Olvasóimtól gyakran kapok a rövid vagy szakadt életvonal miatt aggódó privát leveleket. Bár az ezzel kapcsolatos kérdéseket általában „postafordultával” megválaszolom, a probléma általános érdeklődésre tarthat számot, ezért úgy döntöttem, kissé részletesebben is írok a témakörről.
Bár tagadhatatlan, hogy az egészség szempontjából a kéz vonalai közül - a legélettelibb ujj - a hüvelykujj mozgásával kapcsolatos életvonal (orvosi nyelven thenar redő) a legfontosabb, azt viszont, hogy e vonal hossza meghatározza a várható élettartamot, tévesen állítja a klasszikus palmisztria.
Hogy még ma is él az a tévhit, hogy a thenar redő hossza arányos a várható élettartammal, elsősorban a múlt század híres palmisztria szakértőjének, Cheiro-nak* köszönhető, aki számos művében propagálta ezt az állítást. Mivel az elismert „szaktekintélynek” számos követője akadt, a kérdés a tudósok figyelmét is felkeltette, és alapos statisztikai vizsgálatokat végeztek erre vonatkozóan. Eredményül pozitív korrelációt állapítottak meg, azonban ez a kapcsolat nem lett annyira szoros, hogy az élettartam előrejelzésére lehetne használni. A formulát Cheiro életvonalán tesztelték, és a számítás szerint a híres ír okkultistának csak 59 évet lett volna szabad élnie a tényleges 70 helyett. Ez az eredmény összhangban áll a modern palmisztria egyes ismert művelőinek (pl. Dr. Eugen Scheiman, Jennifer Hirsch) tapasztalataival, akik praxisuk során azt tapasztalták, hogy majdnem olyan gyakori a korai halálozás a hosszú életvonal, mint a rövid esetében.
Ennek ellenére azért teljesen nem elvetendő a feltételezés, ugyanis a vitalitás, az életerő, az ellenálló képesség, az energiakészlet mértékére következtetni lehet az életvonalak milyensége alapján. Egy hosszú, mély és jól rajzolt életvonal az erős vitalitás és az egészséges szervezet jele. Ugyanakkor a rövid, vékony vagy tökéletlen életvonal a kevés életerőt mutató gyenge és érzékeny szervezet jellemzője. Az utóbbi csoportba tartozó személyek gyakran kevesebb energiával, ellenálló képességgel bírnak a betegségek és a sérülések elviseléséhez.
Azt is fontos megjegyezni, hogy a szakadt életvonal - bár kétségkívül nem jó jel - még nem jelent feltétlenül gyenge, betegeskedő szervezetet. Tudni kell ugyanis, hogy a hibás fővonalak - az abnormális bőrlécrajzolatokhoz hasonlóan - nemcsak a magzati élet során jöhetnek létre, valamilyen betegség következtében, hanem a szülőktől örökölhetők is. Ha ez utóbbi a helyzet, nincs diagnosztikai jelentőségük.
Az esetek többségében a szakadt életvonalat a ”közelgő veszély” figyelmeztető jeleként értékelik. Ha ez a helyzet, a hibás életvonalú személy figyelmét érdemes felhívni az egészségtudatosabb életmódra, vagyis célszerű javasolni számára, hogy tartózkodjon az egészségkárosító életmódtól, ne dohányozzon, s ha lehetséges, kerülje a stresszes helyzeteket, ne legyen drog- vagy alkoholfüggő, és a táplálkozására is ügyeljen, nehogy túlsúlyos legyen. Azt is fontos lehet elmondani a számára, hogy ha ismeretlen eredetű fájdalmai vannak, étvágytalan, vagy tartósan kimerültnek érzi magát, azonnal konzultáljon az orvosával.
A látszólagos ellentmondást talán úgy lehet a leginkább feloldani, ha különbséget teszünk a korai elhalálozás lehetősége és az élni akarás mértéke között. Ugyanis, ha a rövid életvonal jó minőségű, mély, és rózsaszínű, tisztán látható, se nem túl halovány, se nem túl sötét, a tulajdonosa több életörömmel és vitalitással rendelkezik, felveszi a versenyt a hosszabb, de gyengébb minőségű életvonalat birtokló társával. Az ilyen személyekre gyakran az a jellemző, hogy - mintha nem lenne holnap - mindent azonnal szeretnének elvégezni, megcsinálni.
Ha viszont a rövid életvonal nagyon halovány, akkor arra utal, hogy a kéz gazdájának gyengébb a vitalitása és az egészsége. Bár az illetőt gyenge életerő és fáradékonyság jellemzi, ezért átvitt értelemben „kevesebbet él”, az élettartama, vagy a halálának a dátuma azonban nem jelezhető előre.
* William John Warner (1866. november 1 - 1936. október 8) - ismertebb nevén Cheiro - ír asztrológus, a 20. század színes okkult figurája. Álneve a tenyérjóslást jelentő cheiromancy szóból származik.