A fűszer- és gyógynövényeket sok ezer éve használják afrodiziákumként, szerelmi ajzószerként a férfiúi potencia növelésére és a női termékenység fokozására. Az egyiptomiak, hogy halott uralkodóik megőrizzék erekciós képességüket, egy kis edénykében gyógynövények és fűszerek keverékét helyezték múmiáik mellé. A rómaiak Augustus császár (i.e. 63 - i.u. 14) korában nyakló nélkül fogyasztották a serkentőszereket, aminek következményeként sokan idő előtt meghaltak.
A gyömbér az ázsiai orvoslásban "forrónak" számít, hőséget, tüzet visz a testbe, ezzel izgatja a nemi szerveket. Az iszlám orvoslás szent növényként tartja számon: „A gyömbér az emésztést segíti elő, és fokozza a nemi aktivitást.” - olvashatjuk a Koránban. Ázsiában a kínai gyömbér, a galgant is régtől fogva kedvelt fűszer és ajurvédikus gyógyszer, a németek körében az a hiedelem él, hogy használata egymás után tizenkétszeri közösülésre teszi képessé a férfiembert.
A varázserejűnek hitt ginszenggyökérben, a legenda szerint egy csábító lány lakik, aki a ginszeng fogyasztójának nemi tevékenységét felpezsdíti. A csilit is ősidőktől fogva alkalmazzák fűszerként, gyógyszerként és a nemi vágy gerjesztésére. A csilit kedvelők állítják, hogy felforrósítja a vért, és felizzítja a nemi vágyat.
A fahéjról köztudott, hogy erotikusan ösztönző szer, a sáfrány hosszú orgazmust keltő fűszer, a muskátzsálya borban áztatva szerelmi élvezetre ösztönöz. A vanília a homeopatikus gyógymódban impotencia elleni gyógyszer. Madame du Barry kedvenc aromája, a vanília képes volt növelni királya erekciós képességét és potenciáját is.
Az aromás rozmaringból készített fürdővíz fokozza az érzékenységet, és felébreszti a testi vágyat. A jázmin virágából préselt olaj megakadályozza a korai magömlést. A rózsaolaj a nőket teszik kívánatossá. A sörben áztatott muskátzsálya feloldja a szexuális gátlásokat. Az izgató hatású szegfűszeget azért rágták a régi kínaiak, hogy szerelmi légyottjuk során illatos legyen leheletük. A mámorító, nemi izgalmat keltő szerecsendió, az ősi Indiában szerelmi ajzószer, az Ajurvéda szerint jótékony hatással van a szexuális erőtlenség megszüntetésére.
A pikáns ízű szegfűbors kakaóval elegyítve felizzítja a nemi öröm tüzét. A szexualitást fokozó cickafarkot a navahó indiánok tartják nagy becsben. A nemi aktus előtt, vagy teaként isznak belőle, vagy a nyers szárát kirágják.
A jellegzetes illatú koriander régóta szerelmi ajzószer, már az ókori Egyiptomban és Palesztinában is használták. Borban elkeverve növeli az ondótermelést. A mustár magvakat - ősidők óta ismert potencianövelő hatásuk miatt - a szerzeteseknek nem szabadott fogyasztaniuk.
Sri Lankán és Indiában a dita magvaitól remélik az erekció növelését és az orgazmus meghosszabbítását. Az indiai datolya, vagyis a tamarind, a néphit szerint a lelkek otthona, de a benne lévő ópium, izgató szagának belégzése végzetes. A kálmosgyökér fiatalon tart, fizikailag erősít, és serkeni a szexuális étvágyat. A kálmosfürdő ugyancsak fokozza a nemi örömöket. Iránban és Arábiában szívesen használják a nemi ingerek felpezsdítésére. Az albertai cree indiánok a kálmos gyökerét megrágják vagy porrá törve, az orrukon át szippantják be, hogy javítson nemi potenciájukon.
Az inkák szent növénye, az "istenek ajándékának" tartott kokacserje. Szerintük a koka levelekben egy érzéki nő lakozik, aki a hívő embernek isten áldását osztogatja. Az oltott mésszel kevert koka leveleket az istenek tiszteletére szívják vagy rágcsálják el. Az inka férfiak az összerágott kokapépet a péniszükre kenik, hogy erotikus erejük jobb legyen. Állítólag a koka levelet rendszeresen fogyasztók hajlott korukig megőrzik nemi potenciájukat.
