Mindig sejtettem, hogy a meggy rokonságban van a cseresznyével, de hogy a rózsa- és a szilvafélékkel is rokon, azt nem gondoltam. A meggy Kis-Ázsiából, pontosabban Ázsia nyugati, Kelet-Európával határos részéről - nagyjából a Kaszpi-tengertől a Balkánig húzódó területről – terjedt el. Az ehető meggyfélék legtöbbje az északi féltekén őshonos, ahol a meggyfák ma is vadon hozzák gyümölcseiket. A meggyfák ugyanis ott érzik jól magukat ahol a tél nem túl hideg, a nyár pedig nem túl meleg. Manapság sokfelé termesztenek meggyet, Európában és Észak-Amerikában 10-12 fajuk ismert, de a legjobb zamatúnak a Kelet-Ázsiában termőt tartják. A világon a legtöbb meggyet az USA-ban termesztik, Nyugat-Európában a meggytermelésben vezető szerepet visz Németország, Olaszország, Franciaország valamint Svájc, de nagy meggyültetvényekkel rendelkezik Törökország, Japán, Argentína, Chile, Ausztrália és Kanada is.
A meggyből sokféle étel és ital készíthető, nyári melegben jól esik a hideg meggyleves, sült halakhoz és húsokhoz illik a meggyszósz, számtalan finom édesség hozzávalója. Finom a meggyes pite, a meggyes piskóta, a meggyel készült fánk, a meggyel töltött rétes és palacsinta. Lehet alkotni meggyel omlettet, felfújtat, tortát, fagylaltot, krémet, pudingot, ki mit szeret. Például a flambírozott meggy nemcsak mutatós, hanem kellemes ízű is. Kell hozzá 2 dkg vaj, 3 evőkanál meggy íz, 30 dkg kimagozott meggy, fél deci cseresznyepálinka, valamint vanília fagylalt. A vajat felolvasztjuk, majd a meggy ízzel felforraljuk, beletesszük a meggyet, majd ezzel is felfőzzük. Ráöntjük a pálinkát és meggyújtjuk. Ha elalszik, akkor talpas poharakba teszünk két- három gombóc vanília fagylaltot, amire még melegen testvériesen elosztva, rászedjük a flambírozott meggyet.
A meggy télire eltehető dzsemnek, lekvárnak, befőttnek magozottan és mag nélkül, vörös borral, rummal, továbbá más szesszel, vagy alkoholos ital nélkül. Az italnak készíthetünk belőle meggyszörpöt, meggybort és meggylikőrt. A konty alá való édes likőr, a bonbonmeggy, meggylé kivonatból készül, a cherry-brandy pedig cseresznye és meggy levének fölhasználásával. Kevesen tudják, hogy a sokak által kedvelt meggyízű likőrt a maraschinot, a volt Jugoszlávia területén termő marasca meggyboő készítik. A valódi marasca likőr mellett számottevő hamisítvány is forgalomba kerül. Tavalyi isztriai nyaralásunk alkalmából, ajándékba kaptunk egy igazi, felálló ágú meggyfán termő gyümölcsből készült likőrt. Remek ízű volt.
Én a meggy mindenféle változatát kedvelem, legyen az nyers, főzött vagy sütött. A szüleim kertjében termett kerek, vörös színű Pándi-meggyet a fáról csipegetve faltam jóízűen, de csemegéztem a kesernyés cigánymeggyből és a halványpiros, áttetsző, kevésbé savas üvegmeggyből is. Mint olvasom, a meggyben van A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), és C vitamin, azaz aszkorbinsav, valamint néhány ásványi anyagot is rejt magában, például foszfort, vagy a B12 vitamin-molekula alkotórészét, kobaltot.
Meggyleves
Személyenként 10 dkg meggyet, ízlés szerinti cukorral felteszünk hideg vízben főni. Gyorsan megpuhul, ezután (ugyancsak egy-egy személyre számítva) egy evőkanál lisztet 1 dl tejföllel elkeverünk, csomómentesen behabarjuk a levest, majd felfőzzük. Ízesíthetjük citromhéjjal, fahéjjal, 1-2 kanál borral, vagy rummal. Liszt helyett sűríthetjük tojássárgájával. A cukrot - minden gyümölcsleves esetén - a főző lébe tegyük a gyümölccsel együtt, ellenkező esetben a meggy nagyon savanyú marad.
