Olvasom, hogy a fokhagyma és az olívaolaj szabályozza a koleszterin szintet; a vöröshagyma tisztítja az arcüreget; a snidling és a mogyoróhagyma a szív- és érrendszeri betegségek karbantartója; a kukorica és a fejes saláta segíti az emésztést; a zeller a magas vérnyomás hatásos ellenszere; a paprika mérsékli az asztma, az ízületi gyulladás, az izomláz, a lumbágós panaszok kellemetlenségeit; a padlizsán jótékonyan hat a reumás-, az isiászos fájdalmak, a vese- és epebántalmak esetén; az uborka és a sárgarépa széppé teszi a bort; a káposzta és a spenót zöld levelei védenek a szívinfarktustól; a zöldbab csökkenti a stressz által okozott megterhelést; a paradicsom nemcsak jó hangulatúvá tesz, hanem a kutatók szerint rákmegelőző hatása is jelentős. A listát lehetne még folytatni, azonban az e hónapban kiválasztott zöldségemről, a spárgatök alkotóelemeiről - leszámítva a húsában rejlő némi vasat, foszfort, rezet, cinket, valamint magnéziumban, káliumban gazdag magját - nem találtam semmi említésre méltót.
Élelmiszer szakkönyvekben kutatva rájöttem, hogy a spárgatök bizony nem vidít jókedvre, az arcpakolások között sem szerepel, nincs gyógyító képessége, nem használható sem levertségre, sem kimerültségre, semmiféle nyavalya ellen sem, kivéve a prosztata bántalmakat csökkentő tökmagot. Mindezeken túl ez a "mihaszna" ízetlen, szagtalan, színtelen növény még gazdaságtalan is, merthogy tisztításnál szemétbe hajítjuk egynegyedét.
Mivel kedvelem a tököt, nehezen hittem e kabakos értéktelen voltában. Addig spekuláltam, míg egy "talán igaz, talán nem" elméletet alkottam mentségére, miszerint a spárgatök valószínűleg jellegtelen tulajdonságainak köszönhetően lett remekül alkalmazkodó, befogadó, jól használható nyersanyag. Semlegességének tudható be, hogy olyan ízletes ételek készíthetők belőle mint például a tökfőzelék ahol a domináns íz nem a töké hanem a kaporé, a tejfölé vagy aludttejé, a rántott tökszeleteknél a ropogós panír íze viszi a prímet, a kapros-sajtos sült tök esetében is a kapor és a sajt dominál nem a tök íze, a tökfasírozottban sem a tök érvényesül hanem a hagymáé, a túróé, a petrezselyemé, a tökös-mákos rétesnél a szemérmes tök másodhegedűsként meghúzódik a markáns ízű mák, fahéj, citromhéj, szegfűszeg mögött, s a citromos töklekvárban is kizárólag a citrom íze és illata érvényesül. Nos úgy vélem, hogy a tartózkodó, szemérmetes tök nélkül ezek az ételek nehezen képzelhetők el. Én valószínűleg épp ezért a nélkülözhetetlen szerénységéért kedvelem. A méltatásnál azonban ne felejtsem el, hogy a spárgatök mindezeken túl könnyen emészthető, és ha csak önmagában pl. párolva fogyasztanánk, nem híznánk tőle.
Tökfőzelék
1 kg gyalult spárgatök, 1 kis fej apróra kockára vágott vöröshagyma, 1 vagy 2 db közepes hámozott, felkarikázott paradicsom, olaj, liszt a habaráshoz, 2-3 dl tejföl vagy friss tejből készült aludttej, 1 csokor finomra vágott friss kapor
A meggyalult tököt gyengén besózzuk, kis ideig hagyjuk állni, majd nyomkodjuk ki a sós levet. A kockára vágott hagymát olajon üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a héjától megszabadított, felkarikázott paradicsomot, és a tököt. (Ha nem teszünk bele paradicsomot, akkor egy kis citromlevet - ne ecetet!- öntsünk rá, hogy ne főjön szét a tök.) Szórjuk meg a kapor felével. Kevés vízzel főzzük lassan. (Ne tegyünk hozzá őrölt pirospaprikát! a színét a paradicsomtól kapja!) Ha megpuhult habarjuk be a lisztes tejföllel vagy aludttejjel. (Ízesíthetjük csipetnyi cukorral, de én fölöslegesnek tartom.) Tálalás előtt még szórjuk meg, a megmaradt, nagyon apróra vágott friss kaporral.
