Rosta Erzsébet weboldala

Nem tudom, hogy igazam van-e, vagy sem, de régóta vallom: az embernek azt kell fogyasztania, amire szervezetének szüksége van, vagyis, amit megkíván. Mielőtt még általánosítással vádolnának, rögtön hozzáteszem, meggyőződésemet - mely nem kevés tapasztalaton alapul - elsősorban magamra értem, de nem kizárt, hogy igaz lehet ez, más egészséges szervezetűekre is.

Szamóca
Szamóca

Vegyük például a gyümölcsöket, megfigyeltem, hogy időnként vagy időszakonként van olyan gyümölcs, amelyet egyáltalán nem kívánok, eszembe se jutna belőle enni, aztán egyszer csak valamilyen megmagyarázhatatlan sugallatra - olykor minden előzmény nélkül - vásárolok, vagy beszerzek belőle, és ettől kezdve már nagyon finomnak érzem a zamatát, illatát, nem tudok betelni vele. Idén a földieperrel jártam így, az utóbbi időben szinte falom, annyira ízlik, és jól esik. Az igazat megvallva, két alkalommal már a szezon kezdetén óriási szemű, tálcás földiepret vettem, ám mindkét eset után azt mondtam elég volt ebből, többet nem kérek ilyen vízzel felpumpált ízetlenségből. A fogadalmam azonban nem tartott sokáig, ugyanis május közepén, a piacon megláttam a mosolygós, mély piros, illatos, apró szemű szamócákat, és rögtön vettem belőlük majdnem egy kilónyit. Azóta minden alkalmat megragadok, hogy vásárolhassak és ehessek e finomságból. Annak ellenére, ezt megelőzően évekig nem ettem földiepret.

Hogy meggyőződésemet igazoljam, megnéztem tápanyagtáblázatban, miért is kívánom most ennyire ezt a gyümölcsöt. Bevallom nem találtam rá igazi választ, hisz a földieperben található B1 és B2 vitaminból - vagyis a tiaminból és riboflavinból - jóval több van a banánban, amit gyakorta fogyasztok, de ugyanez elmondható az ásványi anyagokról is; egyedül a C-vitamin az, melyben a szamóca a győztes. Ez utóbbiból viszont nem lehet hiányom.

A rózsafélék családjából származó szamócából - más néven a földieperből - nemcsak finom lekvár, dzsem, desszert, krém, fagylalt, torta, felfújt, rétes, leves vagy saláta készíthető, hanem olyan édes nyalánkságok is, mint az epres puding, - joghurt, - túró, - Mascarpone krém.

Ezt a nagy becsben tartott, s talán az egyik legdrágább, gyümölcsünket nyersen, natúr érdemes enni, mert édesítőszer nélkül a legfinomabb. Ha valaki mégis édesebben kedveli, akkor szórja meg szőlőcukorral, vagy csepegtessen rá mézet. Azok kedvéért pedig, akik szívesen megkóstolnák a fenti finomságokat, leírok közülük néhány receptet. Az elkészítéssel azonban nem árt igyekezni, mert a száraz, meleg miatt nemsokára véget ér az eperidény. De nagy baj akkor, sincs, ha kifutunk az időből, ugyanis hamarosan itt a málnaszezon, és ezeket a recepteket málnával is el lehet készíteni.

Egy tál földieper
Földieper

Joghurtos eperkrém

80 dkg alaposan megmosott kicsumázott eperből meghagyunk tíz-tizenöt szemet, a többit egy nagy pohár joghurttal, valamint szőlőcukorral, vagy mézzel ízesítve összeturmixoljuk. A masszába óvatosan beleforgatunk 2 dl keményre felvert tejszínt. Talpas poharakba, fagylalt kelyhekbe vagy mély kistányérokba adagolva, pár szem eperrel feldíszítve tálaljuk.

Tejfölös eperkrém

80 dkg megmosott, csumájától megtisztított, epernek kb. a felét egy nagy pohár 20%-os tejföllel összeturmixoljuk, ízlés szerint megszórjuk szőlőcukorral, vagy porcukorral, hozzáadjuk a maradék epret, amit előzőleg kis darabkákra vágtunk. Hasonlóan szervírozzuk, mint a joghurtos eperkrémet. Citromfűvel díszítjük. (Cukor helyett mézet, vagy pár kanál eperdzsemet is használhatunk.)

Eperpuding

80 dkg megmosott epret kicsumázunk, a szép szemekből néhányat félreteszünk, a többit nagyon apróra vágjuk. Epres vagy vaníliás pudingporból a zacskón leírtak szerint pudingot készítünk, majd hideg vízbe állítva - állandóan keverés mellett, arra vigyázva, hogy a puding teteje ne bőrösödjön meg - lehűtjük. A kihűlt a pudingba belekeverjük a felaprított epret, talpas poharakba adagoljuk, és eperszemekkel feldíszítve tálaljuk. (Az eperszemeken kívül a puding tetejére tejszínhabot is nyomhatunk.) Ez a puding palacsinta, vagy képviselőfánk töltelékének is felhasználható.

Epres túrókrém

Fél kg túrót, tejjel vagy tejszínnel, robotgép habverőjével sima állagúra verünk. 50 dkg megmosott, kicsumázott eperből félreteszünk tíz-tizenöt szép szemet, a többit a túrókrémhez öntjük, melyhez még 4 evőkanál szőlő- vagy porcukrot és 3-4 evőkanál eperdzsemet adunk. Az egészet óvatosan összekeverjük. Jól lehűtve, kis tányérokra túrókrémet púpozunk, pár félbevágott eperrel, citromkarikával, citrom vagy mentalevéllel díszítjük. A túrókrém tetejére vagy mellé egy kis hígított eperdzsemet is önthetünk.

Epres Mascarpone krém

1 doboz Mascarpone krémet hígítsunk fel 1 dl tejjel, adjunk hozzá ízlés szerint porcukrot vagy szőlőcukrot, esetleg mézet vagy pár kanál eperdzsemet, elegyítsük el az egészet, majd keverjünk bele fél kg megtisztított, kicsumázott, összetört epret. Ha tömör állagú, ugyancsak tejjel lazíthatjuk. fagylaltkelyhekbe adagolva, eperszemekkel díszítsük fel, és lehűtve tálaljuk.

Eperhab

40 dkg megtisztított, kicsumázott epret összetörünk. Egy tojásfehérjét pár csepp citromlével, vagy ecettel esetleg egy csipet sóval valamint 25 dkg porcukorral nagyon kemény habbá felverünk, majd óvatosan hozzákeverjük az összezúzott epret. Tányérokra halmozva, pár szem eperrel díszítsük fel, és pár darab linzert, vagy puszedlit adhatunk mellé.