A Földközi-tenger mellékéről származó kerti petrezselyem egyik legfontosabb zöldségünk. Zöldje és gyökere, a fehérrépa ételek ízesítésére szolgál, viszont a metélő vagy fodros petrezselymet kizárólag a leveléért termesztik. A népiesen petemzsirom, petremzsirom, petrizselyem, petrezselem, petruska, gyökér stb. néven is emlegetett petrezselyem elnevezése a ’kövi zeller’ jelentésű, görög-latin petroselinum szóból származik.
A kerti petrezselyem nemcsak a konyhák kedvelt fűszere, a gyógyászatban ugyancsak sokféle felhasználási módja ismert. Vagyis nem igaz rá, hogy nem könnyű eladni, ki kell dobni, mert a kofa nyakán marad. Ezért mai fejjel nehezen magyarázható a - metaforikusan „nem talál táncpartnert.” (a leányt a bálban nem kérik fel); „nem lel férjre”, vagy „az árus portékája nem kél el” (eladatlan marad) jelentésű, más népek körében ugyancsak ismert - „petrezselymet árul” szólás. Valószínűleg régebben kevesebbet tudhattak kedvező tulajdonságairól, de az is lehet, hogy az átültetéséhez, vásárlásához, rendszeres fogyasztásához kapcsolódó számos baljóslatú hiedelem (szerencsétlenség, egy éven belüli halál, rövid élet), vagy az, hogy - a görögöktől eredően - sokaknak a temetést, a halált idézte fel, „riasztotta el” a potenciális vevőket.
A petrezselyem hatóanyagai a magokon és a leveleken kívül a gyökerében is megtalálhatók. Zöldjének teája vizelet- és vesekőhajtó, gyomorserkentő, hatásos hólyaghurut ellen, valamint köhögés, asztma, amenorrhoea, dysmenorrhoea, vagyis menstruációs zavar és fájdalom csökkentésére, továbbá a kötőhártya gyógyítására. Frissen levágott zöld leveleit a gladiátorok harci kedvük növelésére, míg a mérsékeltebb libidójú férfiak nemi vágyuk fokozása céljából fogyasztották.
A magjával viszont már óvatosabban kell bánnunk, ugyanis főzete, melyet a népi gyógyászat vesebántalmak, iszákosság ellen ajánl, túlzott mennyiségben fogyasztva vérszegénységhez, a máj és a vese működési zavarához vezethet, míg a várandós kismamáknál magzati károsodást okozhat.
A pogány Európában a petrezselymet általában a halottakkal, a halállal társították, és - mint mágikus növényt - a haragos szellemek megnyugtatására használták. A hús mellé körítésként tálalták, hogy megbékéltessék a lemészárolt állat lelkét. A gonosz szellemek távol tartása érdekében az emberek petrezselyemből és rutából font füzért viseltek. Még a nevének kimondását is alkalmasnak vélték a bosszúvágyó szellemek lecsillapítására, ezért oly gyakori az előfordulása a különféle varázsigékben, ráolvasásokban.
Az ókori görögök viszont szent növényként tisztelték. A petrezselyemkoszorú ugyanolyan tiszteletbeli jelképnek számított, mint a babérkoszorú. Állítólag először a nagy Herkules (Héraklész) számára fontak petrezselyemből girlandot és koszorút. Használata az olimpiák idején vált elterjedtté, az olimpiai játékokat megelőző és követő években megtartott Nemeai játékokon - eredményük elismeréseként - a győztesek petrezselyemkoszorút kaptak. A görög lakomákon a vendégek gyakran petrezselyem koronát viseltek, abban a hitben, hogy e növény békét ad, és növeli az étvágyat. A kertjeiket pedig általában petrezselyem és ruta ágyások szegélyezték. Valószínűleg ezért mondják a görögök, hogy „Még csak a petrezselyemnél és a rutánál vagyunk!”, amikor a vállalkozásuk még nem indult be, csak a tervezési fázisban van.
Ugyanakkor a petrezselyemnek nagy kereslete volt a sírok díszítése céljából is, továbbá szívesen szórtak petrezselyemhajtásokat a halott testére. Ez utóbbi használata miatt a petrezselyem sokak számára a temetők, a temetés és a halál szimbóluma lett, vagyis ez lehet az oka baljós jelentésének, és innen eredhet a „petrezselyemre van szüksége” szólás, mely azt jelenti, hogy az illető a halálán van. Így már érthető, miért ijedtek meg Timoleon katonái, amikor a karthágóiak serege felé közeledve, számos petrezselyemmel megrakott öszvérrel találkoztak. Ezt annyira balszerencsés ómennek vélték, hogy azonnal vissza akartak fordulni. Szerencsére Timoleonnak helyén volt az esze, és nagy lélekjelenléttel emlékeztette őket arra, hogy a legkiválóbb korinthosziak a petrezselymet a Nemeai játékokon győzelmi koszorúként viselték, és hogy még inkább meggyőzze katonáit, petrezselyem koronát helyezett a fejére. Tette vezéreit, tisztjeit is magával ragadta, követték példáját, és csapatait diadalra vezették.
Szerencsére, ha álmodunk róla, nem azt jelenti, hogy „petrezselyemre van szükségünk.” A leszakítása ugyan megpróbáltatást jelez a szerelemben, azonban látni, ahogyan nő, kemény munkával elért sikerre utal, álomban petrezselymet enni, pedig jó híreket prognosztizál.