Rosta Erzsébet weboldala


A tea kultúrtörténetével, elterjedésével, elkészítésének módjával, felszolgálásával, a teaivási szokásokkal számos írás foglalkozik a világhálón, ám a teához, illetőleg a fogyasztásához kapcsolódó babonás hiedelmekről jóval kevesebbet olvashatunk. Pedig van belőlük bőven, igaz, jó részük elsősorban a teaivást kultusszá fejlesztő britek körében elterjedt.

Nem mindegy ugyanis, hogy mi történik, vagy miként viselkedünk teaivás közben, ugyanis ezek jó szerencsét vagy szerencsétlenséget egyaránt okozhatnak.

Anglia egyes részein úgy tartják, hogyha a ház bejárata előtt tealeveleket szórnak szét, azzal megvédik a házat és a lakóit a gonosz szellemektől. Hasonlóan egyes emberek azt hiszik, ha a tealevelek a házban véletlenül leszóródnak a földre, az jó szerencsét hoz.

Amikor egy csésze teát főzünk, sok mindenféle dolog történhet. Ha a teáskanna fedelét véletlenül elfelejtjük feltenni, egy idegen fog jönni a házba. Ha a forró víz kiöntése előtt elfelejtünk teát tenni a kannába, az egy nagyon rossz ómen. Ha túlságosan gyenge teát készítünk, elveszítjük egy közeli jó barátunkat. Ha nagyon erős teát főzünk, egy új barátra teszünk szert. És nagyon szerencsétlen a teát kavargatni a csészében, ha ezt tesszük, egészen biztos, hogy veszekedni fogunk valakivel.

A tea kiöntése is sok veszéllyel jár. Ha két asszony ugyanabból a kannából tölt magának, az egyiküknek egy éven belül gyermeke lesz. Vagy az egyik családtagjának. Ám ami ettől rosszabb, lehet, hogy vöröses-szőke hajú ikrek születnek. Vagy mindkét hölgy balszerencsés lesz. Vagyis, ha vendégségben vagyunk, jobb, ha nem mi töltjük a teát magunknak.

A csészébe öntött teában található levélnyelek és buborékok ugyancsak előrejelző képességgel bírnak. Ha egyetlen levélszár lebeg a csésze tetején, egy vendég közeledése várható. Ha a szár kemény, fás, akkor férfi, ha viszont puha, nő lesz a látogató. A szár hossza azt is elárulja, hogy magas vagy alacsony-e az illető. Hogy megtudjuk, mikor várható az érkezésük, tegyük a levélnyelet a bal kézfejünkre, majd üssük meg a bal tenyerünket a jobb kezünkkel. Ahány ütés szükséges ahhoz, hogy a levélnyél lerepüljön a balkezünkről, annyi napot kell várnunk a vendég látogatására. Anglia egyes részein a teáscsésze tetején úszó levélnyél a szerető közeli érkezését jelzi, míg az eltávolításához szükséges ütések száma az esküvőig hátralévő hónapok vagy évek számát prognosztizálja.

Nagy-Britanniában többfelé úgy tartják, hogy ha a teáscsésze tetején úszó buborékokat fel tudjuk emelni és a szánkhoz vinni egy kanállal, anélkül, hogy azok a csésze falához vagy a kanálhoz érnének, reggel egy levélre számíthatunk. Mások szerint a tea felszínén úszó buborékok azt jelzik neked, hogy gazdag leszel. Minél több buborék van rajta, annál jobb. Ha a buborékok a csésze falához tapadnak, románc van kialakulóban, és mindegyik buborék egy csókot reprezentál.

Ha véletlenül ugyanarra a csészealjra két kanalat helyeznek, azt jelenti, hogy a házban hamarosan esküvő lesz. Vagy az a személy, aki a két kanalat kapta, kétszer fog megházasodni. Vagy ikrei születnek. És ha a teáskanalat leejtjük a földre, hamarosan gyermek érkezik a házba.

Ha teázáshoz ételt tálalnak, az fog először megházasodni, aki az utolsó süteményt veszi el a tálcáról. Amikor kiürül a teáskanna, sok veszély leselkedik ránk. A kelet-angliai halászok sohasem ürítették ki a teáskannájukat miután elindultak az Északi-tengerre halászni. Ha véletlenül mégis kiürült, végig attól féltek, hogy ezzel az összes halat is kiöntötték, s üres hálóval fognak hazatérni. Amikor a halászok kihajóztak, a családjuk sem ürítette ki a teáskannát, attól tartva, hogy elsüllyed a hajójuk és a férfiak vízbe fúlnak.

És akkor még nem is szóltunk a sokféle eseményről, mely a tealevelekből olvasható ki. Ha a teáscsészékből akarjuk megjósolni a jövőt, ne filteres teát főzzünk, s a tealeveleket se tegyük teatartóba, a kiöntött teát pedig ne szűrjük le. Annak a személynek, akinek a jövőjére kíváncsiak vagyunk, a teáscsészéjét forgassuk meg háromszor az óramutató járásával ellentétes irányban. A teáscsészét a bal kezünkben kell tartani, és a fülét fogva kell elforgatni. Ezután a csészét felfordítjuk, és megvárjuk, míg az utolsó csepp tea is távozik belőle. Rossz előjel, ha sok tealevél marad a csésze alján. Az viszont jó ómen, ha a tealevelek a csésze fenekén és az oldalán egyenletesen oszlanak el. Ezután a jós kielemzi a tealevelek által alkotott képet, melyből előrejelzi a teaivó sorsát.

A csésze aljára leülepedő levelek a távoli jövőre utalnak. A csésze oldalán megtapadók a nem túl távoli jövőt, a pereme közelében lévők pedig a küszöbön álló eseményeket jelzik. Ha a tealevelek egy kandallót formáznak, az azt jelenti, hogy sok öröme lesz a családjában és a barátaiban. Egy csomagot cipelő kutya figurája, azt jelzi, hogy csomag érkezik a következő napon. Ha a tealevelek egyenes vonalban állnak, az arra utal, hogy hamarosan útra kelünk, ha ívet rajzolnak le, külföldre utazunk. A pillangó rajzolat nagy siker élvezetét jelzi, a pálmafa pedig szerencsét és a céljaink elérését. A lópatkó eredményes utazást és sikeres házasságot, a gyűrű pedig küszöbön álló házasságot jelez. A kígyók pechre utalnak, a hattyúk viszont a jó szerencse jelei. A háromszög pénz öröklését jelzi, a kereszt viszont az előttünk álló nehézségekre figyelmeztet.

És végezetül a főzéshez használt tealeveleket sohse dobjuk ki, mert a teát elégetve, a füstje gazdaggá tesz.