Rosta Erzsébet weboldala

 


Lényegében a címben összefoglalt kérdéssel keresett meg az egyik olvasóm. Az alábbiakban idézett beírását ugyan a hozzászólások között tette közzé, ám mivel kérésemre fényképeket is küldött, és tekintettel arra, hogy a problémája másokat is érinthet, a „komment adta kereteknél” részletesebb válaszomat itt, a cikkeim között adom meg.

Koilonychia


„Kedves Erzsébet!

A jobb hüvelykujjam körmén körülbelül 2 éve egy nagyon erős keresztirányú hullám képződik. Amint lenő, jön a következő. Pár hónapja a kisujjaimon is elkezdődött ugyanez, egy erős bemélyedés képződött, ami előtt és után a köröm domború. Ahogy lenő a barázda, látszik, hogy ott vékonyabb, sérültebb a köröm. Mi lehet ez, illetve mi okozhat ezt?

Üdvözlettel, M.”






Kedves M!

Alaposabban megnézve a körmeiről készült képeit, két fontos anomáliát véltem felfedezni. Az egyik, az ön által is leírt – az egyébként, normális, domború felületű körmökön megjelenő – bemélyedés, a másik pedig a körömbőr (kutikula) szárazsága.

KanálkörömMivel a jelzett bemélyedést először két éve észlelte a hüvelykujján, és azóta – követve a köröm növését – folyamatosan megjelenik, továbbá pár hónapja a kisujjain is elkezdődött ez a folyamat, a jelenség nem valami súlyos betegség vagy erős stressz utóhatása, vagyis feltehetően nem az ugyancsak hasonló deformációt okozó Beau-vonalak láthatók a képeken.

Ennek figyelembevételével, nagy valószínűséggel kanálkörmökről (koilonychia) lehet szó. A mátrix (körömágy) sejtek a köröm közepén növekednek a leggyorsabban, ez adja a körömnek a normális görbületet.

Azonban, ha a köröm széleinek valamilyen okból jobb a vérellátása, a köröm közepe – még ha elegendő táplálékot is kap – besüppedt marad. Később ez a besüppedés homorúvá, vagyis ezáltal a köröm kanál alakúvá válik.

Az orvosi szakkifejezés a kanalat jelentő görög ’koilos’ szóból származik. A koilonychia korai stádiumában a köröm csak besüppedt, konkáv alakú csak később lesz. A köröm felszíne – különösen kezdetben – gyakran simább a normálisnál.

Kanálköröm - 3. képMivel a kanálkörömnek számos oka lehet, fontos információt hordoz a probléma hátteréről a köröm vastagsága.

A vékony és sérülékeny (lágyabb) köröm legtöbbször a vashiányos vérszegénységgel lehet kapcsolatos, de a köröm elvékonyodását a nem megfelelő tápanyag-ellátás, a kelleténél kevesebb kéntartalmú aminosav (metionin, cisztein) fogyasztása is okozhatja. (Kéntartalmú aminosavakat elsősorban a halak, a húsok, a tojás és a tejtermékek, az olajos magvak, a szezámmag, a burgonya, hagyma, brokkoli, zöldbab, karfiol, spenót tartalmaznak nagy mennyiségben.)

Koilonychia lehet foglakozási ártalom (pl. oldószerek, mosószerek gyakori használatának) következménye, okozhatja helyi sérülés vagy psoriasis (pikkelysömör), esetleg a Raynaud-szindrómának a kísérő tünete.

Kanálköröm - 4. képHa a vizsgálat során kizárható, hogy a kanálköröm kialakulását nem nem valamilyen oldószer vagy mosószer használata, lokális probléma (pikkelysömör, ekcéma), az eseteknek több mint a 90%-ában vashiány, a szükségesnél kevesebb kéntartalmú eszenciális aminosav fogyasztása, vagy krónikus diabetes mellitus (cukorbetegség) állhat a háttérben.

Ha ezek mindegyike kizárható, feltételenül célszerű szakorvoshoz fordulni, mert genetikai rendellenesség, valamint ritka betegségek is okozhatják a problémát.

Ami pedig a körömbőr szárazságát illeti, ez esetben jóval egyszerűbb a válasz, ugyanis megfelelő megelőző „intézkedésekkel” (például: aceton-mentes körömlakk-lemosó alkalmazása, mosásnál, mosogatásnál gumikesztyű használata, a körömbőr meghagyása a manikűrözés során stb.) és hidratáló krém használatával – aminek az egyszerű vazelin is tökéletesen megfelel – a probléma megszüntethető.

Üdvözlettel,
Erzsébet