Mivel a környezetemben magam is tapasztaltam, engem is régóta érdekelt, vajon tényleg életünk végéig nő a fülünk, s ha igen, mi lehet ennek az oka. Miután egyik olvasóm (RI) - hasonló kérdéssel fordult hozzám, úgy döntöttem, alaposabban utánanézek a dolognak. Az alábbiakban az ő levelét és a kérdésére adott válaszomat teszem közzé.
„Kedves R. Erzsike! Olvastam a weblapját. Érdeklődöm, megtudott-e valamit olvasmányai alapján arról, hogy miért nő a fülünk idős korunkra? A bal fülem kezd hegyesedni felfelé, és elállni a fejemtől! Láttam olyan - kb. 70 éves - férfit, akinek mindkét füle hegyesen „az egekbe nőtt”, megvallom, irtó fura volt! Mit mond erről a tudomány, vagy a természetgyógyász? Érdeklődéssel várom válaszát! RI, 65 éves”
"Kedves RI! Bár kérdése egyszerű, nem volt könnyű utánajárni, ugyanis a világhálón különféle - olykor egymásnak teljesen ellentmondó - elméleteket, információkat találhat az ember, és a szakkönyvek ugyancsak elkerülik ezt a témát. Optikai csalódásnak beállítva, sokan még azt is kétségbe vonják, hogy a felnőtté válás után valóban nő-e fülünk. Azt állítják, hogy mindez csak illúzió, azért látjuk nagyobbnak őket, mert a fülszövetek a csökkenő kollagén- és zsírtartalmuk miatt elveszítik rugalmasságukat, illetőleg a gravitációtól (amire a nehéz fülbevaló viselése is rásegíthet) idővel megereszkedik a fülcimpánk.
Egy másik elmélet azzal magyarázza az orrunk és a füleink növekedését, hogy azok porcból épülnek fel, melyek jellemzője, hogy a szervezet GH-termelésének (növekedési hormon) termelésének hanyatlását követően, tehát a pubertás után is folyamatosan növekednek. A bizonyíték azonban nem túlságosan meggyőző, egyes kutatók szerint csak helyettesítődik a porc idővel, a növekedésért nem felelős. Az elképzelés mögött valószínűleg a cápa-analógia állhat. A cápák köztudottan a porcos halak közé tartoznak, és jellemzőjük, hogy a testvázukat alkotó porcok egész életük során növekednek. Az ember teste azonban egészen másképpen funkcionál, mint a cápáké, ráadásul idős korban náluk is lelassul a porcnövekedés.
Ugyanakkor - a bizonyítékok alapján - az már ténynek tekinthető, hogy a fülünk növekedése valóban nem áll meg a felnőttkor elérésekor. Az elmúlt évtizedekben számos tanulmány igazolta, hogy - bár jóval lassabban, mint a gyermekkorunkban - felnőttként is továbbnövekszik a fülünk. A növekedés átlagos mértéke évente 0,22 mm. Ez ötven év alatt meghaladja az 1 cm-t. Emiatt sokan kellemetlenül érezhetik magukat, aminek a fülkorrekciót, fülkisebbítést végző fülplasztikusok örülnek a legjobban.
Pedig nem kellene szégyenkeznünk miatta, ugyanis számos kultúra pozitívan értékeli a nagy füleket. A hinduk például azért szeretik, mert elefántistenükre, Ganésára emlékeztetik őket. A kínaiak szerint a hosszú fülek hosszú életet, a vastagok pedig jelentős vagyont prognosztizálnak. Egyes keleti népek számára pedig a hosszú, megnyúlt fül kifejezetten szépnek számít.
Azt, hogy a fülünk nő statisztikai adatok igazolják. Niemitz C, Nibbrig M, Zacher V. mérései alapján a fülek leghosszabb átmérőjének átlagos hossza csecsemőkorban 52 mm volt, mely 20 éves életkorra a nőknél 61, a férfiaknál 65, a legidősebb, 70 év fölötti korcsoportban pedig 72, illetve 78 mm-re növekedett. Eszerint a nők füle valamivel lassabban növekszik, mint a férfiaké. A felmérés 1448 fős mintán készült, a méretek szórása 4-5 mm között mozgott. A fenti adatok alapján - megmérve a fülei hosszát - bárki eldöntheti magáról, hogy nagyok-e a fülei.
Hogy miért nőnek a füleink, még most sem tudjuk biztosan. Lehet ebben szerepe a növekedési hormonnak, okozhatja az akromegália néven ismert betegség. Egy tetszetős - de szintén nem igazolt - feltevés szerint a hallóképesség csökkenését kompenzálja a fülnövekedés. A külső fül ugyanis tölcsérként funkcionál, és azért nő nagyobbra, hogy hatékonyabban tudja összegyűjteni a hangokat. RE"
[Forrás: Niemitz C, Nibbrig M, Zacher V.: Human ears grow throughout the entire lifetime according to complicated and sexually dimorphic patterns-conclusions from a cross-sectional analysis. (Anthropologischer Anzeiger, 64-65. kötet)
MSD orvosi kézikönyv a családban, második, átdolgozott, bővített kiadás, 2004., Melania Kiadó Kft.)]
Kommentek
archivált tartalomRimár Irén #1
T. Rosta Erzsébet! Névnapja alkalmával is szeretettel üdvözlöm. Köszönöm a "miért nő a fülünkre" adott választ! A vége felé adott választ tudom elfogadni, halláscsökkenés miatt mintegy a tölcsérünk, nő a fülünk, hogy jobban halljunk! Ugyan nekem minden érzékszervem jó irányban változott: hallásom erősen megerősödött, szemem +2 dioptriát csökkent, orrom szaglása mindig jobb! üdv Rné Bp.
2013-11-18 17:05:29