Az emberi egészség és természet tanulmányozásában a fiziognómia az egyik legfontosabb hagyományos eszköz. Ez a kezek esetében az ujjak alakjának, valamint az ujjtövek izomzatának, illetőleg az alattuk található dombok szemrevételezését jelenti.
A tenyérvonalak, -rajzolatok és az ujjformák értelmezése között az alapvető különbség az, hogy a tenyérredők, és az egyéb dermatológiai jellemzők - így a bőrrajzolatok, ujjlenyomatok - örökletesek, mintázataikat a szülők génjei határozzák meg, a gyermek a világrajövetele előtt, míg a különféle ujjformációkat a hormonális hatások okozzák, a megszületést követően.
Ugyanakkor az utód veleszületett jellemzői számos esetben módosulhatnak vagy megváltozhatnak a környezeti hatások, illetőleg a kora gyermekkori betegségek, stressz hatására. Kedvezőtlen környezeti viszonyok között, vagy hosszantartó stressz esetén az endokrin mirigyek működése abnormálissá válhat, ami jelentős mértékben befolyásolhatja az ujjak hosszát és alakját, és a normálistól eltérő személyiségjegyek kialakulásához is vezethet.
Ezért van az, hogy míg a bőrrajzolat-mintázatokat az örökletes jellemzők jeleiként értékelhetjük, az ujjak fiziognómiája a szerzett, vagy módosított örökletes viselkedési minták tükrének tekinthető. A következőkben ez utóbbi körbe sorolható jellemzőket vesszük részletesebben is szemügyre.
Az ujjak egyenessége
Azt hogy az ujjak egyenesek vagy hajlottak-e, a legkönnyebben úgy tudjuk eldönteni, ha kinyújtva összezárjuk őket. Ha az ujjak között viszonylag nagy a rés, az annak a jele, hogy életének egy bizonyos időszakában gyenge volt a páciens egészsége. Ezt valószínűleg a lép vagy a gyomor átmeneti gyengélkedése, funkcionális zavara okozhatta. Egyes személyekre jellemző, hogy krónikus magas vérnyomás esetén a kinyújtott ujjaik enyhén a hüvelykujjuk felé hajlanak.
Az ujjak hossza
Normálisan az ujjak erősek és viszonylag hosszúaknak tekinthetők. A jó hüvelykujj vastag és erőteljes. Egészséges ember kezén a mutató- középső és gyűrűs ujjak jól elrendezettek, a középső ujj mintegy fél ujjpercnyivel hosszabb, mint a szomszédjai. A mutató- és gyűrűs ujjak pedig nagyjából azonos hosszúságúak. A feltűnően hosszú vagy rövid mutató ujj az ifjúkori évek alultápláltságáról vagy gyakori betegeskedéséről árulkodik. Ha viszont a gyűrűs ujj szélsőségesen hosszú, vagy rövid, ez a zsigerek, vagy a belek felnőttkori gyengélkedésének a jele. (Azonban csecsemők esetében a mutató- és a gyűrűs ujjak hosszú vagy rövid volta - mivel náluk még nem fejlődtek ki teljesen - nem lényeges. A középső ujj extrém hosszúsága (rövidsége) felnőttkori abnormális vagy kóros állapotot jelez. Ha pedig kisujj abnormálisan hosszú vagy rövid, az az öregkori szív- lép- vagy vesebetegségre való hajlam indikátora, de utalhat cerebrovascularis problémákra és az emésztőrendszer rendellenes működésére is.
Az ujjak erőssége
Általában a hüvelykujj és a mutató ujj a legerősebbek. Ha az összes ujj erős, és jól fejlett, az a gazdája remek egészségi állapotát mutatja. Ha viszont valamelyik ujj különösen vékony, az - a releváns életszakaszban - az illető gyengélkedését, betegeskedését jelzi.
Az ujjak (a bőr és az erek) színe
A szín szemrevételezése a vérszín és a kék erek szemrevételezését is magába foglalja. Az egészség vagy a betegség megállapítása szempontjából különösen az ujjbegyek színének megtekintése fontos. Ugyanis az ujjvégződések a vér mikro cirkulációjának állapotát tükrözik, ami jó indikációja az általános egészségi állapotnak.
Az ujjhegyek színe vörös vagy pirospozsgás lehet. Ez a szín jó vér- és csi-áramlást jelez. A sápadtság viszont a vér- és a csi hiányát mutatja, míg a sötét, lilás szín rendszerint vérpangásra utal. Azonban amikor az ujjak színét vizsgáljuk, figyelemmel kell lennünk egyéb tényezőkre - például, a klímára, a hőmérsékletre, vagy a páciens esetleges érzelmi felindulására - is, nehogy rossz következtetéseket vonjunk le.
A hajszálerek megfigyelésére az ujjak tenyér felöli oldalán az ujjperceket elválasztó bőrredők (bőrráncok) tanulmányozása a legalkalmasabb. Normális esetben gyengén látszó, halványkék hajszálerek figyelhetők meg ezeken a területeken. Ha sok ér található itt, vagy nagyon szembetűnőek, azt abnormálisnak kell tekintenünk.
Duzzadt ujjízületek
A hagyományos kínai orvoslás szerint ezek főleg a bi, vagyis a gátlás által okozott ízületi gyulladás tünetei. Ezekben az esetekben a szél, a nedvesség vagy a meleg, vagy ezek kombinációi azok, amelyek megakadályozzák az ízületekben a vér és a csi áramlását. Ha az ízületek vörösek és duzzadtak, ezt a nedvesség és a hő együttes okozhatja. Ha a gyulladás oka meleg természetű, az ízületek megduzzadnak és felmelegszenek.
A nyugati terminológiában ezt a jelenséget ízületi gyulladásnak (arthritis) nevezik, mely csont-ízületi vagy reumás eredetű lehet. Mindkettőt a legfelső ujjízület megnagyobbodása jelzi. A csontízületi gyulladás - miként ezt az alábbiakban láthatjuk - az adott testrésznek megfelelő ujjízület abnormális megnagyobbodását okozza.
Csípő és derék (a hát alsó része): mutató ujj
Térdek: középső ujj
Lábak és lábfejek: gyűrűs ujj
Nyak és a hát felső része: kisujj
A duzzadás a legjobban az ujjízületek oldalsó részén látható. Ha a szívvonal külső élén cikcakkos - horizontálisan és vertikálisan futó - apró vonalkák figyelhetők meg, a reuma a szervezet savasságának a következménye.