A zamatos, lédús - B1, B2, de főleg C vitaminban gazdag - sárga citrom története meglehetősen homályos, eredetét a mai napig rejtély fedi. Csak annyit tudunk biztosan, hogy eredetileg elsősorban dekoratív célból használták, kulináris hasznosítása csak a 15. századra terjedt el. A „citrom-történészek” már csak azért sincsenek könnyű helyzetben, mert e gyümölcsnek igen sok fajtája létezik.
Az egyik elmélet szerint, az ókori görögök és rómaiak valószínűleg még nem ismerték. Európába az arab kereskedők, valamint a Szentföldről, Palesztinából visszatérő keresztes lovagok hozhatták el. Európa a 10. és a 12. század között ismerkedhetett meg e gyümölccsel.
Másik elképzelés a citromot Indiából - a Himalája déli lejtőiről - eredezteti, ahol már több mint kétezer éve termesztik. Innen jutott el Közép-Keletre és Észak-Afrikába, majd az időszámítás utáni első században Itáliába és Görögországba. A koncepció képviselői szerint valószínűleg azért ment ez feledésbe, mert csak a középkorban kezdték el kiterjedtebben termeszteni.
Egy harmadik - nem kevésbé vitatott - teória viszont Kínát jelöli meg a gyümölcs őshazájaként. Azt állítja, hogy a perzsák és a médek már 3000 évvel ezelőtt termesztették, és Perzsiából került Európába. Erre vonatkozóan Vergilius (i.e. 70-19) a legnagyobb latin költő mezőgazdaságról, földművelésről, faápolásról, állattenyésztésről és méhészetről szóló, Georgica című tankölteményében találunk utalást.
Arról viszont nincs vita, hogy az első jelentősebb citrom-ültetvényeket Genova környékén létesítették, s a magvait Kolumbusz Kristóf vitte az Újvilágba.
A citrom nélkülözhetetlen étel- és italízesítő. Levével általában leveseket, mártásokat, salátaféléket ízesítenek, de számos koktélnak is nélkülözhetetlen alkotórésze. Dr. Bucsányi Gyula az Egészséges nyerskoszt és nyers diéta mint természetes gyógytényező című könyvében a citromot természetes ecetnek nevezi.
Húsos cikkelyeit sült és rántott halak, szárnyasok valamint zöldségfélék ízének hangsúlyozására használják. A karikákra vágott citromot tejfölös ételekhez, vadas és becsinált készítményekhez adják. Levét és húsát felfújtak, pudingok, fagylaltok valamint a legkülönfélébb torták, sütemények, édességek készítésére használják. Illatos héját megszárítva, vagy lereszelt héját cukorral tartósítva, szívesen alkalmazzák a szakácsok, a cukrászok és a háziasszonyok. Italok készítésénél forralt bor, koktélok, borleves ízesítésére is felhasználják. A különféle teáknak is népszerű fűszere. Héjából, húsából befőttet, kocsonyát, likőrt, szörpöt lehet kreálni. A levéből - cukorral vagy cukor nélkül - készíthető limonádé nyári melegben kiváló hűsítő, hideg télen pedig melegen, forrón kortyolgatva, gyógyító védőital.
A citrom fontos melléktermékei a citromsav, a citromolaj és a pektin. A citromsavat üdítőitalokhoz adagolják, de néha citrompótlóba is kerül kevés belőle ízesítőszerként. A citromolajat cukorkákhoz és süteményekhez adagolják, de illatosítókhoz, parfümökhöz is előszeretettel használják. A citromban lévő pektin, ami az egyes gerezdeket egymástól elválasztja a gyümölcskocsonyák, dzsemek fontos alapanyaga.
Limonádé variánsok
Háromféle limonádé ismert, van alkoholmentes, kevés alkohollal valamint borral készített. A limonádét különböző gyümölcslevekkel variálhatjuk, a legfinomabb málna-, ribiszke-, szamócalevet elkeverni citromlével, de jó ízhatást érhetünk el alma-, narancs-, áfonya-, cseresznye- vagy sárgabarack lé hozzáadásával is. Nyáron adhatunk a limonádéhoz szívószálat, feltétlenül tegyünk bele jégkockákat, és - ha van kéznél - egy szem gyümölcsöt.
Az orosz limonádéhoz vodka dukál, az angol limonádé narancs, narancsszörp és arrak pálinka elegye, a vörös boros limonádé vörösbor és narancsszörp hozzákeverésével, a fehérboros limonádé fehér borral és citromos limonádéval, a vermutos limonádé, citromhéj és vermut hozzáadásával, míg a pezsgőlimonádé, miként a neve is jelzi, pezsgővel készül.
