A tintahalról már írtam, ugyanis a horvát tengerparton igencsak megkedveltük, a nemcsak ízre finom, hanem a pénztárcánkat is kímélő, megfizethető ételt. Gyakran ettünk grillezett vagy pongyolás tintahalat, a legfinomabbnak a rovínji rizottót találtam, amiben nemcsak tintahal volt, hanem garnélarák is, megspékelve bőven paradicsommal, vörös- és fokhagymával, megbolondítva olíva- és kapribogyóval és igazi rizottóval. A tálalás is elnyerte tetszésünket, mert a tál közepére feltornyozott rizsre került a ragú, legfelülre pedig az ételhegy tetejére a reszelt parmezán.
Az egyik utunk után, gondoltam, én is készítek egy szaftos tintahal ételt. De vásárlásnál nem voltam elég figyelmes és véletlenül nem tintahalat vettem, hanem polipot. Nem csináltam belőle problémát, semmi gond, beszéltem meg magamban hangtalanul, akkor tintahal helyett polipot fogunk enni, méghozzá fűszeres polipragut. Mindent az előírás szerint csináltam, majd feltettem főni, és lestem az órát, mikor fog elkészülni a polip ragum. Időnként kóstolgattam, de a polipom húsa csak nem akart megpuhulni. Órák múlva is rágós maradt. Egy idő után meguntam a várakozást. Terítettem, tálaltam és megettük, a finom szaftos, szíjas húsú polipot.
Most persze nem polip, hanem tintahal receptek jönnek, méghozzá mélyhűtött tintahalakból, mert nálunk frissen nem kapható, legalább is nem tudok róla. A vásárlásnál a 10-12 cm-es példányokat válasszuk ki, mert azok életükben még fiatalok voltak, nem úgy, mint az én öreg polipom. (Az igazsághoz tartozik, hogy a tintahalak nem is igazi halak, hanem a lábasfejűekhez tartozók.)
Pongyolás tintahal
A mirelit tintahal törzsét vágjuk egyenletes karikákra. Kb. 30 dkg tintahalhoz készítsünk 10 dkg kukorica-, vagy búza réteslisztből, 3 tojással, 2 dl vízzel, vagy fehérborral esetleg sörrel sűrű palacsintatésztát, majd a masszát lazítsuk fel a maradék 3 tojásfehérje kemény habjával. Adhatunk a tésztába a són kívül különböző fűszereket, például apróra vágott snidlinget, kaprot, kurkumát, őrölt borsot is. Mártsuk a tintahal karikákat először lisztbe, majd a palacsintatésztába, és forró olajban mindkét oldalát süssük pirosra. A pongyolás tintahal karikákat tegyük egy lapos tálra, és díszítsük körbe citromkarikákkal, vagy felnégyelt citrommal. Nem fontos mellé köret, de illik hozzá a hizlaló, olajban sült krumpli, a krumplipüré, a zöldséges rizs, vagy a párolt sárgarépa.
Tintahalragu
A mélyhűtött tintahal törzsét szeleteljük fel vékony karikákra, a csápjait pedig apró darabokra. Olajon pároljunk meg karikára vágott lila-, vagy póréhagymát a zúzott fokhagymával, majd tegyük bele a tintahalat és az egészet pirítsuk meg. Sózzuk meg és ízesítsük őrölt borssal, reszelt citromhéjjal. A ragut sűrítsük be vízben elkevert grízes liszttel, vagy tojássárgával. Forraljuk fel. A végén öntsük nyakon tejszínnel, vagy ízlés szerint, adjunk hozzá tejfölt.
Tintahal brokkolival
A tintahal törzsét vágjuk azonos méretű, vékony karikákra, tegyük bele forró vízbe 2-3 percig, ezután, szedjük ki a tintahalat, és itassuk le róla a vizet. Vágjunk egész apróra vöröshagymát, serpenyőben melegítsünk olajat, ha már forró, tegyük bele a hagymát és a tintahal karikákat, majd rázogatva süssük 2 percig. Ezután helyezzük el őket egy tálra. Az előzőleg megtisztított brokkoli rózsáit tegyük bele a maradék olajba és kevés vízzel pároljuk meg. Ha kész, akkor a halkarikákat köré rakjuk körbe. Brokkoli helyett párolhatunk húsos Kalifornia paprikát, karfiolt, mangoldot, sárgarépát is.