Ízlés dolga, de engem soha nem csábítottak az uniformizált ételeket kínáló gyorsbüfék, pizzatériák. Még húsevőként sem voltam vevő hot-dogra, hamburgerre, sőt még a pizzára sem. Egyszer aztán vendégségben kénytelen voltam mégis megkóstolni ez utóbbit, de a háziasszony félig sült "szalonnás" tésztájú, ízetlen, száraz töltelékű mirelit-pizzája egy szemernyi kulináris örömet sem szerzett. Persze életem egyetlen hamburgere is emlékezetes számomra. London Cityjében sétalgatva, dél körül járhatott az idő, mert megkordult a gyomrom. Velünk szembe, mily véletlen, egy hatalmas portájú McDonald’s-ot fedeztem fel. A látványtól még éhesebb lettem. Elhatározásom tett követte. A hatalmas hamburgerbe nehezen tudtam beleharapni, de ez a falat sem esett jól, nem volt se rossz, se jó, teljesen ízetlen volt. Mivel nem vagyok válogatós, s megbecsülök minden falatot, eszembe sem jutott, hogy eldobjam, ezért szívélyesen kezdtem kínálgatni férjem, kóstolja meg ő is, milyen ízű a hamburger. Nem engedett az álságos kínálgatásnak, így kénytelen voltam legyűrni életem első és egyetlen hamburgerét.
Sokáig tartózkodtam e népszerű ételektől, a gyerekek azonban nem hagytak nyugton, egyre jobban sürgettek, készítsek nekik végre pizzát. Kérésüknek végül is engedtem. Legnagyobb örömömre már az első próbálkozásomat - a kukoricalisztes tésztájú, babos, sárgarépás pizzát - siker koronázta, és nekem is annyira ízlett, hogy ott íziben megváltoztattam, a pizzáról addigi elmarasztaló véleményem. Az elismerésen felbuzdulva, azóta sokféle zöldséggel (gombával, szárazbabbal, karfiollal, brokkolival, hagymával, sárgarépával, olajbogyóval, kapribogyóval, kukoricával) s egy ido óta szardíniával, tonhallal megpakolt pizzát készítek és a tésztákból is többfélét (burgonyást, juhtúróst, búzacsírást, szójalisztes) kipróbáltam, a legjobban azonban mindnyájunknak a kukoricalisztből készült tészta ízlik. Újabban, ha tejfölös, sajtos lapított lepényt sütök, a fele adag tésztát pizzaként készítem el. Nagyon finom.
Rájöttem arra, hogy a jó pizza alfája és ómegája nemcsak a finom tészta, hanem a rákerülő zöldségek ízharmóniája, valamint a jól fűszerezett pizzaszósz. A zöldségeket apróra vágom, a pizza szószt - noha kapható készen is - a szájunk íze szerint én magam készítem el. A tésztát mindig elősütöm, majd a zöldségekkel és a sajttal együtt visszadugom a sütőbe addig, míg a sajt rá nem olvad a pizzára. Sajtként reszelt trappistát használok, de a méregdrága parmezán is remek. A pizza nemcsak melegen, de hidegen is fogyasztható, nálunk azonban erre nem volt példa, még frissen, íziben mindig elfogy egy nagy tepsivel. A közelmúltban újításként apró, vendégváró, káposztás-hagymás pizzákat készítettem. Noha ezek a kis apró pizzák az eredetinél kissé munkaigényesebbek, de érdemes bíbelődni velük, mert nagy sikert aratnak a vendégek körében.
Kukoricalisztes pizzatészta
20 dkg liszt, 10 dkg kukoricaliszt, 10 dkg margarin, 3 dkg élesztő, 2,5 dl tej, 1 mokkáskanál cukor, 1 mokkáskanál só
Az élesztőt 1 dl langyos tejjel, cukorral és kevés liszttel felfuttatjuk. A kétféle lisztet és a sót összekeverjük, a feldarabolt margarinnal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt és a maradék langyos tejjel sűrű, galuska állagú tésztává keverjük. Olajjal kikent, belisztezett nagy tepsibe öntjük, vagy vizes kézzel kb. 1 cm-es rétegben elterítjük. Langyos helyen megkelesztjük. Előmelegített, közép meleg sütőben félkészre (aranyszínűvé) sütjük. Megkenjük pizza szósszal és a ráhalmozott zöldségekkel és sajttal készre sütjük.
Hagyományos pizzatészta
30 dkg liszt, 1,5 élesztő, 1,5 dl tej, 1 kávéskanál cukor, 4 evőkanál olaj, e mokkáskanál só
Az élesztőt 2 kanál langyos tejjel és cukorral felfuttatjuk. A liszt közepébe öntjük a kovászt, és az olajat. Megdagasztjuk, langyos helyen megkelesztjük, és forró sütőben elősütjük. A tésztát süthetjük egybe, vagy lángos nagyságúra kinyújtva kör alakúan. Ez esetben a tészták szélét felhajtjuk, hogy peremük legyen.
