A száraz, ráncos bőr - ha csak ezt nem foglalkozási ártalom (például mosás. vegytisztítás okozta) - általában a gyomor és a bélrendszer súlyos akut betegségéről tanúskodik, mely gyakran hasmenéssel és hányással jár.
Egyes emberek kezei az izomsorvadás következtében elveszítik eredeti formájukat, lapossá, atrófiássá válnak. Ez különösen a thenar (Vénusz-domb) és a hypothenar (Qian-terület vagy Hold-domb) esetében feltűnő, ugyanis e területek párnázottságának hiánya miatt olyan a kéz, mint a majomé. Az ilyen tenyér a kar sérülését és gyulladását jelezheti.
A tenyerek ödémája (amikor a nyomásra keletkező bemélyedés csak lassan tűnik el) és az ujjak zsibbadása valamilyen szívprobléma lehetőségére utal. Ha viszont az egyébként puffadt tenyér gyorsan visszanyeri az eredeti alakját, az a csi (életerő, vitalitás) pangásának a jele.
Ha a tenyér széles és vastag, az ujjak rövidek és tömöttek, továbbá az arc, a homlok és az áll csontjai kiugranak, a jelek együttesen az agyalapi mirigy betegségéről, esetleges tumorjáról árulkodnak.
Ha hólyagok vannak a tenyéren, hámlik a bőre, vagy nagyon viszket, az valamilyen gombás fertőzést valószínűsít. A hagyományos kínai gyógyászat e bőrpobléma három fajtáját azonosítja. A hólyagos típus általában kellemetlen felfúvódással és verejtékezéssel; a hámló (eróziós) izzadással és hőemelkedéssel, míg a pikkelyes változat a vér higulásával és a bőr kiszáradásával jár.
A kéz dorzális oldalának, vagyis a kézfejnek a szárazsága és ráncos megjelenése, ha az ujjízületek merevek, a tenyerek pedig egész évben hidegek, a hagyományos kínai gyógyászat által „hideg kéz és láb” betegségnek nevezett kóros elváltozásra utal, mely elsősorban az öregek és a gyengék között gyakori. Ha ezek a tünetek szabálytalanul jelennek meg, és erős fájások, az arc kékes-fekete elszíneződése, és - a normális testhőmérséklet visszanyerése után - izzadás kíséri őket, a betegséget bélférgesség vagy galándféreg okozhatja.
[Forrás: Diagnostics of Traditional Chinese Medicine, Edited by Zhu Bing and Wang Hongcai
Xiao-fan Zong and Gary Liscum: Chinese Medical Palmistry]