Rosta Erzsébet weboldala


Legalább is azt olvastam Earl Mindel A vitalitás Bibliája című könyvéből, hogy a Nemzetközi Rákszövetség kutatásai szerint a benne lévő flavonoidok (vagyis a P vitamin) védettséget adnak a rák ellen, de a hagyma alkalmas az Alzheimer kór, a szív- és keringési megbetegedések megelőzésére és kezelésére is.

Vörös- és lilahagymaJavasolják, ne csak fokhagymát együnk rendszeresen, hanem vörös-, lila-, és gyöngyhagymát is, akár párolva, sütve, vagy nyersen. Őseink ugyancsak tisztában lehettek a hagymák gyógyító erejével, mert ajánlották megfázás, fülfájás, torokgyulladás, rovarcsípés, égési sérülés ellen, valamint szemölcs eltüntetésére. Gyógyszerként daganatoszlatóként, idegerősítőként, vizelethajtóként használták, de eredményesnek tartották bélféreghajtónak és a fagyás ellen is. Javasolták étvágyjavítóként, feltehetően azért, mert a hagymában lévő kénes illóolaj munkára serkenti a gyomrot. A vöröshagyma az egyik legkedveltebb zöldségféle, nagy bajba kerül az a háziasszony, szakács, akinek kamrájából kifogy a hagymája, hisz leszűkül ételválasztéka, mivel rengeteg étel tőle kapja az aromáját, azt is mondhatnánk, hogy a hagyma az étkek alfája és ómegája.

A legelterjedtebb konyhakerti növényünk, elsősorban a rézszínű, többnyire erős ízű, csípős szagú vöröshagyma. A lilásvörös lila hagyma édeskés íze főleg az olaszok körében kedvelt, de hasonlóan szeretik az ezüstös héjú, enyhe ízű fehér hagymát is, amiből remek mártást, salátát alkotnak. Ennek a fehér hagymának aprócska változata a gyöngyhagyma. Az újhagymák a tavasz ízét juttatják eszünkbe, melyeknek a zöld szárait sem szabad eldobni, belőlük saláták, serpenyős ételek, raguk készíthetők. A rézhéjú, kicsi salotthagymáknak számos változata létezik. A metélőhagymát, vagyis a snidlinget kés helyett jobb ollóval aprítani, finom zöldfűszer levesekbe, salátákba, szószokba szórva, de remek ízt kölcsönöznek a szendvicskrémeknek, például a körözöttnek, vagy a fűszeres vajaknak is.

A hagyma pucolása, szeletelése sokakat megkönnyeztet, a könnyezés ellen jó módszer, ha a hagymát felhasználás előtt hideg helyen tartjuk, pl. jól záródó tálban, a hűtőszekrényben, de néhány percre betehetjük a mélyhűtőbe is. Javasolják, a folyó víz alatti vágást, vagy a búvárszemüveg használatát, de azt hiszem ez utóbbi nem nyerő, mert nem túl sok háztartásban búvárkodnak.
A receptek sora bővíthető, ha a keresőbe beírják a hagyma szót, sok hagymás ételre lelnek.


Egyszerű hagymaleves

A megtisztított, négybe vágott vöröshagymát, felkarikázott sárgarépát és kockára vágott krumplit sós vízben megfőzzük. Beleteszünk tejfölt, rászórunk lisztet és az egészet turmixgéppel összedolgozzuk. A levest őrölt borssal, vagy aprított petrezselyemzölddel ízesíthetjük.


Hagymás ponty sütőben


A megtisztított, filézett halszeleteket besózzuk. Az apróra vágott vöröshagymát és paprikát olajon pároljuk meg, szórjunk rá pirospaprikát, őrölt borsot, kevés sót. Olajjal kikent tűzálló tálba tegyük szép sorba a halfiléket, öntsük rá a ragút, és kevés vizet hozzáadva forró sütőben addig süssük, míg a leve el nem párolog.


Hagymás gomba omlett

A megpucolt és felszeletelt gombát (legjobb, a vargánya, de megteszi a sok helyen kapható csiperke is) szórjuk rá az előzőleg olajban megfonnyasztott vöröshagymára és zúzott fokhagymára, és ezekkel legalább még 5 percig pároljuk. Hintsünk rá sót, apróra vágott petrezselyemmel, és öntsük nyakon felvert tojással. A tojásba keverhetünk egy kis lisztet, hogy feszesebb legyen az omlett állaga.


Fűszervajas sült lila hagymák

Készítsünk puha vajból a kedvenc fűszerünkkel - snidlinggel, petrezselyemmel, korianderrel, zsályával, zsázsával, mentával stb. - fűszeres vajat. Személyenként egy nagy lila hagymát számítsunk. Hámozzuk meg a hagymákat, mindegyik tetejéről és aljáról vágjunk le egy-egy vékony szeletet. Az ujjainkkal dörgöljünk bele kis sót, majd a héjak közé tömködjük a fűszervajat. A hagymákat állítsuk szorosan egymás mellé kiolajozott, sóval meghintett hőálló tálba, vagy tepsibe, és süssük puhára. Kiváló előétel, de finom halak, húsok mellé vagy olívás, fokhagymás pirítóssal is.


