Az édes zamatú, illatos körtének valószínűleg Európa az őshazája, innen indulhatott világhódító útjára. Állítólag már az ókorban ismert gyümölcs volt. Jelenleg az európai körtéknek több mint ezer fajtája létezik. A legtöbb körtét Kína termeszti, s a legismertebb körteféle a vilmoskörte. A körtefa igen elterjedt, részarányát tekintve a lombhullató gyümölcsfák között az almafa mögött a második helyezett. Alakjuk meglehetős változatosságot mutat: gömbölyű, tojásdad, hagyma-, korsó-, harang-, füge-, palack- vagy amorf formájú körtével egyaránt találkozhatunk. Éretten a színük főként sárga vagy sárgás, olykor piros csíkos, esetleg pirosas sárgával bemosott, szép bronzos, zöldes, de még a mérgeszöld körte sem ritka. Héjuk hol sima, hol érdes, zsíros vagy száraz tapintású. Ha a körtét túlságosan korán szedik le, akkor a gyümölcs ízetlen, fanyar és ráncos. Általában a nyári és az őszi körték érnek be egészen, a télire eltehető körték szedési ideje - az időjárástól függően - október elejétől, november elejéig tart. Véleményem szerint a körte, a többi gyümölcshöz hasonlóan, legjobb önmagában fogyasztva, nyersen, de néha édességeink sorába beiktathatunk egy-egy körtés csemegét. A vesekőtermelők azonban óvatosan egyenek a szemcsés, kövecses körtékből.
Körte vajastészta csónakon
Fél kg körtét hámozzunk meg, úgy hogy a száruk maradjon rajtuk. Felezzük el a gyümölcsöket és vájjuk ki a magházukat. Két csomag friss, vajas leveles tésztát terítsünk ki, osszuk annyi négyzetre ahány fél körténk van. A körték üregét töltsük meg 10 dkg darált dió és valamilyen pikáns, nem túl híg lekvár keverékével. Helyezzük a töltött körtéket a kis tésztalapokra, melyeket ezután vágjuk körbe késsel, úgy, hogy maradjon kis peremük, mert különben kibugyog belőlük a diós lekvár. Felvert tojással, óvatosan kenjük meg, vigyázva, nehogy a szélén lecsurogjon, mert a tészta leragad, és nem sül meg. Előmelegített sütőben, kb. 200 C fokon, vagy közepes lángon 20-30 perc alatt süthetjük készre. Még forrón kenjük meg a darált dióhoz használt lekvárral.
Elvarázsolt körte (finn recept)
25 dkg lisztet és 1,5 dl tejszínt elkeverünk egy kiskanál sütőporral, hozzáadunk 13 dkg puha margarint és a tésztát alaposan összedolgozzuk, majd rövid ideig hideg helyen pihentetjük. Közben 4-6 db körtét hámozzunk meg, vájjuk ki magházukat és az aljukat vágjuk laposra, hogy megálljanak a tányéron. Nyújtsuk ki a tésztát, osszuk annyi (4-6) részre, amennyi a körténk. A tésztanégyzetek közepére rakjunk egy-egy körtét, melyek belsejét töltsük meg cukros őrölt mandula és fahéj keverékével, majd a körtéket bugyoláljuk be a tésztával. A tésztás körtéket kenjük meg tojásfehérjével, és sütőben süssük szép barnára. Ha a körték túl kemények, akkor előzőleg cukros vízben főzzük őket néhány percig.
Körte tejszínhabbal
Négy-hat nagy körtét hámozzunk meg, vágjuk félbe, magházát vájjuk ki, és két evőkanál cukorral és citromlével ízesített vízben főzzük meg félpuhára. Közben verjünk fel két dl tejszínt két púpos evőkanál cukorral, melyet ízesíthetünk rummal, kevarás, vagy kardamomos vízzel, de megfelel a rumaroma is. A leszűrt, kihűlt körtéket hempergessük meg öt dkg darált dióban vagy pisztáciában, rakjuk a körtéket öblös talpas poharakba, vagy befőttes tálkákba, tegyünk mindegyikre tejszínhabot, és a maradék darált diót vagy pisztáciát szórjuk rá.
Körteszeletek pongyolában
Négy-hat körtét meghámozunk, magházukat kivájjuk, ujjnyi szeletekre vágjuk. Sűrű palacsintatésztát készítünk, villára szúrva belemártjuk a körtedarabokat, és bő, forró olajban kisütjük. Miután a sütéssel végeztünk, a körtéket bőségesen meghintjük vaníliás porcukorral és melegen tálaljuk.
Körtés rétes
Fél kg meghámozott és a magházától megszabadított körtét vékony szeletekre vágunk. Ezután a körteszeleteket fél csésze - előzőleg beáztatott, majd lecsöpögtetett - mazsolával, 2 evőkanál cukorral, késhegynyi fahéjjal és kevés citromlével keverjük össze. Hagyjuk állni legalább egy félóra hosszat. A készen vásárolt réteslapból kettőt, enyhén nedves konyharuhára terítsünk rá, olajjal locsoljuk meg, szórjunk a tésztára kekszmorzsát, majd a körtés töltelék felét, vagy harmadát - attól függően, hogy hány (6 vagy 8) páros lapunk van - simítsuk a tésztalap felére. A rétest a konyharuha segítségével tekerjük fel, és csúsztassuk az olajozott sütőlapra. A megmaradt réteslapokat ugyanígy készítsük el. A rétes tekercseket kenjük meg olajjal, és forró sütőben süssük pirosra. A kész rétest vágjuk szeletekre, és szórjuk meg por- vagy szőlőcukorral.
Édes körteleves joghurttal vagy tejföllel
Meghámozott, kimetszett magházú körtéket szeleteljük fel, és szegfűszeges, fahéjas, cukros vízben főzzük puhára. Közben joghurtot vagy tejfölt kukoricakeményítővel vagy liszttel keverjünk simára, majd folyamatosan kavargatva öntsük a körtés lére, és forraljuk fel. Hidegen, melegen nagyon finom. Elkészíthetjük - a gyümölcslevesekhez hasonlóan - turmixolva is.