Mexikóban már a Kolumbusz előtti időben gyógyszerként használták az agávét, a tőkekocsányából erjesztett bort pedig bódító hatásáért és szexualitást erősítő szerként fogyasztják. A hatás fokozására az italba maszlagmagot tesznek. Az agávéból készül a közismert Tequila és a mezcai pálinka, amelybe a szerelmi gyönyör fokozására beledobják az agávé szárában élő kukacot.
A mák szárított leveleit és virágait nemi izgatószerként füstölik el. Feltehetően Kleopátra bódító bora is tartalmazott a mákból nyert ópiumot. A kókuszdió húsa, a kopra is ópiumtartalma miatt serkentő- és nemi aktivizáló szer. Nyugat-Afrikában a kóladióról vélik azt, hogy hatásos szerelmi varázsszer. A világszerte megtalálható, bódító illatú virágokkal pompázó, mérgező maszlag ugyancsak közismert szerelmi ajzószer. Az istenek növényének tartott beléndeket szerelmi bájolásra, szenvedélyes vágyak keltésére használták. A nadragulya gyökeréből készült boros italt a thesszáliai boszorkányok készítették szerelmi varázsitalként. Kongó és Kamerun őserdeiben élők szerint a johimbe igazi afrodiziákum, hatásos az impotencia és a frigiditás megszüntetésére. Az afrikai törzsek férfitagjai a johimbét nemi szervűk erősítésére és az érzéki élményük felejthetetlenné tételére veszik igénybe.
Az afrikai őserdőben növő niandot a bennszülöttek mágikus és szakrális célokra használják. A férfiak szexualitásuk javításaként, pálmaborban áztatott niandogyökeret isznak. Az aromás, fűszeres, friss illatú borsmenta szexuálisfokozó hatását a Távol-Keleten és Amerikában jól ismerik.
A Dél-Amerika trópusi vidékein élő, mimózaszerű virágzatú epena-fa magjaiból készült ajzószert, az Orinoco indiánjai fogyasztják, mert növeli nemi erejüket, erősíti fizikumukat. A sámánok az epena narkotikum segítségével teremtenek kapcsolatot a védelmező szellemekkel.
Az üröm szárított levelei szerelmi varázsszerként szolgálnak, az ókorban az ifjú, csábító természetű Artemisz istennőnek szentelték. Az ürömből készült abszint, a bohémek híres-hírhedt bódítószere, nemcsak alkotásra ihlette a művészeket, hanem nemi izgatószerként is hatásos volt. Az abszintot a 18. század végén Henry Louis Pernod gyártotta, 1908-tól a legtöbb országban betiltották, mert agykárosodásokat, rángatózásokat, hallucinációkat és mentális problémákat okozott. Néhány évtizede ismét engedélyezték az ánizsízesítésű, 68 %-os alkoholtartalmú zöld ital árusítását.
Az angyaltrombita nagyméretű virága bódító édes illata, buja álmokat idéz elő, az indián sámánok, hallucinogén hatása miatt használják. A levelekből készített főzet vagy a kukoricasörbe tett magok, erős ajzószerek. Az indiánok a megszárított leveleket, vagy virágokat is elszívják, ily módon növelve nemi kívánalmukat. Az ősi Amerikában a kakaó az istenek eledele volt, a halandók számára pedig potencianövelő szernek számított. Az aztékok kakaóbabbal fizettek szolgáltatásaikért az örömlányoknak. A mexikóiak kilencedik azték uralkodója, II. Montezuma (1466-1520) minden nap 50 aranyserleg forró kakaót ivott meg, melyet jó sűrűre főztek és csili paprikával festettek vörösre.
A kávéital hajdan szentnek számított, élénkítő hatása miatt az afrikai szufik meditációik során fogyasztották, de hathatós az erotika területén is. Ajzószerként a kávét kardamommal és mézzel kell fogyasztani.
Az egyik legrégebbi kultúrnövényből, a kenderből nyert hasis és marihuána, a bor mellett a legelterjedtebb bódítószer. Mindkét narkotikum egyben ajzószer is, az erotikus hatás fokozására szívják.
Noha sok ember fanyalog a fokhagyma átható szaga miatt, de szexualitást fokozó szerként, és mint sejtaktivizálót is szívesen fogyasztják életük meghosszabbításának reményében. A Kelet-Európában őshonos hosszú, húsos gyökerű torma meredt péniszre hasonlít, róla az a hír járja, hogy szerelemre tüzel. Különösen hatásosnak tartják erőtlen szexualitás esetén.
A pitypang levelére hasonlító rucolát, melynek borsos íze jól illik a salátákba, az ókorban ajzószerként is használták. A kéjvágyat fokozó hatásáról meg voltak győződve a rómaiak és a görögök. Utóbbiak a rucolát a nagy nemzőerejű Priaposz szobra köré ültették.