Évek óta szívesen készítek ragut, de ha megkérdezik tőlem, még most sem vagyok képes tömören megfogalmazni, csak körülírni tudom, hogy miféle étel is a ragu. Nemrég valahol azt olvastam, hogy a ragu olyan húsétel, amely sokban hasonlít a magyar pörkölthöz vagy tokányhoz. Itt azonban összezavarodtam, mert eddig kizárólag csak zöldségből készítettem raguimat, azok pedig egyáltalán nem hasonlítottak sem a húsos pörkölthöz, sem a húsos tokányhoz. Bár fűszert magam is szívesen használok, piros fűszerpaprikát soha sem teszek bele. A ragukhoz a hozzávalókat egyforma nagyságú kockákra vágom, majd a felaprított zöldségeket kevés zsiradékon megpárolom és a legvégén, még kevés tejszínnel megbolondítom az ízét.
Miután nem hagyott nyugodni a dolog, és a szakácskönyveim sem nyújtottak kellő segítséget, alaposan körülnéztem a neten. Megtudtam, hogy a ragu francia eredetű étel, elnevezése a „feléleszteni az étvágyat” jelentésű ragoûter szóból ered. Közeli rokona az olasz ragù, melyet elsősorban a tésztáik „felöltöztetésére” használnak. Az első ragu receptek az 1600-as években készültek, egy évszázaddal később viszont már igen sok variációja volt ismert. Azt is olvastam, hogy az elkészítésére nincs általános szabály (kivéve a húsos ragukat, melyeket, hogy a hús kellően megpuhuljon és az ízek jól összeérjenek, lassú tűzön kell főzni, párolni), mint ahogy az összetételükre, alkotórészeire sem vonatkoznak szigorú előírások. Egyes szakácsok csak hússal és borral tudják elképzelni, mások a sokféle összetevőre esküsznek, míg vannak, akik kizárólag zöldségféléket és fűszereket használnak raguik elkészítéséhez. A sűrű, kalóriadús változata friss ropogós kenyérrel - különösen a téli időszakban - főételként kerül az asztalra, míg a valamivel hígabb, kevésbé laktató raguféléket körítésként vagy - az olaszokhoz hasonlóan - a tészták vagy más magas szénhidrát-tartalmú ételek „feldobására” használják.
A vegetáriánus (zöldséges) ragu nagyon gyorsan elkészülő ételféle, ráadásul igen sok változata létezik, variációinak csak a konyhában rendelkezésre álló alapanyagok száma és szakács fantáziája szab határt. Most háromféle ragu receptjét írom le, melyek passzolnak mindenféle sült húshoz, én általában sült halak mellé, vagy a halra öntve tálalom, de például a fog keményre főtt tésztával összekevert zöldséges, tonhalas ragum ugyancsak nagyon finom étel.
Tengeri halfilé zöldségraguval
A halfiléket sózzuk be, locsoljuk meg kevés citromlével, hagyjuk egy darabig állni, majd a leitatott filék mindkét oldalát forgassuk lisztbe és forró olajban süssük ki. Tálalás előtt a zöldségraguval öntsük nyakon a halfiléket.
Uborkás vagy cukkinis ragu
Fonnyasszunk meg olajban 1 fej, apró kockákra vágott vöröshagymát, adjunk hozzá egy, kb. fél kilónyi súlyú, alaposan megmosott, hámozatlan, ugyancsak apróra vágott kígyó uborkát vagy bébi cukkinit. Miután megsóztuk, szórjuk rá a fűszereket, melyek lehetnek petrezselyem, bazsalikom, kapor, reszelt citromhéj, őrölt bors, vagy, amit legjobban kedvelünk. Az egészet pároljuk kb. 5 percig, majd öntsünk hozzá 1 dl tejszínt (vagy 2 dl tejszínt kevés liszttel, ha sűrűbben kedveljük). Miután a tejszínt elkavartuk, már kész is vagyunk.
Gombás uborka- vagy cukkini ragu
Hasonlóan készül, mint az előbbi, csak ráadásként adjunk hozzá 25-30 dkg apróra vágott gombát.
Kommentek
archivált tartalomSzegfű Ildikó #1
Ötlet a raguk közé!
2012-06-27 11:30:19Kínaikelt karikára szeleteltem és betettem egy lábasba. Megszórtam kockára vágott nagy fej hagymával és öntöttem rá egy kis vizet. Ízesitettem citromlevével, borssal, kakkukfűvel, bazsalikommal, rozmaringgal és egy kis zsiradékkal. 5 perc párolgás után 1 kávéskanál lisztet elkevertem egy tejföllel, ráöntöttem és hirtelen sült afrikai harcsa mellé tálaltam. Nagyon finom ebédem volt.