Kedves Rosta Erzsébet!
Olvastam a honlapon található kézdiagnosztika könyvéből. Érdekel, hogy tudna-e választ adni a problémámra, esetleg a könyvben találnék-e rá megoldást. Mindkét kezemen a hüvelykujj körme, hónapok óta be van repedezve hosszában, hiába nő utána a köröm, az már repedt. Mi lehet ennek az oka?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: VE
Kedves VE!
A láb és a kéz körmei protein rétegekből állnak. A körmök vastagsága és erőssége örökletes tényező. A törékeny körmű embereknél a proteinrétegek eltörhetnek vagy elválhatnak egymástól. A törékeny köröm legfőbb oka a köröm túlságos kiszáradása. Egyes emberek genetikailag hajlamosak a törékeny körmökre. Ahogy az ember öregszik, a körmei szárazabbakká válnak és törékenyek lesznek. A száraz levegő és a fűtött szobák alacsony nedvességtartalma ugyancsak elősegíti a körmök kiszáradását. A hosszú forró fürdők és zuhanyzások úgyszintén szárítják a körmöket.
Egyes betegségek is közrejátszhatnak a száraz körmök kialakulásában. Ezek:
- a pajzsmirigy alul működése
- a Raynaud szindróma
- a különféle bőrbetegségek (pl. a pikkelysömör)
- a Sjögren-Larsson szindróma,
- valamint a nem megfelelő táplálkozás (valamilyen vitamin vagy ásványi anyag, mikroelem hiánya).
A törékeny körmök kialakulásához hozzájárulhat továbbá:
- a gyakori kézmosás (mely összefüggésben lehet a foglalkozással),
- a tartós hideg, száraz idő,
- a lesülés, lebarnulás
- a kemikáliák, különösen a körömlakklemosók (aceton, formaldehid) használata,
- de a körömvégek gyakori fizikai sérülése is vezethet törékeny körmökhöz.
Javasolom, hogy a helyes diagnózis érdekében - ha a lábkörmök is törékenyek - feltétlenül forduljon orvoshoz, mert ez esetben valamilyen kór okozhatja a problémáját. Ha viszont a láb körmei vastagok és erősek, a köröm repedését, törékenységét majdnem biztos, hogy külső tényezők (klímaviszonyok, tevékenység, kemikália stb. által okozott kiszáradás) okozzák. Ez esetben a legjobb kezelés az okozó tényezők megszüntetése (védőkesztyű használata mosogatás vagy mosás közben, kevesebb kézmosás, kevesebb szappan használata, a körömlakkoldó, a körömlakkok mellőzése, télen párologtató edény használata a lakásban stb.) valamint megfelelő olajos készítmény, körömerősítő krémek alkalmazása. Ha nem megfelelő táplálkozása, akkor elsősorban a vas és a biotin pótlása segíthet. Régebben kalcium és zselatin fogyasztását is ajánlották, de ezek hatékonysága nem kellően bizonyított.
Remélem, tudtam valamit segíteni.
Üdvözlettel kívánok szép napot: Erzsébet