A lereszelt citromhéj tartósítása
Reszeljük le a citromhéjat, és kristálycukorral felváltva egy kis zárható üvegbe rétegesen rakjuk bele. Mindent sort alaposan nyomkodjuk le. Bármikor ízesíthetünk vele, még olyankor is, amikor épp elfogyott a citromunk.
Jégkocka citromból
Keverjünk el két deci kicsavart citromlevet 1 teáskanál porcukorral és 1 teáskanál lereszelt citromhéjjal. Hagyjuk állni legalább 2 órán át, közben többször kavargassuk, hogy alaposan feloldódjon a cukor. Majd szűrjük át apró lyukú szitán vagy teaszűrön. Öntsük jégkocka tartóba és mélyhűtőben fagyasszuk meg. Nem csak limonádéba jó, hanem mindenféle üdítőitalba is.
Citromos jégkristály
4 dl vizet főzzük fel 20 dkg cukorral, amíg a cukor el nem olvad. Adjuk a sziruphoz 2 kisebb vagy 1 nagy citrom kifacsart levét és levágott héját, így együtt még kb. 2 percig főzzük. Hagyjuk kihűlni. Szűrjük le, és legalább öt óra időtartamra tegyük mélyhűtőbe. Közben óránkén villával keverjük össze. Akkor jó, ha már kristályosodott. Mielőtt poharakba, vagy tálakba szortíroznánk, keverjük még egyszer össze. Feldíszíthetjük egy kis tejszínhabbal, de nem fontos.
Citromos desszert
Alaposan keverjük el 4 tojás sárgáját, 2 cl citromlével (egy citromban van kb. ennyi), 1 citrom lereszelt héjával, ½ liter tejjel, 1 nagy evőkanál lágy vajjal, 25 dkg cukorral és 12 dkg liszttel. Óvatosan kavarjuk a masszába 4 kemény habbá vert tojásfehérjét. Kivajazott, vagy olajozott, liszttel kissé meghintett tepsibe tegyük, és kb. 30 percig közepesen meleg sütőben addig süssük, amíg a teteje megszilárdul. Ha kihűlt, óvatosan borítsuk ki, hogy a tészta alja kerüljön felülre.
Citrommártás
5 dkg vajból és 2 púpozott kávéskanál lisztből készítsünk világos rántást, keverjük bele 1 db citrom lereszelt héját, és engedjük fel 1 dl tejszínnel. Bármilyen sült vagy főtt húshoz, elsősorban halakhoz kiváló.
Citrom csatni
50 dkg citrom, 1 púpozott csésze cukor, 1 teáskanál csili por vagy őrölt erős pirospaprika, 1 teáskanál só, 1 teáskanál őrölt kardamom mag és késhegynyi szegfűszeg őrölve
Mossuk meg alaposan a citromokat, majd egy ruhával töröljük őket szárazra. Csavarjuk ki a levüket és adjunk hozzá sót. Vágjunk hosszú csíkokat a citrom héjából, áztassuk be a lében, majd rakjuk egy befőttesüvegbe. Tartsuk az üveget - minden másnap alaposan felrázva - egy hétig a napon vagy meleg helyen, míg a citromhéjak meg nem puhulnak. Adjuk hozzá a cukrot, a csili port, az őrölt kardamom magokat, az összetört szegfűszeget, és az egészet jól keverjük össze. Hagyjuk a napon, míg a cukor elolvad. Ez a csatni egy évig eltartható, ha légmentes üvegbe tesszük.
Citromos rizs
2 csésze rizs, 6 bögre víz, 3 evőkanál vaj vagy margarin, 3 citrom leve, 1 csésze kókuszreszelék, 3 kiskanál kurkuma, 1 kiskanál koriandermag, 2 evőkanál durvára vágott kesudió vagy dió, 3 hegyes erős zöldpaprika, 2 kiskanál apróra vágott koriander vagy petrezselyem zöldje, só
Váltott vízben mossuk meg a rizst, és sós vízben főzzük puhára. Szűrjük le, majd adjuk hozzá a citromlevet, a kókuszreszeléket, a kurkumát és a koriander- vagy petrezselyemzöldet. Alaposan keverjük össze és tegyük félre. Vajban pirítsuk meg a frissen őrölt koriandermagot, a kesudiót és a felszeletelt zöldpaprikát, majd öntsük rá a rizsre, és óvatosan kavarjuk össze. Fedjük be az edényt és langyos sütőben szárítsuk még 10 percig. Forrón tálaljuk.