Fetával töltött lila hagyma

A fűszervajas sült lila hagymák leírása szerint járunk el, csak nem fűszervajat használunk, hanem zsemlemorzsával összedolgozott feta sajtot, amit kedvünk szerint fűszerezhetünk őrölt borssal, majoránnával, adhatunk hozzá pirított fenyőmagot vagy pörkölt, durvára darált mogyorót. Ha a megpucolt hagymákból a közepüket sikerül kihúznunk, akkor több tölteléket tehetünk beléjük.


Citromlében vagy vörösborban főtt hagyma

A citromlében vagy vörösborban, esetleg ecetes vízben megfőzött hagymák könnyen emészthetők és ízletesek. Ez esetben a megpucolt hagymákat egészben kell hagyni. Köretként tálalhatjuk.


Fokhagymás sült hagymák

A közepes nagyságú, meghámozott vöröshagymákat rakjuk szorosan kiolajozott tűzálló tálba. Szórjunk meg összezúzott fokhagymával, majd öntsük le olajból, citromléből, fehér borból készült öntettel, amit kevés sóval, törött borssal, pirospaprikával és apróra vágott petrezselyemmel fűszerezhetünk. Közepesen meleg sütőben 20-30 perc alatt megsül. Köretként sültekhez adhatjuk.


Ropogós hagymakarikák

Sült halra, hirtelen sültekre, pl. hagymás rostélyosra, vagy krumpli gánicára sült hagymát szórhatunk. A hagymánk akkor lesz ropogós, ha sütés előtt kevés lisztben meghempergetjük.


Rántott hagymakarikák

Néhány nagyobb vöröshagymát a tisztítás után szeljünk félujjnyi karikákra, a karikákat szedjük szét és sózzuk be. Szokott módon panírozzuk - liszt, felvert tojás, zsemlemorzsa - a hagymakarikákat, és bő forró olajban süssük pirosra.


Hagymamártás

A vöröshagymát vágjuk négybe, sós vízben főzzük puhára, készítsünk tejfölös lisztes habarást, melyet a turmixszolt vöröshagymás lére öntünk. Sűrítsük be, adhatunk hozzá kevés cukrot, citromlevet.


Hagymás resztelt krumpli

Az apróra vágott vöröshagymát dinszteljük meg olajon, szórjunk rá őrölt piros paprikát, sót és törött borsot, majd keverjük bele a megfőtt, összetört krumplit. Ízletes köretként, ha viszont főtt tésztával keverjük el, akkor ebből lesz a krumplis tészta.


Majonézez hagymasaláta

Vékonyra szeletelt lila hagymára tegyünk majonézt és keverjük össze. Tartásmártással is készíthetjük. Én a majonézes salátákhoz is - amihez remekül illik - apróra vágott lilahagymát teszek.


Mustáros hagymasaláta

6 nagy fej megtisztított lila hagymát vágjunk félbe, és szeleteljük fel vékonyan, majd sózzuk be és hagyjuk állni. Keverjünk simára 4 evőkanál mustárt, 1 evőkanál cukorral, 2 evőkanál citromlével. A só levét nyomkodjuk ki a hagymából, dolgozzuk össze a mártással, és fogyasztás előtt legalább egy napig érleljük. Újhagymával is készíthetjük, ekkor adjunk hozzá vékony csíkokra szelt piros retket.


Almás hagymasaláta

A megtisztított vöröshagymát vékony szeletekre vágjuk, a savanykás almát pedig kockára vagy laskára szeljük. Olíva olajból, kevés sóból, cukorból készítsünk öntetet, és keverjük össze az egészet. Ízesítőkén illik hozzá az őrölt bors és szépen mutat a saláta tetején az apróra vágott metélőhagyma, a snidling.


Hagymás béles

Nagyon apróra vágott vöröshagymát olajon megdinsztelünk. Tejfölből liszttel, tojássárgájával és őrölt szerecsendióval keverjünk habarást, öntsük rá a kész hagymára, és alaposan dolgozzuk össze. Béleljünk ki egy közepes nagyságú tepsit leveles tésztával (készen kapható), kicsit süssük meg, majd öntsük rá a masszát, szórjuk meg bőségesen reszelt sajttal, és süssük nem forró, hanem meleg sütőben készre. Kb. 20-25 perc alatt megsül. Akkor jó, ha a sajt szétfolyt a tetején és már pirosodik.
A hagymás bélest készíthetjük rétestésztával is, ekkor a megtöltött tésztát felgöngyöljük, de a vajas tésztát is felcsavarhatjuk. Mindkét esetben kenjük meg a tészta tetejét olajjal, vagy tojásfehérjével, esetleg tejjel vagy tejföllel.