Rosta Erzsébet weboldala


Üdvözlöm!

Kérdésem volna egy babonával kapcsolatban. Városi vagyok és felénk nemigen babonások az emberek, de a napokban falun jártam, és röptében a fejemre csinált egy madár. Tiszta ideg lettem, mert kellemetlen dolog, de az emberek örömködtek, hogy nagy szerencse fog érni. Van erről tényleg valami népi hagyomány vagy csak vigasztalni akartak?

Tisztelettel: HG


Kedves HG!

Én is jártam Önhöz hasonlóan, Lőcsén sétálva engem is „megtisztelt” egy galamb, de nem a fejemre kaptam az áldást, hanem a ruhámra. Akkor nem gondoltam a szerencsémre, kizárólag csak a blézeremen lévő folt izgatott és az engemet megmosolygó emberek. De van, amikor én is azonnal a szerencsémre gondolok, ugyanis van két spánielem, s amikor reggeli teendőim egyikeként, miközben a kertből összeszedem, amit elpottyantottak, olykor előfordul, hogy belelépek egy-egy "hasonmásba", ilyenkor mindig az a bizonyos szerencse jut az eszembe.

Eltekintve a személyes sztoriktól, valóságalapja aligha lehet a szerencsének, mert ehhez inkább negatív dolgok kapcsolódnak, és itt elsősorban nem a ruha elszennyeződése, s a ruhán hagyott folt esnek latba, hanem a madárürülék által terjesztett betegségek, amelyek igazán gondot okozhatnak.

Azt, hogy ha egy madár véletlenül ránk hullajtja ürülékét, számos kultúrában szerencsésnek tekintik. Különösen a szláv népeknél elterjedt ez a hiedelem, de a távol keleten is pozitív várakozás kapcsolódik ehhez az „eseményhez”. Az utóbbira talán az lehet a magyarázat, hogy egyes madarak - pl. a fülemüle - ürülékéből Koreában, Japánban régen szépítőszert, kozmetikumot állítottak elő. Mások szerint vallásos gyökerei vannak e hiedelemnek, ugyanis a mitológiai istenek gyakran madarak képében jelentek meg, ezért megtiszteltetésnek, szerencsésnek számíthatott "kiválasztottnak" lenni, vagyis az istenekből származó „anyaggal” való érintkezés.

Üdvözlettel: RE