Egyes tradicionális kézelemzők azt állítják, hogy a tenyér három fővonalán megjelenő apró rendellenességek (pl. törések, szakadások vagy szigetek) az egészségi problémák jelei. Azonban - figyelemmel a kézjellemzések elnagyoltságára, valamint a betegségek ugyancsak pontatlan leírására - igen valószínű, hogy a kézelemzők többsége hajlamos a megfigyeléseinek túlértékelésére.
Tudományos igénnyel általánosságban csupán annyi mondható el, hogy - statisztikailag is igazoltan - valóban jelentőséggel bírnak, azonban izoláltan ezek a megfigyelések semmit sem érnek, csak a megfigyelt tulajdonságok bizonyos kombinációi adnak szilárd alapot az orvosi diagnózishoz.
Számos kutató orvosi vizsgálat igazolta, hogy az ún. majomredő a mongol idióták mintegy 60%-ának a kezén megtalálható volt. Ebből egyesek arra gondolhatnak, hogy a Simian-vonal a Down-kór jele, azonban más tanulmányok azt mutatták, hogy a majomredő (négyujjas hajlító redő) megjelenése a kézen egyéb genetikai betegségek esetén is gyakori. Az Edward’s szindróma (18-as triszómia) esetében például 75%-os volt e vonal előfordulási aránya. (Ez korábban azért nem volt ismert, mert a 18-as kromoszóma számbeli többlete jóval ritkább, mint a Down-kórra jellemző 21-es kromoszómáé.)
És természetesen arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a Simian-vonal gyakran megfigyelhető a teljesen egészséges emberek kezein is. Más szavakkal, a majomredő csak akkor bír valódi diagnosztikai értékkel, ha egyéb megerősítő jelek is találhatók a kézen. Például, ha a majomredő mellett a veleszületett genetikai rendellenességre jellemző ujjbegyrajzolatokat (ujjlenyomatokat) és a tenyér dermatoglífiai jellemzőjét is megvizsgáljuk, lehetőségünk nyílik a Down-kór és az Edward’s szindróma megkülönböztetésére.
Down-kór:
ulnáris hurkok az ujjbegyeken (a gyűrűsujjon néha radiális található), magasan - az ujjhoz közel - található axiális (az ujj tengelyében elhelyezkedő) trirádiusz, hurok a középső és a gyűrűsujj között
Edward’s szindróma:
radiális hurok a hüvelykujj ujjbegyén; a többi ujjbegyen íves rajzolatok, hiányzó ujjközi hurok, normális helyzetű trirádiusz
A legtöbb tudományos vizsgálat a Simian- és a Sydney-vonalakra koncentrál. A többi vonal diagnosztikai értéke ugyanis jelenleg még nem bizonyított. Persze ez nem azt jelenti, hogy a tradicionális kézelemzők több ismerettel rendelkeznének, csupán arra utal, hogy számos megállapításuk ez idáig nem nyert bizonyítást.