Rosta Erzsébet weboldala


Túrós tésztaMár napok óta töröm a fejem, hogy túrós finomságokról, vagy tésztafélékről írjak-e. Nehezen jutottam dűlőre, hisz a túrós és a tésztás ételeket külön-külön és együtt elkészítve is egyaránt kedvelem. Ezúttal a férjem sem tudott segíteni, ő ugyanis - bár néhányat elfogyaszt a túrós és tésztás ételek közül, és egyiket-másikat talán kedveli is, de túlságosan nem lelkesedik irántuk. Kivéve a túrós tésztát, amit a futóversenyeket, illetve a hosszabb futásait megelőző napokon mindig élvezettel fogyaszt el. Nemcsak az a magyarázata ennek, hogy a szénhidrát-raktárát tölti fel vele, hanem az is, hogy én a túrós tésztát kifejezetten jól készítem el. Nem hintem meg a forró tésztát hideg túró száraz morzsalékával, s tetejét sem szórom meg apró üvegesre pirított szalonnával, mégis az én túrós tésztám mások szerint is nagyon finom. A titka az, hogy a már kifőtt, zsiradékra szedett csuszára vagy metélt tésztára a túrót ráolvasztom, s hogy még ízletesebb legyen, pár kanál tejföllel szaftosabbá teszem. A tálalásnál pedig pluszban is kerül tejföl az asztalra, aki többet szeret belőle a tésztán, tehessen rá.

A túrós tésztáról eszembe jut egy csuszás történet, ami alaposan emlékezetembe vésődött. Szegeden jártunk egy csodaszép langy meleg napon, a sok sétától megéhezve, betértünk egy mutatós Tisza-parti étterembe. A valódi szegedi halászlé után én balga, megkívántam a túrós csuszát. Bár ne kértem volna, mert az óriási adag hideg tésztán csak néhány szem túróbogyó fehérlett, s a rálöttyintett kanálnyi felvizezett híg tejföl sem ingerelt étvágyra. Mint fegyelmezett ember, mégis belekezdtem a fogyasztásába, de már az első falat is nehezen ment le torkomon. Észrevette ezt a főpincér, azt tudakolta, miért nem ízlik a tészta. Tisztelettudóan felsoroltam indokaim. Mire ő készségesen elvitte a tányér csuszát, s kisvártatva megjelent, szerintem az előbbi tál tésztával. Letette elém a tányért, s jobb vállam mögött megállva szinte fenyegetőzve magasodott fölém. Megszeppenve a csontos pincértől, enni kezdtem a csuszát, attól való félelmemben, ha meghagyom, kapok tőle a fejem búbjára egy jókora barackot. Nehezen, de az egészet legyűrtem. Férjem látva kínlódásom, félig lehunyt szemmel figyelt, arcán lerítt a kárörvendés.

A cikket írva, most egy másik túrós sztori is eszembe jutott. Ennek története egy vidám hangulatú borús október végi délutánra nyúlik vissza. Barátainkkal évente többször összejövünk, így volt ez azon az őszi napon is. Ahogy ez ilyenkor lenni szokott, most is gyerekestül, feleségestül, férjestül jött mindenki. Vonzóak számunkra ezek az ármánykodástól, irigységtől, rivalizálástól mentes délutánok, önfeledten tudunk egymásnak örülni, remekül érezzük magunkat, nagyokat beszélgetünk, s miközben cserélgetjük gondolatainkat, jóféléket eszünk, iszunk. A családok a maguk készítette ételmeglepetésekkel érkeznek, van, aki a salátákat, van, aki a pogácsát hozza, én a rétesekért vagyok felelős. A hagyománynak megfelelően most is nagy sikert arattam tökös-mákos, mazsolás-túrós, és káposztás réteseimmel, bár ez utóbbi ezúttal lassabban fogyott. Rétesevés közben egyik fiatal barátnőm újságolta, hogy nemcsak cikkeimet olvassa a Magyar Konyhában, hanem az egyik receptemet, a  gombás palacsinta ajánlatomat ki is próbálta, ami nagy sikert aratott családja körében. Az elismerés jól esett. "Jó tett helyébe jót várj" - gondoltam magamban, s egy hirtelen ötlettől indíttatva, neki szegeztem a kérdést: válassz, milyen ételekről írjak a legközelebbi számban. A felelet nem sokáig váratott magára, azonnal rávágta: túrósakról.

