Egyesek egészségesnek, mások károsnak tartják a krumplievést. Manapság akik nem rajonganak a burgonyáért, fogyasztását azzal utasítják el, hogy izzad tőle a lábuk. Bő száz éve az európai orvosok még azzal vádolták a krumplit, hogy felfúvódást és emésztési zavarokat okoz. Írországban sokáig hittek abban a babonában, hogy ha a terhes asszony éjszaka krumplit eszik, a születendő gyermekének vízfeje lesz. A krumpli leprát okozó hatásáról szóló hiedelem egészen a 18. századig fennmaradt, egy a 17. század elejéről származó írás szerint egy francia megyei tanácsos úgy rendelkezett, hogy "mivel a burgonya igen káros növény, amely leprát okozhat, termesztését pénzbírság terhe mellett ezennel megtiltjuk".
Egészségtelen, megbetegítő volta mellett azonban több érv kardoskodik gyógyító hatásáról. Kalandos történelme során volt, amikor a krumplit reumás fájdalmak, köszvény, lumbágó, idegesség és fogfájás, sőt lerészegedés elleni gyógyszerként is fogyasztották. De gyógyítottak vele szem alatti fekete karikákat, naptól lesült bort, s a torokfájás ellen puhára főzött, összetört krumplit, gyapjú zokniba csavarva kellett a nyak köré tekerni. Az írek a burgonya főzővízét használták ficamok és csonttörések rendbehozatalára, a hollandok pedig nyers krumpli bedörzsölésével vélték eltüntetni a szemölcsöket. Nálunk a nyers, rózsaszín krumpli levét javasolták savtúltengés, gyomorégés és székrekedés megszüntetésére. Meleg burgonyakásás borogatást tettek fekélyre, gennyes sebre, ezt a gyógymódot alkalmazták tüdő-, és vesegyulladás esetén, valamint kólika gyógyítására. Héjában főtt krumpli levét itattak a hörghurutban és álmatlanságban szenvedőkkel. A krumpli héját olajon megdinsztelve hagymával és köménnyel hatásosnak tartották vérszegénységre és végtag fájdalmakra. A reszelt, nyers burgonyát égési sebekre, lekarikázva talpra vagy homlokra téve pedig lázcsillapítónak ajánlották.
Európában a krumplinak még a múlt század végén is erős vágykeltő hatást tulajdonítottak, és orvosi javallatra az impotencia leküzdésére fogyasztották. Az angolok szentül hitték, hogy az ír parasztoknak azért születik annyi gyerekük, mert rengeteg krumplit esznek. A skót papok pedig a nemiséget szimbolizáló burgonyát hozták összefüggésbe a bűnbeeséssel, ezért óvták híveiket a krumplievéstől.
Kommentek
archivált tartalomRosta Erzsébet #2
Kedves Andy! Én is nagyon szeretem a krumplit, és egyetértek azzal, amit írt, mert amikor belázasodtam, édesanyám - hogy a lázamat csillapítsa - krumplikarikákat tett a talpamra. Erzsébet
2009-05-31 06:41:33andy #1
Szerintem a burgonya egeszseges, es gyogyito hatasu, hisz a multban,nem voltak gyogyszerek,antibiotikumok, igy hat novenyekkel kellett tulelni, a betegsegeket...
2009-05-30 22:38:41