Rosta Erzsébet weboldala


E sokak által nagy becsben tartott fűszernövény a Földközi-tenger mellékén valamint a Közel-Keleten őshonos. A feltárt régészeti leletek alapján évezredek óta használják, találtak „lázcsillapító” koriandert a fáraók sírjában, de említést tesz róla a Biblia is: „A manna pedig olyan vala, mint a kóriándrum magva (…)”, olvasható Mózes IV. könyvében (4Móz: 11, 7), vagyis úgy tűnik, az izraeliták használták a koriander fűszeres magvát. A koriander egyike az öt „keserű növénynek”, melynek fogyasztását maga az Isten rendelte el a zsidóknak Pészah (zsidó húsvét) ünnepén.

Az ókori rómaiak ugyancsak ismerték és használták a koriandert. Julius Caesar idejében a katonák a hús tartósítására és ételeik ízesítésére koriandert vittek magukkal. A római pékek a kenyereik tésztáiba őrölt koriandert kevertek. Megemlíti e növényt az Ezeregy Éjszaka meséi is. Az egyik mesében szó esik egy kereskedőről, aki 40 évig nemzőképtelen volt, ám egyből meggyógyult, miután koriandert tartalmazó gyógyitallal kúrálták. A kínaiak pedig úgy vélték, hogy a halhatatlansághoz a koriander magjainak rendszeres fogyasztásán át vezet az út.

A különféle illóolajokat, cukrot, fehérjét és C-vitamint tartalmazó koriander ősidők óta kedvelt gyógyszere az indiaiaknak. Európában, mint szélhajtót, vizelethajtót, immunerősítőt fogyasztják, de gyermekágyi láz megelőzésére is ajánlják. Az orvosok emésztést serkentőként, a népi gyógyászok az előbb felsoroltakon kívül görcsoldóként, felfúvódás megszüntetésére, vértisztítóként, bőrgyulladást ellen javasolják. Tibetben gyomorpanaszokra, görcsökre, daganatok és bőrfarkas ellen ajánlják. Régebben vágykeltő hatást is tulajdonítottak neki, állítólag a borba kevert korianderpor felfokozza a szenvedélyt.

A koriander sokféle étel fűszere, adagolják mártásokba, felvágottakba, süteményekhez, ízesítenek vele likőröket, teát és feketekávét, de a kellemetlen ízű és szagú gyógyszerekhez is adják kisegítő anyagként. Indiában a koriander közkedvelt fűszer, csaknem valamennyi sós ételük hozzávalója. Magját egészben vagy őrölten teszik az ételekbe. Friss, zöld levelét ízesítésre és díszítésre használják. Kínában ugyancsak a koriander friss levelét használják, ha fodros petrezselyemmel helyettesítik, őrölt koriandermagot csempésznek az ételhez. Peru lakói annyira szeretik e növény ízét és illatát, hogy majdnem minden ételükbe tesznek belőle. Ez az idegenek számára nem mindig kellemes. Kedvelt fűszere a latin konyhának, szívesen fogyasztják Európában, az Egyesült Államokban, Afrikában - elsősorban Marokkóban - valamint a Közel- és Távol-Keleten, és elmaradhatatlan fűszere az oroszok kedvelt fekete kenyerének is. A növény zöldje erős és átható illatú, azonban az apró kerek gyümölcse kellemes aromájú, és a kandiscukorral bevont koriandermag (coriander comfit) a gyerekek által kedvelt, remek édesség. Étvágyjavító, muskotályos íze miatt felhasználják italkészítéshez.

Noha nálunk a koriander nem túlságosan elterjedt fűszer, mégis számos népies névvel illették már, nevezik beléndfűnek, bolhafűnek, bolhapornak, cigány- és kínai petrezselyemnek, poloskaszagú kapornak, de ismert, mint koldusbors, koriandrom, zergefű is. A magyar konyha a koriandert elsősorban savanyúságokhoz használja. Noha - a hasonlatossága miatt - pótolhatjuk petrezselyemmel, az utóbbi íze, illata egészen más. A koriandert ma már - hogy friss maradjon - sokfelé cserépben árulják, de ha kedvünk van hozzá, otthon is termeszthetjük.

Korianderrel álmodni sikert prognosztizál. Arra utal, hogy az álmodó teljesítménye elismerésre talál. A koriander illatának érzése, vagy zöldjének, magjának felhasználása álomban egy hasznot hozó, jó tanácsot jelez előre. A muszlimok értelmezésben a cilantro egy értékes személyt szimbolizál, míg a szárított koriander álma pénzfialtatásra utal.

Kommentek

archivált tartalom

szegfű ildikó #1

Kedves Erzsébet!
Sütnöm kell egy kis kenyeret, és ma koriánder maggal fogom ízesíteni. Teszek bele egy kis krumplit is. Remélem, finom lesz! Köszönöm az új ötletet.
Üdv! Ildi

2012-11-18 13:48:21