A trópusi eredetű tojásgyümölcs, más néven padlizsán, tojáscsucsor vagy törökparadicsom Délkelet-Ázsiában őshonos. A tojás alakú, nagy, húsos, sötétlila, vörös, sárga és fehér színű, fényes héjú, néha csíkozott padlizsánt módfelett szeretik a törökök. Nemzeti eledelként sütve, főzve, pirítva, párolva, fokhagymával, joghurttal vagy töltve fogyasztják. Mégsem ajánlom senkinek sem, hogy Törökországban járva megízlelje a hideg sült padlizsánt, mert eme ínyencségüktől, hozzánk hasonlóan, könnyen pórul járhatnak. Iránból jövet az ősi kappadókiai Ürgüp városában töltöttünk pár kellemes napot. Férjemet, aki elsősorban a nyers kosztot kedveli, nagy nehezen sikerült rávennem arra, hogy vacsorázzunk meg a főtéren, az egyik hangulatos étteremben. Sokféle ételt tálaltak elénk, többek között olívaolajjal nyakon öntött hideg sült padlizsánt. Ez az egyébként ízletes, olajban úszó finomság annyira „hatott” ránk, hogy a visszafelé vezető úton nem győztük ropogtatni a széntablettákat. Rosszullétünket persze nem a padlizsán okozta, hanem az olaj volt a ludas, amellyel a törökök sohasem spórolnak.
Itthon is volt egy rossz emlékű padlizsános esetem. Történt egyszer, hogy vendégségben járva a háziasszony padlizsánkrémmel kínált. A kenyérre halmozott krém számomra oly ehetetlenül keserű és füstös ízű volt, hogy néhány falat „delikátesz” elmajszolása után szememből akarva-akaratlanul is kipergett pár könnycsepp. Sem előtte, sem utána még csak véletlenül sem készítettem padlizsánkrémet. A két „rosszízű” emléket leszámítva kedvelem a padlizsános ételeket, mindenesetre ügyelek arra, hogy se kesernyés, se rágós ne legyen. Az igazi padlizsános fogás étvágygerjesztően finom, olyan, amilyet például Indiában bizonyos Láldzsi szakács készített számunkra. Az indiai fűszerkeverékes, maszalás padlizsánpörköltjének ízét a mai napig érzem az ínyemen. Köretnek hosszú szemű baszmati rizst, savanyúságként jegelt kovászos uborkát szervírozott. Fenséges ebéd volt.
Aki még nem készített padlizsánt, érdemes megjegyeznie, hogy csak olyan tojásgyümölcsöt vásároljon, amelynek a héja fényes, ilyenkor nem fontos meghámozni, a kocsányát viszont minden esetben le kell vágni. Nagy előnye a gombával szemben, hogy a felhasználás előtt egy hétig is tárolható, különösen ha frissen tartó fóliába burkoljuk. Ha a padlizsán magjai már megbarnultak, kesernyés ízét sózással, majd az ezt követően keletkezett lé kinyomkodásával lehet enyhíteni. Ilyenkor azonban már nem az igazi.
A padlizsánt, sokféleképpen el lehet elkészíteni, húsa laktató, de mégsem kalóriadús étel, ezáltal a fogyókúrázók is lelkiismeret furdalás nélkül fogyaszthatják. Készítenek belőle krémlevest, előételt, körítést, főzeléket vagy salátát, lekarikázva kirántják, rizzsel elkeverve, párolva mártással, megtöltve egytálételként színesíti étrendünket. Az indiaiak egyik kedvelt bartája padlizsánból készül. A bartá tulajdonképpen pépessé szétnyomott zöldségek fűszeres keveréke. A Vegetáriánus konyha Indiában című könyvemben találnak néhány padlizsános bartát: paradicsomost, kókuszost, fokhagymást és maszalást.
Sült padlizsán fokhagymás joghurttal
2 nagy padlizsán, 3 kis paradicsom, 3 húsos paprika, 1 csésze liszt, só, olaj, 3 dl joghurt, 4 gerezd fokhagyma, só
Vágjuk a padlizsánokat karikákra, mindkét oldalukat sózzuk be és lisztezzük meg. A padlizsánszeleteket forró olajban süssük meg, az olajat lecsöpögtetve róla tegyük egy szerviztálra. A kicsumázott kettészelt paprikákat szintén ebben az olajban süssük meg, a félbevágott paradicsomokat pedig pároljuk puhára. Rakjuk a paprikákat és a paradicsomokat a padlizsánok mellé. Keverjük el a joghurtot sóval és az összezúzott fokhagymával és a sült zöldségeket ezzel az ízesített joghurttal szervírozzuk.
Rántott padlizsán
4 közepes padlizsán, só, tetszés szerinti panír, olaj a kisütéshez
Távolítsuk el a padlizsánok szárát, és héjastól vágjunk belőlük ujjnyi vastag karikákat. Besózva legalább fél órát hagyjuk állni.
A besózott szeleteket panírozhatjuk hagyományosan liszt- tojás- prézli keverékében megforgatva, a prézlibe azonban keverhetünk reszelt sajtot vagy szezámmagot. De megmártogathatjuk sűrű palacsintatésztában vagy sörtésztában (tojás- liszt- sör elegye) is, vagy egyszerűen csak zsemlemorzsába megforgatva süssük pirosra forró olajban. Csöpögtessük le. Finom előételként, tartármártással, különféle köretekkel vagy salátákkal fogyasztva.
Gombával töltött padlizsán
3 kisebb padlizsán, 20 dkg gomba, 1 közepes hagyma, olaj, 1 tojás, 1 evőkanál zsemlemorzsa, korianderlevél, só, bors, 5 dkg reszelt sajt, margarin vagy vaj
A szárától megszabadított padlizsánt hámozatlanul vágjuk hosszában félbe. Kaparjuk ki a belsejét. Az apróra vágott hagymát és a felkockázott padlizsán belét pirítsuk meg olajban, adjuk hozzá a felszeletelt gombát és a koriander zöldet. Sóval és borssal ízesítsük. Ha kihűlt, keverjük bele a felvert tojást és a zsemlemorzsát. A kapott masszával töltsük meg a padlizsánokat, szórjuk meg reszelt sajttal. Margarinnal vagy vajjal kikent tűzálló tálban süssük 15-20 percig. Krumplipürével vagy zöldséges rizzsel kínáljuk, de adhatunk mellé fokhagymás joghurtot is.
Padlizsán saláta
3 nagy padlizsán, 2 evőkanál olíva olaj, 1 evőkanál ecet, 1 citrom, só, 1 közepes nagyságú paradicsom, 1 csokor újhagyma, póré vagy lila hagyma, 3 zöldpaprika
Grillezzük meg a padlizsánokat, húzzuk le a héjukat, majd törjük sima pasztává. Keverjük össze az olívaolajat a sóval, fél citrom levével, ecettel és öntsük a padlizsánokra. Tegyük a salátakeveréket egy lapos tálba és felkarikázott paradicsommal, újhagymával valamint zöldpaprikával díszítsük.