Rántott tökszeletek
1 kg zsenge tök, 1-2 tojás, liszt, zsemlemorzsa, só, olaj
A megtisztított tököt 1/2 cm szeletekre vágjuk és besózzuk, hagyjuk állni. Lisztben, felvert tojásban, zsemlemorzsában megforgatva forró olajban ropogós rózsaszínűre sütjük.
(A zsenge tök héját is felhasználhatjuk. Vágjuk a tökhéjat laskára, pároljuk meg hagymás olajban, szórjunk rá sót és pirospaprikát, majd üssünk rá tojást.)
Kapros-sajtos sült tök (török recept)
1 kg tök, 2 hagyma, 15 dkg fehér sajt, 1 pohár liszt, 4 tojás, 2 csokor összevágott kapor, ½ teáskanál őrölt feketebors, 1 pohár olíva olaj, só
Hámozzuk meg és reszeljük le a tököt, adjuk hozzá a reszelt hagymát, az összevágott kaporlevelet, a tojásokat, a feketeborsot, a reszelt fehér sajtot, sót, 2-3 teáskanál lisztet, majd jól keverjük össze. Forrósítsunk olajat palacsintasütőben, evőkanállal szaggassuk bele a tök keveréket. Süssük meg mindkét oldalát, csepegtessük le a fölösleges olajat, és tegyük egy a kapros-sajtos sült tök-szeleteket szerviztálra. Melegen tálaljuk.
Török tökfasírozott
50 dkg gyalult spárgatök, 30 dkg tehéntúró liszt (amennyit a túró nedvessége megkíván), 4 db közepes hagyma lereszelve, 2 egész tojás, kapor, petrezselyem apróra vágva, késhegynyi bors, só, olaj a sütéshez
A legyalult tököt a túróval, a reszelt vöröshagymával, a zöld fűszerekkel, sóval, borssal és a két egész tojással összekeverjük. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy sűrű masszát kapjunk. Kanállal forró olajba szaggatva aranysárgára sütjük. Melegen és hidegen fogyasztva is nagyon finom.
Tökös-mákos rétes
(4 rúd réteshez)
2 csomag réteslap, 1 kg gyalult spárgatök, 10 dkg cukor, reszelt citromhéj, fahéj, tört szegfűszeg, 10 dkg darált mák, 10 dkg porcukor, 5 dkg mazsola, 4-5 dkg kekszmorzsa, olaj
A gyalult tököt szórjuk meg a 10 dkg cukorral és kevés reszelt citromhéjjal, fahéjjal és szegfűszeggel. Keverjük hozzá a mákot a porcukorral, a megáztatott mazsolával és a kekszmorzsával. A csomagból kivett réteslapot két részre bontjuk. Tegyünk két lapot nedves konyharuhára, locsoljuk meg olajjal, erre is szórhatunk kevés kekszmorzsát. A tölteléket négy részre osztva, egy-egy adagot csíkban halmozzunk a réteslapra. Lazán sodorjuk fel, a tetejét olajjal megkenjük, és olajozott tepsibe rakjuk. Forró sütőben gyorsan sütjük. Szeltekre vágva, tetejét meghintjük porcukorral vagy szőlőcukorral.
Citromos töklekvár
2 kg legyalult zsenge tök, 4-5 db legyalult citrom, cukor, fél rúd vanília vagy kevés vanillin
A legyalult tököt és citromot (levével, héjával együtt), a vaníliával, ízlés szerinti cukorral és annyi vízzel, hogy ellepje puhára főzzük. Kb. 15-20 percig forraljuk, és még forrón üvegekbe töltjük. Tetejüket megszórjuk kristálycukorral, (ha kevés cukrot adtunk a lekvárhoz, üvegenként késhegynyi tartósítószert adjunk), ha kihűlt, zárjuk le az üvegeket.
Nagyon finom íze van, érdemes kipróbálni. Könnyű elkészíteni.