A cukkíni rokonságban áll a nyári tökkel és a patisszonnal is. Van, aki éretlen töknek tartja, mert ha nem szedik le zsenge, karcsú korában, a bébi nagyságú cukkínibol, hamarosan nagy tök lesz. A spárgatökkel szemben a bébi cukkíni egész évben kapható. A tökhöz hasonlóan simulékony az íze, jól emészthető és gyorsan elkészíthető. Elkészíteni sokféleképen lehet, párolva, sütve, rántva, meg lehet tölteni, vagy krumplival lerakva cukkíni rakottast készíteni, de készülhet belőle csokoládés-cukkínis pite és kéttojásos cukkínis torta is varázsolható. Noha nem próbáltam még, gondolom, ha nincs otthon kígyóuborkánk, cukkínibol is lehet uborkasalátát helyettesítő jó salátát kreálni.
Patisszont sokszor ettem, de a cukkíni valahogy kimaradt az étrendemből. Mígnem egyik keresztlányom anyja egy jól megtermett zöld-fehér csíkos tökfélével állított be, javasolta ebből a cukkíniből finom tökfőzelék főzhető. Elkészítettem, sőt meg is ettük, de tökfőzeléknek mégis jobb a spárgatök. Másik találkozásom a cukkínivel, egy dunai hajó-étteremben volt, ahol köretként sült zöldségeket kértem, ebben nemcsak lila hagymát, paradicsomot és kaliforniai paprikát fedeztem fel, hanem bébi cukkíni is. A sült zöldségek remek harmonikus ízei nagyon ízlettek, azóta már sokszor elkészítettem. A hozzávalókat nagyobb darabokra vágom, a cukkínit - jól megmosva, héjastól, csak a végeit vágom le - vékony karikákra szelem s valamennyi zöldséget egyszerre teszem a forró olajba, megszórom fűszerrel, ez lehet őrölt bors, oregánó, bazsalikom, hirtelen megsütöm kb. 3-4 percig, majd amikor még ropogósak a zöldségek, balzsamecettel meglocsolom. Azonnal tálalom. Ha teszünk bele zúzott fokhagymát még finomabb lesz.
A rebarbara gazdag ásványi anyagokban, van benne foszfor, kalcium, magnézium, ezért ajánlják szívbetegséggel kínlódóknak, csecsemőknek, gyerekeknek és szellemi munkát végzőknek. Felhasználás előtt jól meg kell mosni a levélszárakat, majd a végét bemetszve le kell húzni róla a vékony hártyát. A leveleit véletlen se fogyasszuk el, mert többféle mérgező vegyületet - többek között oxálsavat és a vesére káros anyagokat - tartalmaznak. A rebarbara gyorsan megfő, elég hozzá 4-5 perc. Ízre meglehetősen savanykás, ezért - hogy élvezhető étellé varázsoljuk - sok cukrot kíván. Tehát sem cukorbetegeknek, sem jó húsban lévőknek nem ajánlom. Különösen a britek és a skandinávok kedvelik, az angol szlengben „pite növénynek” (pie plant) nevezik. Eperrel vagy almával édesítve finom a süteményben, gyömbérgyökérrel pedig kiváló dzsem készíthető belőle. Egyesek szerint a rebarbara bor is igen élvezetes, bár nekem kétségeim vannak ezzel kapcsolatban.
Hollandiában ettem először rebarbaraszószt. Az édes-savanyú mártás fenségesen finom volt. Magam is készítettem egy-kétszer, de oly sok cukor kellett hozzá, hogy elálltam tőle, Inkább sóskamártást főzök, igaz abba is teszek cukrot, de jóval kevesebbet.
Rántott cukkíni
Fejenként egy kis bébicukkíni, só, liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj
A megmosott cukkíni végét levágjuk, kb. 1 cm-es szeletekre vágjuk, besózzuk, állni hagyjuk, leöntjük róla a levet. Lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába megforgatva, forró olajban kisütjük. Törlőpapírra szedjük. Melegen, hidegen nagyon finom.
Készíthetjük párizsiasan is, ebben az esetben a felvert tojásba kevés lisztet keverünk, s a cukkíni szeleteket ebbe mártogatva sütjük ki.
Cukkínis-halas ragu, spagettivel, ahogy én készítem
1 bébi cukkíni, 1 fej vöröshagyma, 1 színes paprika, 1 csokor petrezselyem, ételízesítő, bazsalikom, őrölt bors, olaj, 1 doboz olajos aprított tonhal konzerv, 25 dkg spagetti vagy makaróni, a főzővízhez só, kevés főzőtejszín vagy tejföl
Apró kockákra vágom a megmosott, levágott végű bébi cukkínit, a vöröshagymát és a paprikát. Olajon (ez lehet a konzervről leöntött olaj is) megdinsztelem, megszórom ételízesítővel és a fűszerekkel, valamint a nagyon apróra vágott petrezselyemmel. Közben forró sós vízben fogkeményre főzöm a tésztát. A raguba keverem a tonhalat s, hogy szaftos legyen, egy kevés főzőtejszínt esetleg tejfölt. Óvatosan a leöblített tésztába forgatom a ragut.
Ezt a tésztát, ha nincs cukkínim, kígyóuborkával is készítem. Ha több ragut készítek, kis dobozokba adagolva, berakom a mélyhűtőbe, hogy legközelebb gyorsabban készüljön el a ragus tésztám.
A hozzávalók szerint ez két adagnak felel meg. (További cukkíni recepteket itt olvashatnak.)
Rebarbaramártás
½ kg rebarbara, ízlés szerint cukor, csipetnyi só, 2 dl tejföl, a habaráshoz kevés sima liszt vagy kukoricakeményítő
A kis darabokra vágott rebarbarát kevés, enyhén sós vízben tegyük fel főni, hogy csak ellepje a víz az edény alját. Teljesen szétfőzzük, majd cukorral édesítjük. A tejfölből kevés liszttel készült habarással az egészet elturmixoljuk. Tehetünk bele egy kevés reszelt citromhéjat vagy egy kis vanillint. Melegen szervírozzuk.
Rebarbarasaláta
½ kg rebarbara, 10 dkg cukor, 1 adag majonéz, 2 dl tejszín vagy 1 dl tejföl, só, őrölt bors
Lehúzzuk a rebarbara hártyáját, majd két centis darabokra vágjuk. Puhára főzzük a fele cukorral és egy kevés sóval. Leszűrjük. Tartármártást készítve, a majonézt ízesítjük sóval, cukorral, borssal, tejszínnel vagy tejföllel. Ha kihűlt, összekeverjük a tartármártással. (A rebarbara cukrozott főzővízét, ha jól lehűtjük, finom üdítőital.)