Egy személyes jellegű problémájára adott válaszom után tette fel a fenti kérdést az egyik anonimitást kérő olvasóm. Levelének a kérdés szempontjából releváns részét az alábbiakban idézem:
„Mit jelent az az álom, amikor a saját temetésemet álmodtam meg, láttam a gyászjelentésemet, ravatalomat, és azt is, ahogyan a gyerekeimtől búcsúztam. Borzasztó volt! Kb. 1 éve volt ez, de még most sem tudom feledni:-( Köszönöm”
Kedves Olvasó!
Az álma miatt nem kell különösebben aggódnia, mert az emberek gyakran álmodnak a halálukról vagy a saját temetésűkről. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy valamennyien kíváncsiak vagyunk a halálra, hogy milyen lehet elhagyni ezt a világot, ezért aztán olykor ezt az utat - mintegy „gyakorlásként vagy tapasztalatszerzés céljából” - a biztonságot nyújtó álmunkban bejárjuk.
A rövid leírását azonban úgy is lehet értelmezni, hogy eleven, amikor a végső búcsúztatására sor kerül, és álmában élve temetik el. Ha ez a helyzet, akkor az álma arra utalhat, hogy az álmát megelőző napokban avgy hetekben nagyon „maga alatt volt”, vagy valami erősen nyomaszthatta. Csapdába esettnek reménytelennek érezte a helyzetét.
Ha életkora vagy egészségi állapota miatt közelinek véli már a halálát, az álma egyszerűen azt jelezte, hogy milyen érzései vannak az elmúlással, a halállal kapcsolatosan.
A saját „normális” temetésünk álma általában valaminek - például egy kapcsolat, vagy munkaviszony stb.), vagy a személyiségünk valamely oldalának (a bennünk lévő gyermeknek, játékosságnak, kreativitásnak stb.) a végét, „halálát” jelezheti. Olyankor álmodhatjuk ezt, amikor már hosszabb ideje elfojtottunk egy érzést, vagy eltitkoltuk énünknek egy sajátságát. Ez esetben az álom egy jeladás lehet arra, hogy ideje lenne felismernünk, elfogadnunk őket, és szembenéznünk az érzéseinkkel. Szimbolikusan ugyanis a tudattalanunk azt közli velünk, hogy a konfrontáció helyett a problémáinkat megpróbáljuk eltemetni, azt remélve, hogy ezáltal megszabadulhatunk tőlük.
Olykor a temetésünk átélése álmunkban arra utalhat, hogy amit mostanában ténykedünk, nem „egészséges” a számunkra. Be kell fejeznünk, mielőtt még komolyabb baj történne. A hatodik érzékünk súg nekünk álmunkban, és figyelmeztet a veszélyre.
De jelentheti a temetés a múltunktól, a régi énünktől való megszabadulást is. Ez esetben az álom pozitív vagy negatív értelmezése attól függ, hogy mindezt miként éljük meg. Ha negatív érzéseket okozott az álmunk, lehet, hogy valamilyen külső erő kényszerít emlékeink, személyiségünk bizonyos részének a feladására. Ellenkező esetben valamilyen változást, valami újat jelezhet, ami viszont akár pozití is lehet.
Üdvözlettel,
Rosta Erzsébet