Rosta Erzsébet weboldala


A tenyerek nedvességének megfigyelése elsősorban akkor bír diagnosztikai jelentőséggel, ha a kezek - normális időjárási viszonyok között - a szokásosnál szárazabbak vagy nedvesebbek. A tenyér szárazságát külső vagy belső tényezők határozzák meg. A bőrt érő külső hatások közül a vegyszerek, kémiai reagensek, bakteriális vagy gombás fertőzések érdemelnek figyelmet. Például a tenyér szárazzá válását gyakran bizonyos vegyszerek okozhatják, melyeket a munkavégzés során használunk. Ami a belső tényezőket illeti, egyes emberek születésüktől fogva száraz bőrűek, míg mások bőre érzékenyebb a melegre vagy a hidegre.

A bőr kóros szárazsága (xerodermia vagy xerosis cutis), melyet gyakran viszketés is kísér, rendszerint idős korban jellemző, de kialakulásához hozzájárulhatnak az éghajlati jellemzők, az időjárási körülmények is. Különösen a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok, szárazság, a napsütés és a szél azok a tényezők, melyek gyorsítják a bőr kiszáradását. A száraz kezek fizikai okai közül elsősorban az örökletes tényezők és az öregedéssel járó hormonális változások érdemelnek említést. A bőr ráncosodását, kiszáradását az erős tisztítószerek is okozhatják, és az sem tesz jót, ha az ember túl sok időt tölt védőeszköz nélkül a szabadban extrém hőmérsékleti és sugárzási viszonyok között.

A hagyományos kínai orvoslás a bőr nedvességét a véráram tápláló funkciójával hozza összefüggésbe. Mivel a nők esetében a vérellátás a menstruáció, a terhesség, a szülés és a szoptatás idején könnyen zavart szenvedhet, a nők bőre gyakran szárazabb, mint a férfiaké. Az öregek körében pedig a vérképződés életkor növekedésével járó hanyatlása lehet az oka annak, amiért az időskorúak bőre szárazabb a fiatalokénál. Hideg időben a vérerek összehúzódnak, és a kezek szárazzá válnak a verejték-kiválasztás csökkenése miatt. Ez az oka annak, hogy egyes embereknek kicserepesedik a kezük télen, vagy rendkívül szárazzá válik a tenyerük, ha hidegnek teszik ki őket. Hasonló tüneteket válthat ki az élénk vagy erős széllel járó száraz, meleg időjárás is.

A túlságosan nedves tenyereket illetően fontos megjegyezni, hogy az ideges elmeállapot olyan reakciókat válthat ki az idegrendszerben, melyek annyira megnövelik a verejték-kiválasztást, hogy a kezek vizes benyomást keltenek. A tenyerek extrém nedvességét a lép elégtelen működése is okozhatja. Ebben az esetben a lép képtelen továbbítani és átalakítani a testfolyadékot, ami ettől felhalmozódik a szövetekben és nagyon nedvessé teszi azt. Az ilyen abnormálisan nedves tenyerek rendszerint azokra az emberekre jellemzőek, akinek a bőre sápadt fehér, a tenyerük pedig kövér és atonikus.

Függetlenül attól, hogy csak mérsékelten nedves, vagy erősen izzad a páciens tenyere, a kézelemző szinte teljesen biztos lehet benne, hogy az illető érzelmi beállítottságú, vagyis érzésein keresztül éli meg az életét. A nedves tenyerű emberekre rendkívüli emocionális érzékenység jellemző. Igénylik a szeretetet, a barátságos környezetet, nehezen viselik a konfliktust. A durvaság, közönségesség taszítja őket.

Amikor kezet rázunk valakivel, és nedvesnek találjuk a tenyerét, érdemes rákérdezni, hogy csak esetenként ilyen, vagy mindig izzad a tenyere. Az előbbit ugyanis a legtöbbször valamilyen nemrég átélt stressz (pl. közeli hozzátartozó halála, válás vagy szakítás), vagy valamilyen drog (alkohol, nikotin stb.) megvonása okozza. Vagyis csak átmeneti zavarról van szó, mely megkülönböztetendő a kezelést igénylő, kényszeres izzadással járó hiperhidrózistól. Ez utóbbi nemcsak kellemetlen, de azzal a hátránnyal is jár, hogy az állandóan nedves tenyeret szorongás, idegesség, érzékenység jeleként értékelik, ami rossz hatással lehet az intim kapcsolatokra és nehezítheti a társadalmi beilleszkedést.

Egyes személyeknél a pajzsmirigy rendellenes működése okozza a fokozott tenyérizzadást, de hasonló hatása lehet a glutén-intoleranciának is.