2013 karácsonya előtt a címben megfogalmazott kérdéssel keresett meg egyik olvasóm. Levelének lényege és a válaszom - szerkesztett formában - az alábbiakban olvasható.
Kedves Erzsébet!
Segítségét kérem kézelemzés apropóján. Olvastam a kézelemzéssel foglalkozó könyvét, és abban kérném a segítségét, hogy van egy egészségügyi problémám, ami hormonkezelés után jött elő, azóta a körmeimen megjelent egy barnás csík, ami időnként változik, hol szélesebb, hol keskenyebb. Ez utóbbi akkor jellemző, amikor jobban vagyok. Emellett vese rendellenességem is van, nem tudom, hogy ezzel függ-e össze. Orvoshoz hiába megyek, nem egyszerű diagnosztizálni. Nemrégen a bal tenyeremen az életvonalnál egy sárgás alakult ki, ami növekszik. Több orvosnak is mutattam a körmeimen az elváltozást, ám a válasz annyi volt, hogy válasz: keringési zavar.
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel, GFN
Kedves GFN!
Megnézve az elküldött fotóit, és alaposan áttanulmányozva körömatlaszom (Donald W. Beaven - Stafford E. Brooks: Color Atlas The Nail in Clinical Diagnosis, Mosby-Wolfe, 1994) színes képeit, a nagy hasonlóság alapján arra a megállapításra jutottam, hogy körmei a „Terry’s nails”-nek nevezett szimptómát mutatják. Az elnevezés onnan ered, hogy elsőként Dr. Richard Terry angol orvos írta le ezt a jelenséget 1954-ben, a Lancet nevű brit orvosi folyóiratban. (Magyar nyelven sehol sem találtam róla említést, így nem csoda, hogy az orvosok nem ismerték fel.)
Az ilyen körmök kialakulásának számos egészségi probléma lehet az oka. Az angol nyelvű szakirodalomban elsők között a máj cirrózist szokták említeni, ugyanis a hepatitikus májzsugorodásban szenvedő betegek 80%-ának ilyenek a körmei. (Ez természetesen nem azt jelenti, hogy „Terry’s nails” esetén 80% a májzsugorodás esélye, csupán azt, hogy 100 cirrózisban szenvedő beteg közül átlagosan 80-nak ilyen körmei vannak.)
Okozhatja az ilyen körömelváltozást továbbá: máj-, vese- vagy szívelégtelenség; cukorbetegség; vashiányos vérszegénység, mely a vörös vérsejtek számának csökkenésével jár; pajzsmirigy-túltengés; alultápláltság és kemoterápia is.
Hangsúlyozni szeretném, hogy ma már megfelelő tesztek (vizsgálati módszerek) állnak rendelkezésre a különböző lehetséges egészségi problémák kizárhatóságának igazolására. Bár tudom, hogy az orvosok nem szeretik, ha kívülállók tanácsokat adnak nekik, ezeket a vizsgálatokat - amennyiben valamelyikük még nem történt volna meg - (már csak önmaga és a családja megnyugtatása miatt is) a máj, a pajzsmirigy, a szív és a diabétesz esetében mindenképpen fontos lenne elvégeztetnie.
Ami a tenyérfotót illeti - bár lehet, hogy csak a felvételek elmosódottsága miatt van ez - nem láttam különösebb problémát; szarusodás nem figyelhető meg, és a sárgás dudort sem fedeztem fel. (Egyébként ez utóbbi ugyancsak utalhat májproblémára.)
Üdvözlettel,
Erzsébet