Kedves Erzsébet!
Mivel az oldalán már válaszolt hasonló kérdésre, én is kíváncsi lennék egy szimbólum jelentésére. A villamosmegállóhoz igyekezve, a piacról, illetve bevásárlásból hazafelé jövet szinte naponta látom ezt a vasajtóra pingált, a fényképemen megörökített jelet, amit valamilyen keleti (talán indiai) szimbólumnak vélek. Az írásaiból tudom, hogy többször is járt Indiában, ezért bízom benne, hogy segíteni tud e különös írásjel értelmének, jelentésének megfejtésében.
Üdvözlettel, G.
Kedves G!
Helyes a sejtése, a lefényképezett szimbólum egy hindu ikon, a teljességet és a tökéletességet szimbolizáló Om (vagy Aum) szótag szanszkrit írásjele. Az Om kiemelkedő szerepet tölt be a hinduizmusban, ez a szent szótag a hinduizmus személytelen abszolútumát, a mindenható, mindenütt jelenlévő és összes létezés forrását megtestesítő Brahmant jeleníti meg. A vallásos hinduk e szent szótag kimondásával kezdik napjukat, ezzel fognak a munkához, vagy indulnak el hosszabb útra. Sokan a spirituális tökéletességük kifejezése céljából a nyakukba akasztva, medálként viselik e szent szimbólumot. Ereklyeként őrzik a hindu templomokban, és megtalálható a családi szentélyekben, a házi oltárokon is. És ami különösen érdekes, az újszülött gyermeket e jellel bocsátják a földi útjára. Amikor a csecsemőt - a születését követően - rituálisan megmosdatták, a nyelvére mézzel a szent szótag írásjelét rajzolják, vagyis a hinduk életét az Om szócska indítja el, mely a jámborságukat szimbolizálva egész életükön át velük marad.
De talán mindennél többet mond, ha befejezésként -Takács-Tenigl László fordításában - a Katha Upanisad néhány sorát idézem: „15. Mit minden aszkéták hívőn mondanak, / mit minden tanítvány ismétel vágyón, / mi mindent összefoglal - hát halld meg a Szót, / mit minden tudások tanítanak! / Így hangzik: OM.
16. E szótag a legnagyobb, maga a Brahman e szótag! / Minden kívánsága teljesül e szótagot tudónak.
17. Ez a legkülönb alap, mert ez az alap van legfelül. / S az alap tudója a Brahman világában örül.”
Üdvözlettel, Erzsébet