Az emberi élet szempontjából fontos ásványi anyagok egyensúlyhiányával a kézelemzők közül a legátfogóbban Beryl B. Hutchinson foglalkozott, aki vizsgálódásainak - különböző mértékben alátámasztott - eredményeit a Your Life in Your Hands című könyvében foglalta össze. Az alábbiakban felsorolt 15 ásványi anyag hiányára vagy egyensúlytalanságára utaló - kezeken, körmökön megfigyelhető - jelek, vonalformációk rövid összefoglalója elsősorban az ő megállapításait tartalmazza.
Kalciumfluorid | Kalciumfoszfát | Jód | Réz | Vas |
Molibdén | Mangán | Irídium | Ozmium | Titán |
Rádium | Ón | Kálium | Szilícium-oxid | Cink |
A kalciumfluorid hiányát a szívvonal kezdeti - a gyűrűs- és a kisujj alatt futó - szakasza alatt megjelenő vonalak jelzik. Néha a szívvonalra felvezető - három vagy négy lépcsőfokból álló - létra figyelhető meg; máskor a létra nem annyira hangsúlyos, hanem a megkettőződő, de szigetet nem formáló szívvonal utal ugyanerre a jelenségre.
A kalciumfoszfát elégtelenségét a törékeny és fehér foltokkal tarkított körmök mutatják. Az ilyen körmökkel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a rajtuk megjelenő apró fehér pettyek (melyek tudományos elnevezése: leukonychia punctata) más ásványi anyagok - elsősorban a vas, cink és a réz - hiányát is jelzik, valamint kialvatlanságra, kimerültségre utalnak. Gyakran láthatók a szoptató mamák, a kezdő orvosok, a váltott műszakban dolgozó emberek, az alacsony tápértékű ételeket fogyasztó, sokat éjszakázó tinédzserek, valamint a betegségből nemrég felépült személyek körmein.
A jód hiányára a pajzsmirigy működésének zavarai utalnak, melynek jelei a kezeken is megtalálhatók. Ha azok melegek, nedvesek, simák és selymes tapintásúak, pajzsmirigy túltengése; ha viszont a kéz bőre hideg, durva, száraz és tésztaszerű, alulműködése a jellemző. Ilyenkor pihenésre, jódban gazdag ételek, pl. tengeri alga, tengeri halak, rákok fogyasztására van szükségünk.
A réz elégtelen voltát a vonalak elhalványulása, fakóvá válása jelzi, de vigyázni kell a megállapítással, mert ugyanez jellemző túlhajszoltság, gyengélkedés esetén is. Gyakran a rézhiány az oka a terhesség első szakaszában sokaknál jellemző reggeli hányingernek.
A vas hiányáról - mely gyakran anémiára (vérszegénységre) utal - a körmök és kéz vonalainak színtelensége árulkodik. Ebben gyakran az elfogyasztott molibdén vagy a mangán elégtelen mennyisége is szerepet játszik, ugyanis mindkét elem jellemzője, hogy segíti a vas felszívódását.
Az irídium hiányát eddig még nem sikerült azonosítani a kézen, azonban, ha a szívvonalon sziget található, miközben az olyan építőanyagokból, mint a kalcium, vas, kálium és szilícium elegendő készlet áll a szervezet rendelkezésére, ez a szemproblémára (látászavarra) utalhat. A sziget ugyanis a szem számára igen fontos három nyomelem, az irídium, az ozmium és a titán elégtelenségről árulkodhat. Az ozmium hiánya esetén az életvonal hüvelykujj felöli részén gyakran kör jelenik meg, ami a szürke hályog veszélyére hívja fel a figyelmet.
Ha rádiumból kap keveset a szervezet, az ujjbegyeken a bőr a körömvégződésnél berepedezik, a repedések mélyek fájdalmasak, és nehezen gyógyulnak.
Az ón az idegrendszerre hat, e nyomelem szűkös voltára a körmükre növő bőr utalhat. Olykor az is jellemző, hogy az ember hajlamos minden látszólagos ok nélkül elejteni a tárgyakat.
Ha nincs elég kálium a szervezetben, láncolatossá válik a fejvonal, és hasonló sziget-sorozat jelenhet meg a szív- és a Merkúr-vonalakon is. A káliumfoszfátot a vonalak szakadásaiban megmutatkozó idegi problémák mellett az orr és a torok bántalmak kezelésére is használják, mely utóbbiakra az életvonal kezdeti szakaszán megjelenő sziget figyelmeztet.
Amikor a tenyér kézél felőli oldalán, a két transzverzális vonal (szív- és fejvonalak) között mellékvese problémára utaló, reumára figyelmeztető homályosság figyelhető meg, a szilícium-hiányra lehet gondolni.
Ha viszont a cinkből van kevés, az életvonal kezdeti - középső ujj alatt futó - szakaszán keskeny, láncszerű formáció figyelhető meg.