Rosta Erzsébet weboldala


A július a régi rómaiaknál, ahol az év a márciussal kezdődött, quintilis néven az ötödik hónap volt, és csak később (i.e. 44-ben) - Julius Caesar iránt érzett tisztelete jegyeként - Marcus Antoniustól kapta a július nevet. Nyugat-Európában - különösen az angolszász és a germán népek körében - e hónappal többnyire az aratást, a kaszálást, a takarmány betakarítását társították, ezért több nyelvben is „széna hónap” (a Németalföldön Hooy-maand, a frankok lakta területeken Hewimanoth, Britanniában Hey-monath) volt a neve. Már a régiek is megfigyelték, hogy a július a hétnek ugyanazon a napján kezdődik, mint az április, és hogy szökőévekben ez a januárra is igaz.

A magyaroknál a július Szent Jakab hava volt. A Csízió szerint ebben a hónapban tartózkodni kell a borsos és fűszeres ételektől, valamint az édes lekvároktól. Nem ajánlatos ilyenkor az érvágás, a purgálás, de az asszonnyal együtt hálás sem. Ártalmas fürdőt venni és sokat aludni. Az italba zsályát, ürmöt és ezerlevelű füvet kell áztatni.

A régiek hiedelme szerint, akik július havában születtek, telhetetlen fösvények, utálatos álnokok, csalárdok, nyughatatlanok, kedvetlenek, tökéletlenek, maguknak valók, vérontók, gonosz gondolkodásúak, ugyanakkor vakmerőek, hívságra hajlamosak. Kövük az elégedettséget és kurázsit szimbolizáló rubin, valamint a megelégedettséget jelző karneol.

Július 2-án Sarlós Boldogasszony napján, emlékezik meg a katolikus egyház Szűz Máriának, Keresztelő Szent János édesanyjánál tett látogatásáról. Boldogasszony a várandós anyák, a szegények, a szenvedők és a halottak oltalmazója. Ünnepe sok helyütt az asszonyoknak dologtiltó nap volt. Ezt a napot régen az aratási vásárok napjaként tartották számon. A régi hiedelem szerint, ha ezen a napon esik az eső, akárcsak a Medárd esetében, negyven napig fog esni.

Július 20-án, Illés napján a pásztorok nem dolgoztak, mert ekkor ünnepelték a kígyókat és a medvéket, 22-e Mária-Magdolna napja, szépségvarázsló nap, az ezen a napon levágott leányhaj varázslatra volt képes, 25-e a búcsújárók, utasok, hajósok védőszentjének, Jakabnak az ünnepe, ha ezen a napon derűs az idő, jó gyümölcstermés lesz, Anna napján, 26-án szakad meg a kender töve.

A hónap utolsó harmadában (23-án) a Nap a Rák jegyéből az Oroszlán jegyébe lép.

Július talizmánkövei a kurázsit szimbolizáló rubin, és a megelégedettséget jelző karneolagát.