Rosta Erzsébet weboldala


Szonoli - bal kézfejAz ujjai és tenyere hosszát összehasonlítva, a kézarányai viszonylag szabályosnak tűnnek, ami azt fejezi ki, hogy a spirituális érdeklődése összhangban van materiális beállítottságával. Ugyanakkor a finom és keskeny kezei, melyeken a bőr áttetsző, vékony, fakó, leptoszom alkatra utalnak. Ennek alapján valószínűleg sovány testalkatú. A fehér kéz nemcsak vérszegénységet jelezhet, de gazdájának zárkózottságáról, magányt kedvelő, bágyadt személyiségéről is informálhat. A vékony, horpadt kézfej bizonyos erőtlenségnek a jele. A keskeny tenyere szerint nem nagyon ért az üzlethez. Másrészről az ilyen tenyér arról is árulkodik, hogy meglehetősen érzékeny, fizikailag törékeny, de ugyanakkor alkalmazkodó képes. Szélsőséges esetben viszont a keskeny tenyerek introvertált, a külső körülményekhez, s az elvárásokhoz teljesen alkalmazkodó személyiségről tanúskodnak.

A felvételeken szembetűnik, hogy a mutató- és a gyűrűs ujja egyaránt a középső ujja felé hajlik. Az előbbi arra utal, hogy szívesen dolgozik csapatban, munkája során jól alkalmazkodik környezetéhez, összedolgozik munkatársaival, szorgalmas „másodhegedűs”, akinek irányításra van szüksége. A gyűrűsujjának görbülete viszont azt jelzi, hogy a kreativitásának kifejezésre juttatását, örömét erősen korlátozza kötelességtudata, munkája és a családja. Olykor túl sok terhet vesz a vállaira, amiért aztán mártírnak érzi magát. Mivel a széttárt ujjú képein a gyűrűsujja van közelebb a középső ujjához, ez utóbbi tűnik jellemzőbbnek a személyiségére. A mutató- és a középső ujjak közötti széles rés excentrikus gondolkodásra és cselekvésre való hajlamra figyelmeztet. Bár az ujjait nem húzta teljesen szét, a mutatóujj és a hüvelykujj elég nagy szöget zár be egymással (a valóságban feltehetően még nagyobbat), ami a nagylelkűségét reprezentálja. A lekerekített ujjvégek alkalmazkodó személyiségről informálnak, akire az önzetlenség, az elfogadó képesség, az őszinteség a jellemző. A vékony ujjpercek fáradhatatlan érzelmi szenvedélyről vallanak.

Szonoli - jobb kézfejFeltűnő továbbá, hogy a középső ujjpercei eléggé karcsúak, kevésbé fejlettek, mint a köröm- vagy a tőpercek. Ez azt jelzi, hogy a szervezés nem erős oldala, ezért - noha praktikus gondolkodású, és a kézügyességnek sincs híján - az elképzeléseit olykor nehezen tudja a gyakorlatba átültetni, segítség nélkül magvalósítani.

A hagyományos kínai orvoslás szerint az ujjak és a kéz az emberi test távoli végződései. Az öt ujj tükrözi vissza az öt szilárd és a hat üreges zsiger gazdagságát vagy erőtlenségét. Mivel a test szervi funkciói kölcsönhatásban vannak egymással, az egyik szervben bekövetkező változás az egész testre hatással van, az összes szerv rosszul tápláltságát vagy diszfunkcióját eredményezi.

E szemszögből vizsgálva ujjakat, ha a hüvelykujja a mutatóujj közepéig ér, átlagos egészségi állapotot jelenthet. A gyenge, vékony mutatóujj gazdája hamar elfárad a munkában, mert a májfunkciója nem megfelelő. Ha a középső ujj három íz perce nem azonos hosszúságú, az a kalcium anyagcsere gyengeséget jelezhet, aminek a csontok és a fogak törékenysége lehet a következménye. A vékony, elhajló gyűrűsujj, a nemi szervek erőtlen működését fejezheti ki. A kisujj, mely ugyan kissé görbült, de a többi ujjhoz viszonyítva mégis ez a legegyenesebb ujj, enyhébb emésztéssel járó problémákat vagy bélmozgásokat prognosztizálhat. A lapos, görbe gyűrűsujj valamint az összezárt ujjú képeken a kisujj és a gyűrűs-, illetőleg a gyűrűs- és a középső ujj között látható rések arról vallanak, hogy olykor fejfájása lehet.

