A tenyér színe az általános egészségi állapotot tükrözi, a vérkeringés milyenségéről tájékoztat. Az egészséges tenyér halványpiros vagy rózsaszínű, bőrének textúrája pedig sima. A normális tenyerek rugalmasak és erőteljesek. Az ilyen kezek gazdái optimistán tekintenek a jövőbe, és vidáman élik le az életüket. A kívánatosnál sötétebb vagy világosabb színű tenyerek viszont az egészségi állapot megromlásáról árulkodhatnak. Az alábbiakban ezeket vesszük sorba.
Fehér
A halovány- vagy sápadt fehér színű tenyér anémia (vérszegénység), illetőleg belső vérzés lehetőségére hívja fel a figyelmet. Ha a tenyér fehérnek látszik, az általában valamilyen tüdő-problémát vagy gyulladást jelez a testben. Amikor a tenyér közepe feltűnően fehér, valószínűleg túl sok jin energia halmozódott fel a szervezetben. A problémát a jang ételek fokozottabb fogyasztásával lehet orvosolni.
Kék
A kék tenyér rendszerint a bélelzáródás, székrekedés egyik külső jele. A kékes színezetű tenyér lassú vérkeringésre utal. Az ilyen kéz a lusta, lomha emberekre jellemző. A kezek kék színe, akárcsak az ujjak esetében, gyakran a krónikus keringési rendellenességek szimptómája, például olyanoké, mint az acrocyanosis (gyenge vérkeringés).
Zöld
A sötétzöldes árnyalatú tenyér a vérkeringés rendellenességére, érszűkületre vagy érelzáródásra figyelmeztet. Világosabb zöldes árnyalat esetében vérszegénység, esetleg gyomor-vagy lépprobléma feltételezhető.
Sárga
A fakó sárga színű tenyér rendszerint krónikus betegséget jelez. Ez azért van így, mert a krónikus betegségek tipikusan a lépet és a gyomrot érintik. A sárga a Föld színe, a gyomor és a lép pedig a Föld elem szervei. A sárga kézszín azt jelzi, hogy a lép és a gyomor tétlen és gyenge. A fényes, aranysárga színű tenyér viszont gyakran a sárgasággal kísért májbetegségek tünete, a máj vagy epehólyag pangásának jele.
Amikor a tenyér bőre megvastagszik, keménnyé, szárazzá válik és fényes, világossárga színt vesz fel, miközben a felszíne sima marad, elszarusodásról (keratózis) beszélünk. Ez általában örökletes és gyerekkorban jelenik meg. A sárgásbarna színű, fénytelen tenyér viszont a rák lehetőségére utal.
Vörös
A vörös, hálószerű hajszálerekkel borított tenyér gyakorta a C-vitamin hiányának a tünete. Amikor az egész tenyeret sötétvörös vagy lila foltok borítják, a májfunkció elégtelensége valószínűsíthető. Ha a tenyér felszínén a bőr - különösen a Vénusz-dombon, a Hold-dombon és az ujjbegyeken - vértolulástól vörös, az a májzsugorodás vagy a májrák jele lehet. Az extrém vörös tenyér viszont gutaütésre való hajlamot jelez. Ha a magas vérnyomású beteg tenyere fekete, mint a tea, az a közelgő agyvérzésre figyelmeztet. Amikor a vörös tenyér bőre puha, sima és foltos, a reumás lázra való hajlamról árulkodik.
Általánosságban a hagyományos kínai orvoslás szerint a vörös szín a hő jelenlétét mutatja. Ám, mivel a hő felhalmozódásának számos különféle oka és típusa lehet, a vörösnek is különböző árnyalatai figyelhetők meg. Például, ha a vöröses szín sötétedik, a kórt rekedés és pangás súlyosbíthatja.
Ha a tenyér csak egyes részein vöröses színű, akkor az illetőnek valószínűleg a vérnyomásával van problémája. De ez azt is jelezheti, hogy könnyen kijön a sodrából. A feltűnően vörös tenyér a legtöbbször nagyon agresszív személyt takar, aki képtelen mérsékelni magát, még a legapróbb dolgokon is felcsattan. A sötétvörös tenyér gazdája pedig valószínűleg valamilyen idegi eredetű betegségben szenvedhet.
Ha viszont a tenyér csupán a közepén vagy csak időszakosan vörös, a színváltozás a jang energia felhalmozódását, túlsúlyát mutatja. Ez - noha nem betegség - gyakran ingerlékenységgel, agresszivitással járhat, ezért az étrendet célszerű jin ételekkel kiegészíteni.
Lila
Ha a tenyér szubkután (bőr alatti) szövete lilás fekete - aszalt szilvára emlékeztető - színű, az súlyos fertőzést jelezhet. Ha viszont korábban vörös színű volt, s a sötétlila színt fokozatosan vette fel, az esetben általában valamilyen szívbetegségre gyanakodhatunk. A színváltozás itt a betegség súlyosbodására utal.
Szürke
A cigarettahamuhoz hasonló színű foltok a kéz tenyerén az erős dohányos szívproblémáinak a jelei.
Fekete
Veseproblémák esetén nem ritka, hogy a tenyér feketének látszik. A tenyér középső részének barnás fekete színe gyakorta a gasztrointesztinális (emésztőrendszeri) betegségek tünete. A csukló és a hipoténár (Hold-domb) közötti területen megjelenő sötétlila vagy fekete elszíneződés általában a felfúvódás által kiváltott alsó háttáji fájdalom kísérőjele lehet. Ilyenkor gyakran hasonló jelenség figyelhető meg a boka és a sarok középső részén is.