A hagyományos kínai orvoslás felfogása szerint az emberi test szerves egységet alkot, s a belső szervekben végbemenő kóros változások kifejeződhetnek a testfelszín szöveteiben. Amikor valamelyik szabályozó rendszer meghibásodik, vagy abban patologikus változás következik be, akkor a szervezet a problémával vagy a betegséggel érintett tartományba információt küld. Ennek következtében a kézben - ahol ezek az "üzenetek" felhalmozódnak - a különféle betegségek azonosíthatók. Az ember állandó anyagcserét folytat; ennek legközvetlenebb módja a légzés és a táplálkozás. Az anyagcsere rendellenességeinek nyomai megjelennek a kezeken. Például a nem megfelelő táplálkozás - amely a gyomorral és a belekkel kapcsolatos betegségek kiváltója - a test zsíranyagcseréjének rendellenességét okozhatja. Ha a vérben túl sok a zsír, a fölösleges zsírszemcsék kicsapódnak, és dombokat alkotva összegyűlnek a tenyérben, amitől a vonalak is abnormálissá válnak. A légzési funkció rendellenessége a test kémiai egyensúlyát borítja fel, amely a tenyérfelület sav-bázis területén eredményez változást. A savas szervezetűek általában olyan betegségekre hajlamosak, mint a magas vérnyomás, érelmeszesedés, agyvérzés, cukorbetegség, a lúgos összetételűek pedig alacsony vérnyomásban, asztmában, gyomorsüllyedésben betegedhetnek meg. Kötetünk az egyes betegségek korai tüneteinek felismerésében segít, hogy idején fordulhassunk orvoshoz.
A kéz ideghálózata
Evésről árulkodó kezek
A kéz legfontosabb idegei: a középső-, a singcsonti- és a radiális ideg. Mivel – mint az alkar frontális izmainak a legfontosabb motorikus idege – a középső ideg, a kéz mozgásának fő funkciójával kapcsolatos, egyúttal ez a legfontosabb érzékelő ideg is a kéz felszínén. A középső ideg sérülése jelentősen korlátozza a végtag mozgását, például nem lehet az alkart előrehajlítani, de a csukló sem hajlítható és megfeszítésnél gyenge, továbbá nem hajlítható a hüvelykujj, a mutató- és a középső ujj sem, és a hüvelykujjal képtelenség megérinteni a tenyeret. A thenar-izmok sorvadása miatt lapossá vált kezet: majom-kéznek vagy mancs-alakú kéznek hívják.
Amikor az ulnáris (singcsonti) ideg eléri a csuklót, a csukló gömbölyű (orbicularis) csontja külső széle mentén, a csukló horizontális ínszalagjának sekély felszínén és a tenyér ínmembránján (ínhártyáján) keresztül lép be a tenyérbe. Ez a kézizmok és az alkar singcsontjának a fő mozgató idege, egyúttal a kéz singcsonti laterális bőrének érzőidege is. A singcsonti ideg sérülése gyengíti a csukló hajlíthatóságát, hatására nehezen mozgatható a csukló, nem hajlíthatók be a mutatóujj és a kisujj felső ízpercei, nem hajlik a hüvelykujj és nem hajlíthatók az ujjak befelé, nem tárhatók szét sem, valamint elvész a kis thenar és a kisujj érzékelő-képessége.
A radiális ideg mélyen futó ágai további oldalágakat növesztenek, melyek az alkar hátsó izmait mozgatják és a rajta levő bőr ingereit vezetik el; a radiális ideg felszíni ágai pedig a kézhát radiális oldalszárnyában és a két ujj hátának radiális oldalszárnya mentén a bőrben szóródnak szét. A radiális ideg sérülése a csukló hajlítását és az ujjak kinyújtását teszi nehézzé illetőleg lehetetlenné, ún. petyhüdt csuklót eredményezve, ennek következtében a beteg képtelen széttárni a hüvelykujját és a mutató ujját, valamint érzéketlenné válik a hüvelykujj és a mutató ujj közötti terület.
Evésről árulkodó kezek
A kezek egyediek és árulkodók, unikálisak, mert nincs két egyforma kéz a világon, még az egypetéjű ikreknél is felfedezhetők különbségek; árulkodók, mert hiába szeretne például valaki másnak, jobbnak, fiatalabbnak látszani a keze rögtön leleplezi, olyannak mutatja őt amilyen a valóságban.
A számtalan információt közvetítő kezek vallanak a személyiségről, a képességekről, a pillanatnyi lelki állapotról, szellemi és szexuális beállítottságról, az egészségről vagy annak hiányáról, az örökletes betegségekről vagy genetikai problémákról. A kéz negatív és pozitív jeleiből meghatározható gazdája logikai készsége, képet alkothatunk arról, hogy mennyi akaraterővel és energiával rendelkezik, milyen teljesítményre képes, miért sikertelen vagy sikeres az élete. A kéz jellemzőiből következtetni lehet az érzelmi kötődésre, a kiegyensúlyozottság, a boldogság, a félelem vagy a szorongás jelenlétére. A kéz elárulja azt is, miért érzi magát valaki rosszul a munkahelyén vagy a házasságában.
A kezek az étkezéssel kapcsolatban is informálnak, nem árt tudni, hogy a túlságosan telt alsó ízpercű mutatóujjak kielégítetlen étvágyat, a bulimiára való fogékonyságot jelezhetnek. Ugyancsak torkosságra, falánkságra utaló szimbolika a mutatóujj alatti domb fejlettsége, ha azonban a középső ujj alatti domb púposodik fel, akkor finnyás, válogatós az illető.
A tenyér milyenségéből következtetni lehet a helytelen táplálkozásra, felismerhetjük a sav-bázis egyensúly megbomlását; akinél a hüvelykujji párna nagy és telt, az savasságra hajlamos, míg a mutató- és a középső ujjak közötti réstől induló terület nagy mérete a szervezet lúgos összetételére utal. Mivel mind a savas, mind a lúgos összetételnek a különböző betegségek kialakulásában van nagy jelentősége, ennek ismerete segít a megfelelő étrend kialakításában. A nem megfelelő étkezés a test zsíranyagcseréjének rendellenességét is okozhatja, ezzel összefüggésben a tenyéren túlzott mértékű kidudorodások vagy horpadások figyelhetők meg. Ebben az esetben a koleszterin szintünkre kell jobban odafigyelni.
Ez a Mű a Creative Commons Nevezd meg! - Így add tovább! 3.0 Unported Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.