsó kenyérre, rászeletelünk pár karika lila hagymát, paradicsomot vagy paprikát, és betakarjuk a másik szelet kenyérrel.
Gombás: a megkent kenyerekre púpozzunk dinsztelt gombát, terítsünk erre egy szelet sajtot, és a másik szelet kenyeret.
Szardíniás: a szardíniát elkeverjük vajjal, rákenjük a kenyérre és betakarjuk egy szelet sajttal, amire még egy szelet kenyér kerül. Kemény tojás karikákat is tehetünk a kenyerek közé.
Tonhalas: tonhalkonzervről leöntjük az olajat, összekeverjük vajjal, kicsit megborsozzuk és rákenjük a kenyérre, melyet egy szelet sajttal és a másik szelet kenyérrel betakarunk. Ezt is dúsíthatjuk keményre főtt tojás karikákkal.
A húskedvelők egy-egy szelet füstölt sonkával, párizsival, kolbásszal, más felvágottal, sült hússal, maradék pörkölttel, májkrémmel is készíthetik szendvicsüket.
A legmegfelelőbb sajt a trappista, az edámi, de lehet másféle is, például füstölt parenyica sajt, az olíva bogyós szendvicshez pedig az ömlesztett sajt, például a kockasajt a legjobb. A vaj helyett használhatunk juhtúrót, gomolyasajtot vagy a körözöttet is. A vajat ízesíthetjük kaporral, petrezselyemmel, ketchuppal stb. Rátétnek a szemes bab, kukorica és sárgarépa is jó lehet.
Őszibarackos sajtos toast
Szeletelt toast kenyereket megkenünk vékonyan vajjal, mindegyikre ráteszünk egy szelet vékony sajtot, erre jön egy fél őszibarack vagy sárgabarack (befőtt), melyet betakarunk egy újabb szelet sajttal. Előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt megsül. Közben keverjünk el tejfölt, mustárral, kevés sóval, s ebből a mártásból, a fogyasztás előtt öntsünk a forró szendvicsekre.