A népi hitvilágban a gombák eredetéről többféle elképzelés alakult ki, megjelenésüket hol a zivatarral, hol a mennydörgéssel vagy a villámlással hozták kapcsolatba. A régi görögök és rómaiak szerint a gombák a mennydörgéstől születnek, ugyanezt hiszik az észak-amerikai Sziklás-hegység őslakói is, ugyanakkor a Missouri felső folyásánál élő indiánok a gombákat a csillagokkal hozzák összefüggésbe, míg a Nyugat-Kína területén élő toba törzsbéliek a szivárvánnyal kapcsolják össze. Már az ókori egyiptomiak, babiloniak, rómaiak és görögök szívesen fogyasztottak gombás ételeket. Coelius a 3. évszázadban megjelent „Római konyha” című szakácskönyvében, 13 gombás étel receptjét írta le. Manapság a gombás ételeknek se szeri, se száma. A zamatos gombákból sokféle leves, mártás, ragu, saláta készülhet, de finom párolva, sütve, töltve, kirántva, szaftosan, fasírtként, ropogósan tésztával vagy rizzsel összekeverve, krumplival vagy tejben áztatott kiflivel lerakva, omlós- és hajtogatott tésztába, valamint derelyébe, rétesbe és palacsintába gombatöltelékként, pizzára rászórva, hidegtálak és szendvicsek díszítésére, hús- és halételek ízesítésére, de remek tojással, gombás rántottaként, omlettnek vagy tükörtojással. Fantázia és egyéni ízlés kérdése, hogy milyen ételt csináljon belőlük az ember. A szabadban már áprilistól megtalálható a kucsmagomba, májusban kereshetünk pereszkét, nagy őzlábgombát, júniusban szedhetünk vargányát, pöfeteget, szegfűgombát. Én, városlakó lévén, leginkább a piacon vagy a vásárcsarnokban télen-nyáron kapható univerzálisan elkészíthető csiperkét használom. Persze, ha a piacon számomra ismerős másféle gombát is kínálnak, örömmel színesítem vele étrendünk. A laskagombát nem túl gyakran veszem, mert nem nyerte el családom ízlését. Noha mindig van otthon gombakonzerv, az igazi gomba ízt nem tudja visszaadni. Viszont, ha télen szűkös a választék a friss gombákból, nem idegenkedem a szárított gombáktól, ezekből különösen finom a vargánya. Tapasztalatom szerint a kisebb fejű gombák mindig jobbak, rugalmasabbak, keményebbek, ízletesebbek, mint a nagy kalapúak, a szétterült, kinyílt fejű gombákat, melyeknek lemezei barnásak, sőt feketék sohasem vásárolom meg. Valószínűleg én helytelenül tisztítom a gombát, mert nem vízsugárban mosom le, hanem megpucolom, ha nagyon tiszta, akkor lekapargatom, ha kell, akkor a kalapok bőrét lehúzom.
A gombákat attól függően, hogy mit készítek belőle, aszerint darabolom fel, a gomba tönkjének végét levágom, a megmaradt részt pedig keresztbe szelem fel. Leveshez, mártáshoz, raguhoz, tojáshoz legjobb a vékonyra szeletelt, nagyobb kockára vágva pörköltbe, paprikásba jó. Rántva egészben és nyersen besózva, bepanírozva rántjuk ki. Ugyanis egy alkalommal arra panaszkodott szomszédom, hogy olyan lett a rántott gombája, mint a szivacs. Rögtön rájöttem, azért, mert a gombafejeket előzőleg megfőzte. A gombát legjobb sütés után megsózni, mert, ha előtte tesszük ezt, levet enged. A gombákhoz jól illenek a zöldfűszerek, de csak módjával, nehogy elvegyék a gomba finom aromáját, illatát. A ragunak készült vagy a szaftos gombákat, ha lehet nem tejföllel, hanem tejszínnel készítem el, a levest és a mártást viszont tejföllel.
Szójás gomba paprikával
20 dkg gomba, 2 piros Kalifornia paprika, 2 hegyes-erős zöldpaprika, késhegynyi gyömbér, 2 evőkanál olaj, 4 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál szójaszósz
A megtisztított gombát vágjuk csíkokra. a paprikákat karikázzuk fel. A fokhagymagerezdeket zúzzuk péppé, szórjuk meg az őrölt gyömbérrel. Forró olajban pirítsuk meg a gyömbéres fokhagymát. Szórjuk bele a kétféle paprikát, majd 1-2 perc múlva a gombát, dobva-rázva vagy kevergetve süssük két-három percig. A végén locsoljuk meg szójaszósszal és erős lángon süssük még két percig. Csak forrón tálalva jó. Köretként rizst adjunk mellé.
