Rosta Erzsébet weboldala


Az élet szerelem nélkül fűszertelen, a szerelem szex nélkül sótlan, az ételek fűszer nélkül pedig élvezhetetlenek, csaknem ehetetlenek. A fűszerek az ételek ízét és színét adó, étvágygerjesztő anyagok. Feladatuk az eledelek kívánatossá tenni, emelni az élvezeti értéket, továbbá az emésztőszervekre kellemes ingert gyakorolni. Az eledelek legnagyobb része fűszerezés nélkül élvezhetetlen, sőt csaknem ehetetlen.

Feltehető, hogy az ősemberek már az ókorban fűszerezték ételeiket. A középkorban a sokfogású lakomák nagyon sok fűszerrel készültek. Azt gondolták a fűszerekről, hogy a mennyország szomszédságában lévő illatos mezőn teremnek. A keresztény Európában a fűszereket nyakra-főre fogyasztották, mert úgy tartották a fűszeres ételek azáltal, hogy felpezsdítik a vért, de nem gondoltak arra, hogy ezek a fűszerek idegességet, lelki nyavalyákat okoznak, étvágyat gerjesztenek, ami vérmességhez, elhízáshoz vezet. A több száz éve élt, Nefzawi sejk keleti szerelemtanában az erotikus receptek főleg fűszerekből álltak.

A csilit ősidők óta nemcsak gyógyszerként hanem nemi vágy fokozó szerként is használják. Az ősi Egyiptomban a bódító illatú fahéjról, szegfűszegről, szerecsendióról és a gyömbérről azt hitték, hogy a paradicsomi kertből eredő Nílusban terem. A legtöbb fűszerről feltételezték, hogy a bennük lévő forróságtól, felmelegedik a test, amelytől felizzik a nemi vágy. Ázsiában a galgant régtől fogva az "Ájurvédában" különösen kedvelt fűszer és gyógyszer. A német népi gyógyászatban galgant gyökér elfogyasztása illetve a nemi szervekre helyezése tizenkétszeri közösülésre teszi képessé használóját.

A mustármag potencianövelő hatását ismerve, a szerzeteseknek megtiltották e fűszer fogyasztását. A fahéj ősidők óta a nemi szervre kenve erotikus ösztönzőnek számít. Az ópium helyett is használt sáfrány izgató hatású, hosszú orgazmusérzetet kelt.

A ginszeng nemcsak fiatalító szer és egyensúlyban tartja a test energia háztartását, hanem növeli a nemi vágyat. Ázsia legrégebbi és legismertebb gyógyszerét, ezt a csodagyökeret gyakran "embergyökérként" is említik. A ginszengbor volt az első kínai gyógyszer, amit idegnyugtatóként és fáradtság csökkentőként ajánlottak.

Az izgató hatású szegfűszeget a régi kínaiak azért rágták, hogy szerelmi légyottjuk során illatos legyen leheletük. Az aromás, kellemes illatú kardamomot, melyet gyakran teához és kávéhoz vegyítik izgató, élénkítő hatású már az ókorban sokat magasztalták mint fűszert és orvosságot. Serkenti az emésztést, és a szívműködést, frissíti a szellemet. A bódító, izgató szerecsendió mámort és nemi izgalmat kelt. Az ősi Indiában bódító gyümölcs néven volt ismert, sok mámorító szerelmi ajzószer fontos alkotóelemeként. Az Ajurvéda szerint jótékony hatású a szexuális erőtlenség megszüntetésére.

A hinduk egyik legszentebb növényüket, a tulasi bazsalikomot Laksmi istennő és Visnu isten oltárára teszik. A tulasi bazsalikom leveléből napi egy levél elfogyasztása megőrzi az egészséget és örömteli nemi életet biztosít.

A pikáns, csípős ízű szegfűbors nemcsak emésztési panaszokra, neuralgikus bajokra hathatós hanem bőséges kakaóval keverve felizzítja a nemi öröm szent tűzét. Az ánizsmagról az egyiptomiak feltételezték, hogy nemi közösülésre ingerel, Indiában szerelmi vágyat ébresztőnek és impotenciát gyógyítónak tartották. Egy indiai csodaszer szerint egy csipet porrá őrölt ánizs mézzel elkeverve a férfi nemzőszervére kenve óriási gyönyörhöz juttatja a nőt.

A bételbors levelei élénkítő hatásúak a bételfalatot órák hosszat rágják, szopogatják, fűszerként pedig erotizáló karis ételekbe teszik. A nép gyógyászatban is elterjedt feketebors valószínűleg a legjelentősebb fűszer, megszerzéséért háborúkat vívtak, emberáldozatokat hoztak. Az Indonéziában termő kubebabors nemi vágyat élénkítő fűszernövény.

A vérkeringés ösztönző és az emésztést segítő aromás rozmaringból készített fürdő serkenti a vérkeringést és fokozza az érzékenységet, felkelti a szexuális vágyat. Az ókor óta ismert muskátzsálya borba keverve szerelmi élvezetre ösztönöz. A vanília a homeopatikus gyógymódban hatásos impotencia elleni gyógyszer.

A trópusi éghajlaton termő ősidők óta ismert fűszerként és gyógyszerként használt gyömbér hatásos szerelmi ajzószer is. Az ázsiai orvoslásban "forrónak" számít, hőséget vagy tüzet visz a testbe, így izgatja a nemi szerveket. Az iszlám orvoslás szent növényként tartja számon, a Korán is megemlíti.

A mák az öröm növénye, a régi görögök legtöbbet használt és legjobb orvosságának eredetéről úgy tartják, hogy Aphrodité könnyeiből keletkezett, amelyeket, Adoniszt siratva, szerelméért hullatott.

Az ambrózia fogyasztása és élvezete csak az isteneknek adatott meg. Azok az istenek akik ittak e csodálatos elixírből, megismerték a mámort és halhatatlanná váltak. Mivel az istenek nem akarták, hogy az emberek is halhatatlanokká váljanak, ezért a halandók kizárólag különleges fűszerezésű datolyából vagy szőlőből készült bort ihattak.

Kommentek

archivált tartalom

Rosta Erzsébet #2

Én sem örülök, hogy a másolás elleni védelemhez kellett folyamodnom, azonban más oldalak tulajdonosai, blogírók - köztük profit-orientáltak is - oly mértékben plagizálták (vagyis, mint a sajátjukat, tették fel) az írásaimat, hogy nem tehettem mást.

2014-02-25 08:16:11

Ficánka #1

Miért nem tudom kijelölni és kimásolni a szöveget?...

2014-02-24 21:30:08