A hüvelykujja, noha alacsonyan ered, nem mondható se túl hosszúnak, se túl rövidnek, ez az úgynevezett arany középút jele. Mivel maga az ujj nem tekinthető erősnek, ez a szerelmi életben bizonyos fokú szexuális gátlásosságot, a kísérletezéstől való félelmet jelezhet. Ugyanakkor - mivel merevnek látszik, és kb. 60 fokos szöget zárhat be a tenyerével - toleráns, jó szándékú, kifinomult igazságérzettel bíró, önzetlen embert jelképez. A körömperc rövidebb a második percnél, eszerint - noha jó szellemi képességű, logikus gondolkodású - több akaraterőre és elszántságra lenne szüksége elképzelései megvalósításához. A hüvelykujj második ujjízülete (vagyis az a terület, ahol az ujja összekapcsolódik a kezével) - különösen a jobb kézen - eléggé fejlettnek látszik, ami kézügyességre utal.

Szonoli - bal tenyérAz alsó perc karcsú, elkeskenyedő, ami spirituális tapintatot szimbolizál. Ugyanakkor az ilyen homokórára hasonlító hüvelykujj-formáció azt is jelezheti, hogy - mindenféle nógatás nélkül - szívesen tevékenykedik, és nem sokat spekulál, mielőtt belevágna valamibe.

A széttárt kezein a hüvelykujjak az ujjak felé fordulnak, felülnézetből a körmök csaknem teljesen láthatók, ami arról informál, hogy jellemes, érzéseiben nyílt ember, és a hüvelykujja - beállva a sorba - mintegy segíti, erősíti a többi ujja által jelzett jó tulajdonságait.

A körmei követik az ujjak alakját, a színűk halvány, vörös szegéllyel, ezt a ritkán előforduló körömszínt Majthényi György könyvében vértorlódásnak tulajdonítja.

Kéztípusa legjobban a filozofikus vagy intellektuális kézhez hasonlít. Ez a kéztípus tojásdad alakú, téglalap formájú a tenyér, az ujjak hosszúak, csontosak, fejlettek az ujjízületek. Erről a kéztípusról azt mondják, hogy gazdáik nem tartozik a szép kezűek közé, ha a sikerességen az anyagi jólétet értjük, akkor még előnyös kéznek sem mondható. Az ilyen ember inkább bölcsességet gyűjt, mint aranyat, vagy pénzt. Gondolkodó, igazságszerető, ambíciói szellemi indíttatásuk, tudását, ismereteit kizárólag az emberek javára fordítja. Érzékeny, sérülékeny, a kézformája alapján nincs kellő önbizalma és határozott életcélja, ez utóbbi megállapítást azonban korrigálja a jó ívű fejvonal, ami elegendő szellemi muníciót jelez, hogy megvalósítsa céljait, túltegye magát érzékenységén.

A tenyér dombjairól - mivel a kéz soványsága miatt a felvételeken nem azonosíthatók - sajnos nem sokat tudok mondani. Ha valóban egyikük sem fejlett, vagyis a tenyere lapos, az bizonyos erőtlenséget, fáradtságot és mérsékelt szexualitás vágyat jelezhet.

Szonoli - jobb tenyérAmi a vonalait illeti, pozitív jelentésű, hogy az aktív kezén a vonalak jobbak, mint a passzívon. A fővonalai jó minőségűek, szépen rajzoltak és íveltek, egyedüli hiányosságuk, hogy vékonyak, ami erőcsökkenést jelezhet. Az életvonal halvány színe a fizikai állapotáról árulkodva, vérszegénységre utalhat. A csuklóig érő, hosszú életvonal mindkét kezén a fejvonaltól távol ered, ez - némileg ellentmondva a tenyér más jegyeinek - függetlenséget, önállóságot és kockázatvállalási hajlamot jelenthet. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy az életvonal körbeölelve a hüvelykujj párnáját, a tenyér szélének közelében végződik, ami viszont annak a jele, hogy szereti a családi tűzhely melegét, és az otthonát.

A hosszú fejvonal, mely kezdetben párhuzamosan halad az életvonallal higgadtságot, józanságot, együttműködési készséget mutat. Az viszont, hogy végig enyhén lefelé ível, azt jelzi, hogy elsősorban az intuíciót, képzelőerőt igénylő feladatok izgatják.

Az extrém hosszú szívvonal késztetést jelez a féltékenységre. A kínai kézdiagnosztika szerint a szívvonal hossza, irányulása és hajlása az emésztőrendszer funkciójának állapotáról informál. Azok, akiknek a kezén ez a vonal rendkívül hosszú, felível a mutatóujjuk tőközepéig, és annak alsó élénél ér véget, az elsősorban hasi traktus, a bélrendszer funkcionális zavarára hajlamosak.

A tenyerén nincsenek szerteágazó apró vonalak, amiből arra lehet következtetni, hogy kerüli a bonyolult problémákat, egyenes, jól kiismerhető.