Finom pizzatészta
30 dkg liszt, 10 dkg vaj vagy margarin, 2 tojás sárgája, 2 dkg élesztő, 2,5 dl tej, mokkáskanál cukor, és mokkáskanál só
Hasonlóan készül, mint az előbbi, ez esetben, a vajat vagy a margarint előzőleg kikeverjük a tojás sárgákkal. Fakanállal alaposan dolgozzuk ki az egészet krémes masszává. Öklömnyi gombócokat tépünk a tésztából, s kézzel kerek lappá formázzuk. Kikent sütőlapra téve, megkelesztjük, forró sütőben elősütjük, majd a pizza tésztákra halmozzuk a feltétet. Sütőben készre sütjük.
Ennél apróbb pizzákat is készíthetünk, ez esetben a tésztát fánkszaggatóval, az ennél kisebbeket pedig pogácsaszaggatóval szúrjuk ki.
Vendégváró káposztás-hagymás apró pizzák
35 db pizza
a tésztához: 30 dkg liszt, 10 dkg vaj, 2,5 dl tej, 3 dkg élesztő, 1 mokkáskanál cukor, 1 mokkáskanál só
a rátéthez: 2 evőkanál olaj, 30 dkg káposzta finomra reszelve, 1 közepes vöröshagyma apró kockára aprítva, só 1 teáskanál csili szósz, 1 evőkanál szójaszósz, ketchup és reszelt sajt
Úgy készítjük, mint a finom pizzatésztát. Lisztezett deszkán belisztezett sodrófával 1 cm vastagra nyújtjuk, majd pogácsaszaggatóval apró korongokat szúrunk. Olajozott sütőlemezen közép meleg, 200 C°-os sütőben néhány percig elősütjük.
A töltelékhez olajat forrósítunk, hozzáadjuk a reszelt káposztát és apróra vágott hagymát, majd hirtelen megsütjük. Közben hozzákeverjük a sót, a csili szószt és a szója szószt. Ha langyosra hűlt, minden korongra egy mokkáskanál tölteléket halmozunk. A tetejére reszelt sajtot és egy csepp ketchupot teszünk. Közép meleg sütőben sütjük, míg a sajt megolvad. Melegen kínáljuk.
Pizzaszósz
2 evőkanál olaj, 1 közepes vöröshagyma, 1 kicsi konzerv paradicsompüré, 1 csésze víz vagy paradicsomlé, 1 evőkanál cukor, csipetnyi oregánó (helyette majoránna) és késhegynyi őrölt bors, 1 babérlevél, só
A hagymát apróra vágjuk, és olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a paradicsomszószt, a fűszereket, a sót, cukrot, felöntjük vízzel vagy a paradicsomlével. Addig főzzük, míg besűrűsödik. Fűszerként használhatunk késhegynyi kakukkfüvet és/vagy rozmaringot. A pizza szószt a félig kész tésztára kenjük.
Én a pizza szószt, hogy finom, sima legyen, összeturmixolom. Ez esetben a babért előtte kiveszem.
Gombás-babos pizza
1 evőkanál olaj, 30 dkg gomba, só, 30 dkg főtt bab (lehet fehér- vagy tarkabab konzerv), pizza szósz, 10-20 dkg reszelt sajt
A megtisztított gombát szeletekre vágjuk, és olajon megpároljuk. Miután megsóztuk, hozzáadjuk a főtt babot és a pizza szószt. Jól összekeverjük és a félig kész pizza tésztára terítjük. Meghintjük a sajttal és a sütőben készre sütjük. Forrón ketchuppal tálaljuk.
Karfiolos-sárgarépás pizza
1 nagy fej karfiol, 1 nagy sárgarépa, 3 gerezd fokhagyma, só vagy ételízesítő, 3 főtt tojás
A megtisztított karfiolt és sárgarépát apróra vágjuk és kevés sós fokhagymás vízben puhára pároljuk. Felrakjuk az elősütött pizza tésztára. A karikára vágott főtt tojásokat ráhelyezzük. Meglocsoljuk pizza szósszal, majd megszórjuk sajttal. Forró sütőben addig sütjük, míg a sajt megolvad. Ketchupot adjunk mellé.
Ezeket a feltéteket csak ötletként írtam le, a pizzára tehetünk bármilyen zöldséget, zöldborsót, zellert, brokkolit, hagymát, olívabogyót stb. A tésztát megpakolhatjuk olajos, vagy paradicsomos szardíniával, aprított olajos tonhallal, bármilyen halfilével, kagylóval, szardellagyűrűsen vagy kapribogyósan, és aki szereti a húst, tehet rá kolbászt, csirkemájat, sonkát, téliszalámit, maradék pörköltet.
Lapított lepény
a tésztához: 40-45 dkg liszt, 3 dkg élesztő, 4 dl tej, két evőkanál cukor, 10 dkg vaj vagy margarin, 2 tojás sárgája, 1 púpos mokkáskanál só.
a rátéthez: 5 dl sűrű tejföl, 10-20 dkg reszelt trappista sajt, fokhagyma púder, só, a tepsi kikenéséhez olaj vagy margarin
A lisztet összedolgozzuk a kelesztett élesztővel, a tojás sárgákkal, és langyos tejjel könnyű tésztává dagasztjuk. Végül beleadjuk az olvasztott vajat és a sót. Vizes kézzel sütőlemezre lapítjuk. Rákenjük a fokhagymás, sós tejfölt, meghintjük bőségesen sajttal. Sütőben pirosra sütjük. Erre a tésztára is tehetünk bármilyen pizza feltétet, így is, úgy is finom.