TúrógombócA túrós szó varázsütésként érte az asszonyokat, hallatára valamennyien körénk gyűltek, s belekezdtük a túró dicséretébe. Egymás mondataiba fűztük mondatainkat, meglódult fantáziával soroltuk túrós készítményeink receptjeit. Ki milyen gyümölccsel: almával, körtével, naranccsal, eperrel, málnával, banánnal ízesíti a túrókrémeket. Majd következtek a különböző túrós sütemények: piték, torták, felfújtak, rétesek, fánkok, derelyék, túrós táskák, batyuk, bukták. Általános tetszést aratott a Rákóczi túrós lepény, a vargabéles, a stíriai metélt említése, ám a legnagyobb teret a túrós palacsinták: a rakott túrós-lekvárosak, a mazsolásak, a lángoló túrósak kapták. És persze szóba került a túrós pogácsa is, melynek tésztájába kis cukrot adagolva lekváros túrókiflit varázsolhatunk. Ecseteltük, hogy milyen finomak a túróval töltött gyümölcsök, de nem maradhattak ki a felsorolásból sós túrós ételek sem. Az eszmecsere nem volt haszontalan, akkor ismertem meg a spenótos túrógombóc, a túróval töltött tök, a túrógaluskás leves és a túrós sajttekercs elkészítési módját, mindegyiket hamar le is jegyeztem. S mint a hölgykoszorú rangidőse, magam is tudtam szolgálni újdonsággal. Krumpli kedvelőként túrós rakott krumplival és túrós töltött krumplival kezdtem a sort, melyet a túrós főtt karfiol és a réteslapba burkolt kapros-túrós csusza receptje követett, majd a kókuszos paradicsommártásban tálalt mogyorós túrógolyók és az olasz szilvás túrógombócok kerültek sorra. A sokféle ízesítésű túrókrémem közül a legnagyobb sikert a tormás vívta ki.


Kapros túrós csusza réteslapban

25 dkg fodros kocka- vagy csuszatészta, só, olaj, 25 dkg túró, 2 dl tejföl, 1 tojás, 1 kiskanál apróra vágott kapor (lehet fagyasztott is), fél csomag (4 lapos) réteslap

A tésztát forró vízben kifőzöm, leöblítem, és alaposan lecsöpögtetem. Egy kevés olajra ráteszem a tésztát, majd összekeverem a túróval, a tejföllel, a felvert tojással és a kaporral. Egy kisebb tepsit kikenek olajjal, két réteslappal kibélelem és ráhalmozom a tölteléket, majd a megmaradt két réteslappal befedem. A tetejét olajjal, tejföllel vagy tejjel megkenem. Forró sütőben pirosra sütöm. Még melegen kockákra vágom. Melegen és hidegen egyaránt finom.
(Készíthető kapor nélkül, sósan, de ízletes tejfölösen, vagy cukrosan is. Ki hogy szereti.)


Túrógombóc olasz módra

30 dkg túró, 20 dkg vaj, 2 tojássárga, 2 dkg cukor, 20 dkg liszt, 50 dkg szilva (ha nincs friss szilva, lehet asztalt is, sot használhatunk kemény szilvalekvárt), zsemlemorzsa, fahéjas cukor

A vaj felét elmorzsolom a liszttel, hozzáadom a túrót, a két tojás sárgáját és a cukrot. Jól összegyúrom, kinyújtom késhegy vastagságúra, négyzeteket vágok belőle, s minden tésztakockára teszek egy fél fahéjas cukorban meghempergetett szilvát, gombóccá formálom, és sós forró vízben kifőzöm. Ha a gombócok a víz felszínére feljönnek, szűrőlapáttal kiemelem, és a már megpirított zsemlemorzsára szedem. Pirításakor tehetünk egy evőkanál cukrot a zsemlemorzsába, így kellemes karamellás ízű lesz.


Mogyorós túrógombóc paradicsomos kókuszmártásban, vagyis túrógolyó kari (indiai recept)

a mártáshoz:
4 fej vöröshagyma, 6 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál margarin, 3 darab közepes nagyságú paradicsom vagy 1 kis doboz paradicsompüré, 2 evőkanál kókuszreszelék, 1 mokkáskanál gyömbérpor és pirospaprika, késhegynyi őrölt kömény, só

a túrógombóchoz:
25 dkg túró, 3 evőkanál liszt, 1 evőkanál őrölt mandula vagy mogyoró, 1 teáskanál pisztácia, 10 darab kardamom, margarin esetleg olaj a sütéshez

