A több ezer éves hagyományos tibeti orvoslás eredményeit összefoglaló alapmű, a „Négy Gyökér” (Gyű-sí) - melyet Körösi Csoma Sándor munkásságának köszönhetően ismerhetett meg a nyugati világ - többek hozott részletesen foglalkozik a helyes és a helytelen táplálkozással is. Az alábbiakban ezek közül olvasható néhány megállapítás, jó tanács.
Mindent mértékkel fogyassz! A könnyű ételekből jóllakásig lehet enni, a nehezekből csak feleannyit.
Ha szükségesnél kevesebbet eszünk, csökken az erő, romlik a test színe. A túlevés viszont elégtelen emésztéshez vezet, mely elzárja a test csatornáit, betegséget okozva.
A gyomor fele étellel, egynegyede itallal legyen tele, egynegyede maradjon üresen. Ez az optimális terhelés rendje.
Étkezés után az ivás elmulasztja a szomjúságot.
Ha valakinek gyenge az emésztése és gyomra felfúvódik, evés után forralt vizet kell innia. Ha a test erősen kiszáradt, bort, sört kell inni, ha pedig valaki le akar fogyni, mézes vizet igyék.
Ha evés közben vagy evés előtt iszunk, testünk súlyánál marad vagy fogyás indul meg.
Kommentek
archivált tartalomBujáki László #1
Kedves Erzsébet!
2010-12-15 14:31:57Nagyon kedvemre való ez a cikk! Hagymakedvelõk vagyunk mi is. Én minden este egy nagy fej vöröshagymát eszem meg nyeresen. Még anyámtól hallottam azt, hogy régen a tüdõbetegek népi gyógyszere volt és mivel én rengeteget dohányzom hát kipróbáltam. Nagyon bejött, mert elalvás elött érezhetõen kitisztulok a légzõgyakorlataim közben. Különösen ebben a randa téli idõben amikor nagy szüksége van a szervezetnek a vitaminokra és nyomelemekre. Mindig az jut eszembe róla, hogy régen a szántó-vetõknek az egész napos nehéz munkához mennyi energiát adhatott: vöröhagyma-szalonna kenyér.