Rosta Erzsébet weboldala

Az elmúlt években - pontosabban az ezredforduló tájékán - John T. Manning felfedezte, hogy a mutató- és a gyűrűsujj hosszának hányadosa, az ún. 2D : 4D arány (angolul digit ratio) hasznos lehet különféle egészségi és pszichikai problémák diagnózisában.

Kutatóorvosok megállapították, hogy a genetikai rendellenességek gyakran járnak együtt hüvelykujj-abnormalitásokkal (rövid, vagy amorf alakú hüvelykujjal) és egyéb ujj-rendellenességekkel, melyek a következő táblázatban láthatók. Azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy ezek a deformáltságok olyan emberek kezein is megjelenhetnek, akiknek nincs semmilyen genetikai problémájuk.

Rövid-ujjúság: kórosan megkisebbedett, vékony ujjak Brachydactylia
Több-ujjúság: leggyakrabban a hüvelykujj vagy a kisujj mellett egy számfölötti ujj található

Polydactylia

Összenőtt ujjak: az ujjak veleszületett összenövése vagy tökéletlen szétválása Sydactylia
Előregörbülő ujjak: Egyfajta ujjdeformáltság, jellemzője az ujj(ak) egy vagy több interphalangealis (ujjpercek közötti) ízületének tartós összehúzódása (kontrakciója) Campodactylia
Ferde-ujjúság: egy vagy több ujj ulnáris vagy radiális szögeltéréssel járó deformitása Clinodactylia
Pókujjúság: igen hosszú, vékony kéz- és lábujjak Arachnodactylia

Számos kutató foglalkozott az autizmus és a kéz jellemzői közötti kapcsolat tanulmányozásával. Nemrégiben John T. Manning a Digit Ratio című munkájában megállapította, hogy az autizmus gyakran alacsony 2D:4D aránnyal jár együtt, vagyis az autisták esetében gyakori a gyűrűsujjhoz képest rövid mutatóujj.