Sajtos krumplipüré pirított gombával
Hozzávalók:
1 kg burgonya, 20 dkg reszelt sajt, 5 dkg vaj vagy margarin, só, 20 dkg gomba, 1 közepes fej vöröshagyma, petrezselyem, 1 evőkanál olaj vagy margarin, 1 evőkanál szójaszósz, 5 dkg reszelt sajt
A meghámozott, kockára vágott krumplit sós vízben főzzük meg. Szűrjük le, és még melegen nyomjuk át krumpli törőn. A pürét a resztelt sajttal, vajjal vagy margarinnal keverjük habosra. Amíg a burgonya fo, készítsük el a pirított gombát. A gombát és a vöröshagymát vágjuk apró kockákra. Olajon pirítsuk meg először a hagymát, majd adjuk hozzá a gombát és süssük pár percig. Petrezselyemmel és szójaszósszal ízesíthetjük.
A krumplipürét simítsuk el egy jénai tálban, tetejére egyenletesen terítsük szét a pirított gombát. Szórjuk meg reszelt sajttal és forró sütőben süssük, míg a sajt elolvad. (A krumplipürét burgonyapehelyből is készíthetjük margarinnal és tejjel.)
Vágjuk a gombás krumplipüré-tortát négy részre és melegen szervírozzuk. Illik hozzá a tojásos-mustáros fejes saláta, de nagyon finom a ropogós jégsaláta, aminek a leveleit apróra tépem, vagy csíkokra vágom, majd sóval, olíva olajjal és citromlével ízesítem.
Tojásos-mustáros fejes saláta
1 nagy fej saláta, 2 főtt tojás, 5-6 újhagyma, póréhagyma vagy lilahagyma, 2 teáskanál mustár, 1 evőkanál olívaolaj, késhegynyi fehérbors
A salátát, vágjuk, négybe majd metéljük fel vékony csíkokra. Karikázzuk fel az újhagymát (a zöldjét is!). Salátástálban villával nyomjuk össze az egyik főtt tojást és lazítsuk olajjal, mustárral. Óvatosan keverjük bele a hagymát és salátát. Szórjuk meg fehérborssal (elmaradhat). Cikkekre vágott főtt tojással díszítsük.
Gombás csusza csőben sütve
2 fej vöröshagyma, 40 dkg gomba, só, pirospaprika, 2 zöldpaprika, 1-2 paradicsom vagy paradicsompüré, 25-30 dkg csusza- vagy kockatészta, só, olaj, 3 dl tejföl
Az apróra vágott vöröshagymával, a felszeletelt gombával, paradicsommal és a gombával sűrű szaftú pörköltet készítünk, majd adjuk hozzá a fele tejfölt. A tésztát sós vízben kifőzzük, és belekeverjük a tejfölös szaftba. Olajjal kikent mély tűzálló tálba öntjük, és forró sütőben jó félóráig sütjük. A tetejét tejföllel megkenjük.
Fokhagymás gomba
50 dkg gomba (legjobb vargányával), 1 nagy fej vöröshagyma, 6-7 gerezd fokhagyma, késhegynyi fekete bors, 1 dl száraz fehér bor vagy víz, só, olaj
Az apró kockára vágott vöröshagymát forró olajon üvegesre fonnyasztunk, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a megtisztított, felaprított gombát és zsírjára sütjük. Felöntjük a fehérborral vagy a vízzel és beledobjuk a vékony lapokra vágott fokhagymát. Fedővel befedve tovább pároljuk. Jól illik köretként sült halakhoz, vagy húsokhoz.
Gombás palacsinta
3 dl tej, 1 dl szóda- vagy ásványvíz esetleg víz, 1 tojás, 15 dkg liszt, csipetnyi só, olaj a sütéshez
A töltelékhez kell: 50 dkg gomba, 1 nagy fej vöröshagyma, só, olaj, 1 mokkáskanál pirospaprika, csipetnyi őrölt bors, kömény és pici majoránna, 2 -3 dl tejföl
A kikevert tésztából süssünk 12 db palacsintát. Töltelékként a hozzávalókból készítsünk sűrű szaftú pörköltet, adjuk hozzá a gombát. A gombás pörköltbe keverjünk bele a tejföl felét. Töltsük meg a palacsintákat a gombás masszával, tekerjük fel és zsiradékkal kikent tűzálló tálba rakjuk szorosan egymás mellé. Tetejét a megmaradt tejföllel és – ha maradt belőle – egy kevés szafttal kenjük be. Ízletesebb, ha reszelt sajttal is megszórjuk. Forró sütőben süssük meg.
Bundás gomba
30 dkg egyforma nagyságú gomba, só, bors, 2 evőkanál kukoricaliszt, 1 tojás, olaj a sütéshez
Sózzuk, borsozzuk meg a gombakalapokat. (A gomba szárából levest, gombás rizst, gombás tojást stb. készíthetünk.) A tojást keverjük el a kukoricaliszttel, ha a massza sűrű, kevés vízzel hígítsuk fel. Mártsuk bele a gombákat és forró olajban süssük aranyszínűre. Petrezselymes krumplit és majonézes zöldborsót kínálhatunk mellé.