Rosta Erzsébet weboldala


Megkívántam a sóletet, de még nem főztem meg, viszont hamarosan elkészítem. Ritkán jut eszembe a sólet, néha évek telnek el e finom étel nélkül. Azért gondoltam most rá, mert télen van a szemes babnak itt az ideje, és bableves készítése közben döntöttem el, hogy még a hideg napok idején összedobok egy álsóletet. Míg húsevő voltam, a sóletembe tettem füstölt tarját, de füstölt libamellet, vagy marhaszegyet sohasem. A libazsír helyett mindig olajat használtam. E hozzávalók hiánya nélkül valószínűleg már az akkori sóletjeim sem lehettek igaziak, a napokban elkészítendő sóletem meg pláne nem nevezhető annak, hisz a babon, a fokhagymán, a vöröshagymán és a gerslin kívül csak kevés fűszert és olajat tartalmaz. Ezért a valódi sóletet kedvelők, nézzék ezt el nekem.

Mielőtt leírnám, miként készítem el a hús nélküli sóletemet, utánanéztem, milyen is az igazi zsidó sólet, mely alkalmakkor ették, miért sütőben készítették el, és mi a kugli, ami a sóletbe kerül. Kérdéseimre Herbst Péterné Krausz Zorica Magyarországi zsidó ételek című könyvében (MINERVA Könyvkiadó, 1984) találtam választ, a következőkben ebből idézek. „A szombat, héberül sábbát, azaz a nyugalom napja, a zsidó vallás hetenként visszatérő, péntek estétől szombat estéig tartó ünnepe, amelyet munkaszünettel ülnek meg. A munkaszünet azt jelenti, hogy mindenféle munkától, még a tűzgyújtástól és a főzéstől is tartózkodni kell. Kifejezetten zsidó ünnep, időszámításunk előtt egyetlen más népnél sem található (…) Ez a pihenés a háziasszony számára előzetesem - különösen pénteken - igen nagy erőfeszítést, minden ügyességének igénybevételét jelentette. Ennek egyik oka az volt, hogy a munka szombati tilalma a főzésre is vonatkozott, Vagyis minden szombati ételt előre meg kellett főzni, sütni. És mert tüzet sem volt szabad gyújtani, az ételeket még pénteken begyújtott tűzhelyen kellett egész éjszakán át melegen tartani, illetve a sóletot (amit egyes helyeken csólet és csólent néven ismernek) a pékhez vitték el pénteken, s az ő kemencéjében nemcsak megfőtt, de szombaton délben, amikor hazavitték, gőzölgő melegen lehetett tálalni.”


Hús nélküli sólet, főtt tojással

40 dkg száraz fehér vagy tarkababot valamint 10 dkg gerslit, vagyis árpagyöngyét több vízben alaposan megmosok, és - összekeverve őket - mindkettőt beáztatom. Másnap olajon megfonnyasztok két nagy fej apróra vágott vöröshagymát, hozzáadok három-négy gerezd aprított fokhagymát, meghintem piros fűszerpaprikával, őrölt borssal és sóval, majd hozzáadom a gerslis bab keverékét, és megszórom egy evőkanál liszttel, s felengedem annyi vízzel, hogy legalább kétujjnyival ellepje a babos gerslit. Miután félig megfőztem, az egészet beleöntöm egy cserépedénybe vagy egy tűzálló jénai tálba, de még jobb, ha az edényt, melyben a babunk főtt, lefóliázzuk és előmelegített, közepesen forró sütőbe helyezve, melyben - 20 perc múlva mérsékelve a meleget - 3-4 óráig pároljuk. Ha kell rá víz, öntsünk hozzá még a sütés előtt. Fejenként két tojást számítva, a tojásokat alaposan megfőzöm, és megpucolva őket, egészben, szeletekre vagy cikkeke vágva teszem a sólet tetejére. A főtt, megtisztított tojásokat belesüllyeszthetjük a sóletbe is, ekkor jobb lesz az ízük.


Valódi sólet vagy csólent (szombatra)

Fél kiló fehér babot előző nap megmosták és beáztatták. Másnap a bab egy részét magas és szűk szájú sóletfazékba tették, majd erre a megmosott kóser füstölt libahúst (például mellehúsát a bőrével együtt) vagy egy kisebb darab zsíros füstölt marhaszegyet. A húsra került a maradék bab, a 2-3 gerezd zúzott fokhagyma és egy nagy fej apróra vágott vöröshagyma. A sóletet felöntötték vízzel úgy, hogy ellepje a babot. A tetejére általában kuglit készítettek, és azzal együtt főzték meg. A kugli különböző formájú és összetételű lehetett. A többféle kugli közül két kugli tipp.

Kugli 1
15 dkg lisztet 10 dkg libazsírral összevegyítettek, egy késhegynyi sóval, törött borssal, pirospaprikával és nagyon kevés vízzel, majd hurka alakúra formálták.

Kugli 2
Egy egész tojást felvertek egy késhegynyi sóval, törött borssal és rózsapaprikával megízesítették, és összedolgozták egy evőkanál libazsírral és annyi liszttel, hogy az galuskatészta keménységű legyen. Ez utóbbi, tojásos kuglikat tégla alakúra formázták.