Múltkorában konzerv tőkehalmájból készítettem resztelt májat, ugyanúgy, mint ahogy édesanyámtól ellestem, csakhogy ő ugyanezt borjú- vagy sertésmájból alkotta meg. Arra már nem emlékszem melyikből, arra viszont igen, hogy bőségesen megszórta majoránnával, ami isteni ízt adott a májpörköltnek. Hozzá sós vízben főtt krumplit adott. Erre gondoltam, amikor megcsináltam a tőkehalmáj pörköltemet, krumplipürével, csemege uborkával. Arra számítottam, hogy a régi ízek jönnek vissza, azokat érzem nyelvemen, de csalódtam. Egyáltalán nem hasonlított azokra a valódi máj pörköltökre. Fegyelmezetten legyűrtem.
Mivel maradt a kamrámban még jó pár tőkehalmáj konzerv, a minap készítettem szendvicskrémet. Egy doboz Mascarpone krémet elfeleztem, az egyik felét szardíniával kevertem össze, a másikat pedig tőkehalmájjal. Ez utóbbihoz adtam egy kis mustárt és pici sót is. Ezek viszont nagyon ízletesek lettek. Ekkor döntöttem el, hogy megpróbálok ebből a halmájból puffancsot alkotni, talán annak sikere lesz. Még csak az ötletnél tartok, de már most megadom az elképzelésem szerinti receptet. Lehet, hogy néhány olvasómmal egyidejűleg készítek ilyen puffancsokat.
Közben azon töröm a fejem, miért kívánom ennyi év után is a májat. Talán azért, mert gyerekkoromban édesanyám azt mondta, hogy könnyű étel, ráadásul tele van A és B vitaminnal. És valóban, a sok A vitamin mellett jelentős mennyiségű B2 vitamint, niacint, biotint, folsavat és B12- valamint C vitamint is tartalmaz. Valószínűleg a felsorolt vitaminok valamelyikéből hiányom volt, vagy van. A szakemberek a vegetáriánusoknak elsősorban a B12 pótlását ajánlják, mert ez elősegíti a vörösvértestek képződését és regenerálódását, így megelőzi a vérszegénységet. Növeli a szervezet energiáját, rendben tartja az idegrendszert, mérsékli az ingerlékenységet. Javítja a koncentráló-, emlékező- és egyensúlyozó képességet. Gyerekkoromban bizonyára azért kaptam csirke-, kacsa-, liba-, borjú-, marha-, és sertésmájat, mert elég nyeszlett voltam, s anyám szerint a máj növelte étvágyamat, segített növekedésemben.
A céklát és a lencsét nem kell dicsérnem, mindkettő egészséges, a céklát mezítlábas salátaként is kedvelem, a lencsét - sokféle változatban - nemcsak az ízéért eszem szívesen, hanem a magas B-vitamin tartalma miatt is gyakran megkívánom, most azonban elsősorban azért jutott eszembe, mert fogyasztása régi újévi hagyomány. Az utóbbival azonban - hasonlóan, mint a többi hüvelyessel - óvatosan bánok, mert sok savat termel.
Tőkehalmáj puffancs
Két doboz konzerv tőkehalmájról leöntöm az olajat, és ebben (ha kevés, adhatunk még hozzá egy kis olajat) megdinsztelünk egy kis fej nagyon apróra vágott vöröshagymát. Ha kihűlt, hozzáadunk 2 alaposan felvert tojást, 1 púpos evőkanál zsemlemorzsát valamint ugyanennyi grízes lisztet, majd megsózzuk, megszórjuk kevés őrölt borssal és bőségesen apróra szelt petrezselyemmel. Miután az egészet jól összekeverjük, evőkanállal szaggassuk bele forró olajba, és mindkét felét süssük meg pirosra. Vigyázzunk, mert gyorsan megsül.
Majonézes cékla
A céklasalátáról öntsük le a levét, alaposan csöpögtessük le, majd a cékla szeleteket vágjuk egyforma csíkokra. Majonézből készítsünk tartármártást. A majonézbe tegyünk tejfölt, kevés sót, cukrot és mustárt, ha van otthon, akkor egy korty bort. Keverjük össze és kóstoljuk meg milyen ízűre sikeredett, ekkor még javíthatunk rajta. A tartármártásba forgassuk bele a céklát. Nagyon finom.
Majonézes lencse
Az alaposan megmosott lencsét tegyük fel sós vízben főni. Ízesítésül rakjunk a főzővízbe babérlevelet. A főtt lencsét szűrjük és csöpögtessük le alaposan, várjuk meg, míg kihűl. Közben az előbb leírtak szerint majonézből készítsünk tartármártást, adjunk hozzá apróra vágott lilahagymát majd keverjük össze az egészet.
Kommentek
archivált tartalomRosta Erzsébet #2
Kedves Ildikó!
2011-01-17 12:08:00Sajnos ma már nincs olyan élelmiszer, mely ne tartalmazna valamilyen adalékot vagy szermaradványt. Az utóbbi még a bio-termékekre is igaz. Szerencsére tudatos vásárlással és megfelelő konyhai trükkökkel és technikákkal csökkenthetjük az egészségi kockázatot. Erről a későbbiekben részletesen írok.
Ami pedig az emésztést illeti, időtartama függ az elkészítés módjától, valamint attól is, hogy az adott ételt milyen körettel vagy salátával párosítva fogyasztjuk.
Erzsébet
Szegfû Ildikó #1
Erzsébet!
2011-01-16 14:26:21Arról nem írtál, hogy az adalékok és a mosogatószerek mennyi idõ alatt hagyják el a szervezetünket és milyen hatással vannak ránk. A mérget a máj segítségével ürítjük ki a szervezetbõl, a máj mûködését a zsírok segítik. Ezzel van összefüggésben a hús lassú emésztése?
Lehet, hogy el kell mennünk egy orvosi képzésre?
Üdv Ildikó