A nép körében sokféle kifejezés élt, vagy él még ma is a szemölcsre, a Magyar Néprajzi Lexikon számos elnevezést - bibircsók, bibircsó, borsóka, fökin, fökény, kinövés, köszfin, lencse, sömötyű, sümőcs, sümölcs, szemőcs, szemőcső, szőcsing, szőcsén, szömőcs, szömőcsén, szömőcső, szömőrcsü, szümőcsing, tyúkszem, tyúksegg, varcok, varjúszem stb. - sorol fel e kellemetlen bőrbetegségre. A népgyógyászok megkülönböztetnek vad, tüskés, lapos, száraz, kemény, gyökeres szemölcsöt. Első írásos említésével, a „semelchew” gyógyítására szolgáló Bagonyai ráolvasásokban (1488) találkozhatunk. A báró Nyáry család levéltárában megtalált szemölcsöt gyógyító versike, a fenyőfát fenyegeti kivágással, ha a János nevű beteg nem gyógyulna meg:
„Szemelcse deperditur
Fenyé, váglok. Mire?
Arra, hogy elvesszen
Jánosrul az szemelcsö.”
Noha a mai embereknek már nem megmagyarázhatatlan dolog a szemölcsök kialakulása, melyek az egyébként egészséges személyeken is megjelenhetnek, nem volt ez mindig így. Eleink számára még meglehetősen misztikus volt felbukkanásuk, ugyanis a semmiből jöttek elő, és minden ésszerű magyarázat nélkül teljesen váratlanul tűntek el. Következésképpen „elméleteket” fejlesztettek ki a keletkezésükre, és különféle rituálékat végeztek, hogy megszabadulhassanak tőlük.
Mivel a régi időkben senki sem hallott a vírusokról, a néphit igyekezett kideríteni és magyarázattal szolgálni a felől, hogy az egyébként egészséges embereken miként jelennek meg a szemölcsök. A folklórban számos elmélet született a kialakulásuk okára: sokan például azt hitték, hogy az illetőt, a boszorkányok és a tündérek képességeivel egyaránt rendelkező, szépasszonyok köpködték meg, vagy, hogy a beteg a csillagokat számolta, esetleg mágikus úton ragasztották rá, illetve a varangyos béka vizelte le. Ha egy gyereken jelent meg szemölcs, azt mondták, hogy egy varangy mászott a karján.
A laikus elképzelések szerint a kezek szemölcseit a gyakori kézmosás is okozhatta, olyan vízben, melyben előzőleg tojást főztek. Ez az elmélet főleg Észak-Angliában népszerű, de sokan hisznek abban is, hogy egy varangyos béka elpusztítása miatt a gyilkoson annyi szemölcs lesz, ahány folt, illetve pötty volt a békán. Ezen kívül többek között okozhatja maszturbáció, a tengerhullámok parton maradt habja, valamint az állatokkal - különösen a tehenekkel és a csirkékkel - való érintkezés is.
Óvakodni kell(ett) továbbá - többek között - a medúza, a légyölő galóca, a fagolyvák, a tojásfehérje, a szemölcsből származó vér bármiféle érintésétől, és - a kézmosás mellett - nem ajánlott a tojást főző vízből inni sem. Az pedig, akinek a nyelvét éri szemölcsből származó vér, belső szemölcsök kialakulására számíthat. A megelőzés érdekében nemcsak a csillagok megszámlálása volt tiltott, hanem a másokon található szemölcsök számbavétele is. Az amerikai New Jersey államban még a múlt században is helyenként az a hiedelem járta, hogy ettől a számlálón is megjelennek a szemölcsök.