A világon mindenütt elsősorban a gyerekek várják izgatottan a karácsonyt, mert ekkor megajándékozzák őket. Az ajándékokat hozhatja Télapó, Karácsonyapó, Jézuska, jószívű boszorkány vagy egy kis manó.
Az angol gyerekeknek a Karácsonyapó nem szenteste, hanem karácsony, december 25-e, reggelén hozza az ajándékokat, amiket előzőleg kértek tőle. Karácsonyapó a kéményen át érkezik, a kandallóban bújik meg, majd az ajándékokat egy hosszú zokniba rejti el.
Az ír gyerekek ajándékát zsákba rakja az éjszaka érkező Mikulás, akit az ünnepi asztalon hagyott rétessel és sörrel vendégelnek meg, hogy ne maradjon éhen. Svédországban az ajándékozó Jultomten, akinek egy manó segít. A család valamennyi tagja egyszerre bontja ki a karácsonyfa alá tett csomagokat, és örül az ajándékoknak; Finnországban, ahol az igazi Télapó lakik, éjjel jön, és az alvó gyerekektől hangosan kérdezi: „Lakik itt jó gyerek?” Ha a felébredő gyerektől igenlő válasz jön, a Télapó ajándékokat ad a kosarából.
A portugál gyerekek karácsony reggelén kapják ajándékaikat, a kandalló mellé tett cipőikbe. A spanyol gyerekek Télapója az erkélyen mászik be, és a küszöb elé helyezett kitisztított cipőkbe teszi az ajándékokat, a gyerekek ráadásul január 6-án a három napkeleti bölcstől is kapnak ajándékokat. Olaszországban a gyerekeket Babbo Natale, azaz a Télapó, vagy egy Befana nevű, ilyentájt jóságos, boszorkány látogatja meg, a jó gyerekek finom csemegéket, a rosszak pedig szenet kapnak.
A belga gyerekek Mikulás napján, december 6-án kapnak ajándékot, a karácsonyfa alá csak kisebb ajándékok kerülnek; a francia gyerekeknek a tűzhely közelébe tett cipőjükbe teszi a Mikulás az ajándékot; a svájci gyerekek szenteste "mesevillamosoznak", s közben mindenféle finomságot, édességet kapnak; az osztrák gyerekekhez a kis Jézus jön ajándékokkal és karácsonyfával, érkeztét csengettyűszó tudatja.
A németek az egész házukat feldíszítik, sok helyen van Betlehem. A német gyerekeknek azt viszi a Mikulás, amit az ablakpárkányra helyezett ajándéklistán kértek. A cseheknél a Mikulás érkezését a kis Jézus csengettyűszóval jelzi; a letteknél a Mikulás szentestétől 12 napon át hordja a gyerekeknek szánt ajándékokat.
Ausztráliában a Mikulás ajándékokat szállító járművét nyolc fehér kenguru húzza. Az észak-amerikai gyerekekhez Santa Claus, vagyis a Mikulás, rénszarvasszánon érkezik, és a kéményen keresztül hozza az ajándékokat a fenyőfa alá. A magyaroknál a Télapó vagy a Jézuska az ajándékozó.