Készítsük el a mártást, a finomra vágott vöröshagymát és péppé zúzott a fokhagymát margarinon pirítsuk világosbarnára. Adjuk hozzá a hámozott, kockára vágott paradicsomot, vagy a paradicsompürét, keverjük bele a kókuszreszeléket, a gyömbért, a pirospaprikát, a köményt és a sót. Lassú tűzön néhány percig kavargassuk, ezután öntsük fel egy csésze vízzel, és még 15 percig főzzük. Közben a túrót a liszttel gyúrjuk egyenletes simára. A mogyoró (vagy mandula) és pisztácia őrleményt valamint az összetört kardamommagokat keverjük el egy kis tejjel. Ezzel a masszával töltsük meg a túróból készült diónyi golyókat. Bőséges margarinban vagy olajban süssük aranybarnára. Tegyük a túrógolyókat a paradicsommártásba, és főzzük még egy kis ideig. Melegen tálaljuk. Párolt rizst adjunk mellé, az illik hozzá.


Vargabéles

Egy csomag kész réteslap, 40 dkg cérnametélt, 50 dkg túró, 4 tojássárga, 2-3 dl tejföl, 15 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, reszelt citrom héja, 5 dkg tisztított, megáztatott mazsola, 4 tojásfehérje felverve, olaj vagy vaj a tepsi kikenéséhez és a felső réteslap meglocsolásához

Megfőzzük a cérnametéltet és leszűrjük. A túrót simára áttörjük, hozzáadjuk a tojássárgákat, a tejfölt, a cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, a mazsolát, végül a felvert tojáshabot és a főtt metéltet. Óvatosan összekeverjük. Egy tepsit kikenünk olajjal, vajjal vagy margarinnal. Kibéleljük két réteslappal és a túrós tölteléket ráöntjük. Befedjük két réteslappal és kenőtollal, vagy az ujjunkkal elkenjük rajta az olajat vagy az olvasztott vajat. Előmelegített, de közép meleg sütőben sütjük meg. Ha megsült várjunk 15-20 percet, csak utána szeleteljük fel és szórjuk meg porcukorral, szőlőcukorral finomabb.


Hamis vargabéles, ahogy én készítem

Az előbbi hozzávalókkal, de nem használok réteslapot, sem főtt cérnametéltet. A metélt helyett a túrós masszába fél-háromnegyed csészényi búzadarát keverek. A túrós masszát a kiolajozott tepsibe közvetlen öntöm, s a tetejére savanykás lekvárból apró kis darabokat szaggatok. Üdítően finom sütemény, nemcsak frissen jó, hanem hidegen is. Ami még fontos, hogy gyorsan elkészül. De vigyázzunk, ne használjunk sok búzadarát, mert nagyon kemény lesz, a massza legyen egy kicsi folyékony.


Gulab dzsamun (túrógolyók rózsaszirupban) - indiai recept
kb. 40 golyó

1 tubus cukrozatlan sűrített tej, (ha cukrozott sűrített tejet használunk, kevesebb cukrot adjunk hozzá), 35 dkg zsírós túró, 1 púpozott csésze liszt, 1 púpozott csésze porcukor, margarin a sütéshez, 1 evőkanál őrölt pisztácia (lehet mogyoró, mandula, sot dió is)

a sziruphoz
4 csésze cukor, 3 csésze víz, néhány csepp rózsa esszencia, 2 evőkanál tej (a szirup megtisztításához). Ha nincs rózsa esszenciánk, tegyünk bele olyat, ami kapható, például néhány csepp rumaromát, vagy, amit kedvelünk.

Készítsünk szirupot vízzel és cukorral. Ha piszkos a szirup, tisztítsuk meg egy kis tejjel. Szűrjük át, és hagyjuk lehűlni. Kavargassuk a sűrített tejet, és gyúrjuk a túrót simára, míg a szemcsék eltűnnek belőlük. Keverjük össze, és az egészet együtt gyúrjuk még kb. 10 percig. Adjuk hozzá az átszitált lisztet és a porcukrot, ismét gyúrjuk át alaposan. Hagyjuk a tésztát 20 percig lefedve. Készítsünk kis golyókat, a közepükbe nyomjunk a porcukorból és őrölt pisztácia keverékből egy keveset, majd újból gyúrjuk össze azokat. Forró margarinban süssük barnára, majd áztassuk be a golyókat a szirupban legalább egy óra hosszáig. Ezután forraljuk fel a szirupot, míg a túrógombócok megpuhulnak. Adjunk hozzá rózsa esszenciát, és forrón, teához szolgáljuk fel.