Meggyszósz vagy -mártás
Hasonlóan készül, mint a leves, csak kevesebb vízzel tesszük fel főni, és sűrűbbre kell habarnunk. Tejföl helyett használhatunk főzőtejszínt, a lisztet pedig helyettesíthetjük kukoricakeményítővel, ez esetben selymesebb állagú lesz levesünk, vagy a mártásunk.
Meggyes pite
30 dkg liszt, 2 dl joghurt, 20 dkg cukor, 3 tojás, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, vagy késhegynyi vanillin, 10 dkg margarin, a tepsi kikenéséhez zsiradék és liszt, a tészta tetejére 40 dkg megtisztított, kimagozott meggy és ízlés szerint megszórhatjuk kristálycukorral vagy szezám maggal
A tésztához valókat simára keverjük robotgéppel, majd kikent, kilisztezett közepes tepsibe öntjük. Tetejére szórjuk a meggyet, és meghinthetjük kristálycukorral vagy szezám maggal. Forró sütőbe tesszük, de mérsékeljük a hőmérsékletet. Csak, ha kihűlt, vágjuk kockákra a tésztát.
Meggyes piskóta
6 tojás, 6 evőkanál kristálycukor, 6 evőkanál rétesliszt, 20 dkg darált dió, mogyoró vagy mandula, 40 dkg kimagozott meggy, a tepsi kikenéséhez zsiradék és liszt
A tojásokból, a cukorral és a liszttel piskótatésztát keverünk, hozzáadjuk a diót (vagy a mogyorót, mandulát) és a levétől kicsavart meggyet. Még finomabb, ha a meggy levéből is beleteszünk 5-6 kanállal és azzal is simára kavarjuk. A zsiradékkal kikent és a liszttel megszórt, közepes tepsibe öntjük és előmelegített sütőben, nem túl erős tűznél megsütjük. Ha kihűlt, kockákra vágjuk, és porcukorral megszórjuk.
Meggyes rétes
Egy csomag réteslap, 60-70 dkg kimagozott meggy, ízlés szerint cukor, egy kis zsemlemorzsa, kevés olaj a réteshez és a tepsi kikenéséhez, szóráshoz porcukor vagy szőlőcukor.
Két réteslapot nedves konyharuhára teszünk, megfröcsköljük olajjal, meghintjük egy kis zsemlemorzsával (jobb, ha megdarált édes kekszet használunk), egy csíkban rátesszük a levétől kinyomkodott meggyet, és csak ezután szórjuk rá a cukrot. A ruha segítségével felcsavarjuk a rétest, majd olajjal kikent tepsibe tesszük. Előmelegített, forró sütőben gyorsan megsütjük. Egyenlő darabokra vágjuk, tetejüket megszórjuk porcukorral.
Meggyes palacsinta
20 dkg finomliszt, 2 tojás, 4 dl szódavíz, 2 dl tej, 1 evőkanál olaj, csipet só és vanillin vagy reszelt citromhéj
A tojást felverjük egy mély tálban, hozzáöntjük a szódavizet és a hideg teje. Állandó keverés közben beleszórjuk a lisztet, a vanillint vagy a citromhéjat, a sót, beleöntjük az olajat. A tésztát hagyjuk állni egy fél óra hosszat. A palacsintákat a szokásos módon kisütjük. (Hagyományos palacsintasütőben, vagy teflon serpenyőben olajat forrósítunk, beleöntünk egy merőkanál tésztát, ha az egyik oldal megsült, felemeljük a széleket és átfordítjuk a palacsintát a másik oldalára.)
Töltelék
40 dkg friss meggy, 10 dkg durvára vágott dióbél, 10 dkg por- vagy szőlőcukor
A megmosott meggyet kimagozzuk, finomra összevágjuk és megszórjuk a cukorral. Ezzel töltjük meg a palacsintákat, majd mindegyikre rászórjuk a dióbelet. Négyrét hajtva kis porcukorral meghintve tálaljuk. A tölteléket készíthetjük félbe tört meggyből is, amit előzőleg levétől óvatosan kicsavarunk. Ráhintjük a palacsintákra, és csak a tetejüket cukrozzuk meg.