Raszagula (túrógolyók szirupban) - indiai recept
kb. 30 golyó

50 dkg túró, 3 evőkanál liszt, 3 csésze víz, 4 csésze cukor
A túrót gyúrjuk össze a liszttel. Készítsünk apró golyókat. Forraljuk fel a vizet a cukorral, ha besűrűsödött, tegyük nagyon óvatosan bele a túrógolyókat. Amikor a túrógolyók megduzzadtak, az összeset szedjük ki, és csak azután tegyük vissza, amikor már a szirup kihűlt. Másnapig hagyjuk állni.


Bengáli raszagula - indiai recept
kb. 30 golyó

50 dkg túró, 1 csésze búzadara, a töltelékhez cukor, a sziruphoz, 3 csésze cukor, 4 csésze víz
Gyúrjuk össze a túrót a búzadarával. Készítsünk apró golyókat. Mindegyik golyó közepébe töltsünk egy mokkáskanálnyi cukrot. Újra formáljunk golyókat. Készítsünk szirupot, amikor forrni kezd, tegyük bele a túrógolyókat, és kb. 15 percig forraljuk. A raszagulákat a szirupban másnapig áztassuk.


Raszaboli (kardamommal töltött túrógolyók szirupban) – indiai recept
kb. 30 golyó

50 dkg túró, 1 csésze búzadara, mokkáskanálnyi frissen őrölt kardamom, cukor a töltelékhez, 3 csésze cukor és 4 csésze víz a sziruphoz

Gyúrjuk össze a túrót a búzadarával és készítsük belőle kis golyókat. Minden golyó közepébe tegyünk egy mokkáskanál cukros kardamom-őrleményt, majd formázzunk ismét golyókat. Tegyük a túrógolyókat forrásban lévő szirupba, és nagyon lassan főzzük kb. 20 percen keresztül. Háromnapi állás után - naponta kevergessük meg - fogyasztható.


Túrós pogácsa

25 dkg liszt, 25 dkg túró (a fele lehet juhtúró is), 25 dkg vaj vagy margarin, késhegynyi sütőpor és só

A hozzávalókat összegyúrjuk. Ha száraz a túró, kevés tejfölt tehetünk hozzá. A tésztát ujjnyi vastagra kinyújtjuk, apró pogácsákat szaggatunk belőle, sütőlapra helyezve, megkenjük felvert tojással vagy tejjel. (Én a pogácsák tetejére apró kis trappista sajtdarabkákat, esetleg reszelt sajtot teszek, vagy pár szem szezámmagot szórok. Van, aki köménymagot tesz a pogácsákra). Meleg sütőben világossárgára sütjük.


Túrókifli

Ugyanazok az összetevők (liszt, tehéntúró, vaj vagy margarin, csipetnyi só), mint a túrós pogácsánál. Tölteléknek nem híg, savanykás lekvár szükséges, a kisült kifliket 1 evőkanál vaníliás cukorban kell megforgatni.

A hozzávalókat gyorsan összeállítjuk, vékonyra kinyújtjuk és pihentetés nélkül, legalább háromszor hajtogatjuk. Két óra hosszáig hűvös helyen pihentetjük. Nagyon vékonyra kinyújtva, háromszögeket vágunk a tésztából, megkenjük lekvárral (finom a szilva, málna és a meggyíz). Kiflinek felsodorjuk, és jó forró sütőben megsütjük. Még forrón belehempergetjük a süteményeket vaníliás cukorba.

Kommentek

archivált tartalom

Szegfû Ildikó #1

Kedves Erzsébet!
Soraid egy nagyon aranyos emléket idéztek fel bennem.
'4-15 éves leányka voltam, amikor egy szerintem öreg úr elhívta a nővéremet akárhová. Féltékeny lévén persze egy percre se hagytam magára, vagyis mentem én is a vendéglőbe ahová az úr vitt bennünket. Felajánlotta, hogy együnk vele túrós csuszát, de azt mi nem nagyon kedveltük, meg zavarba is voltunk mind a hárman, nem kértünk. Az úr megette, mi néztük és haza mentünk. Ez az úr lett a sógorom és nagyokat nevetünk amikor erre visszaemlékszünk. A családi túros csuszát azóta is csak ő készíti és eszi, pedig nem is olyan rossz.

2008-05-16 15:56:39