A szemölcsöket - melyeknek a tudományos nevük verruka - kb. 80 féle humán papilloma vírus okozza. Egyes szemölcsök, mint például a mozaik szemölcsök, csoportosan helyezkednek el, mások elkülönülten, önmagukban jelennek meg. A szemölcsöket aszerint osztályozzák, hogy hol helyezkednek el és milyen az alakjuk. Kinézetre lehetnek kerek, lapos és borsónyi formájúak, de vannak fonalszerűek is. Ezeken kívül ismertek még a hegyes függöly szemölcsök valamint a talpon megjelenők.
A közönséges szemölcsök kölesnyi vagy lencse nagyságúak, szabálytalanok, felszínük egyenetlen, formájuk kerek, leginkább a kezeken jelennek meg, azonban előfordulhatnak a lábakon a térd körül, az arcon, az ujjak és a körmök körül, vagyis olyan testtájékokon, amelyek gyakori sérülésnek vannak kitéve. A színük szerint lehetnek szürkék, sárgák vagy barnák. A közönséges szemölcsök szinte mindenkin megjelenhetnek, s megjelenési helyük környékén továbbterjedhetnek. Fertőző voltukra jellemző, hogyha például valaki a szemölcsös ujját szopogatja, a közönséges szemölcs megfertőzheti az illető szájüregét.
A lapos, gombostűfejnyi szemölcsök csoportosan jelennek meg, s általában a kézfejen, az arcon és a homlokon fedezhetők fel, elsősorban gyerekeken és fiatal felnőtteken gyakoriak. Puha állagúak, foltoknak látszódnak, színre pedig sárgásbarnák, rózsa- vagy hússzínűek. Olyan testrészen lelhetők fel és terjedhetnek szét, amelyet irritálhat a borotválkozás vagy a szőrtelenítés, férfiaknál ez a szakáll környékét jelenti, nőkön pedig a lábszárat.
A borsónyi, a bőrből kiemelkedő szemölcsökre jellemző, hogy hosszú ideig változatlanok maradnak, majd egyszer csak elmúlnak. A fonalszerű szemölcsök hosszú, keskeny, apró bornövedékek, melyek általában a szemhéjon, arcon, nyakon vagy az ajkakon tűnnek fel.
A hegyes függöly nevű szemölcsök tömegesen jelennek meg az állandó irritációnak kitett, izzadó hajlatokban, kevésbé gondozott, nem kellőképpen tisztán tartott nemi szerveken, a hímvesszőn, a végbél körül, a nők külső nemi szervein, valamint a hüvelyben és a méhnyakon. Szabálytalan alakúak, felszínűk egyenetlen, gyakorta úgy néznek ki, akár egy karfiol. A nemi szervek szemölcsei elsősorban orális szex útján terjednek.
A talpi szemölcsök, mint a nevük is mondja, a talpon, vagy a lábujjakon találhatók. A terhelésnek kitett területen a kezdetben húsos szemölcsök a súlytól ellapulhatnak, keménnyé, lapossá, érdes felszínűvé és jól körülhatárolttá válhatnak. Színük szürke vagy barna, felismerésükben segít a szemölcs közepén látható fekete pötty. A talpi szemölcsöket a tyúkszemtől és a bőrkeményedéstől az különbözteti meg, hogy hajlamosak több kicsiny pontból vérezni.
A közép-, vagy az idős korban megjelenő, elsősorban a törzsön és a halántékon kialakuló kerek vagy ovális szemölcsök olyanok, mintha ráragasztották volna őket a bőrre. Vannak, akiken ezek az ártalmatlan szemölcsök százasával jelentkeznek. Általában lassan növekednek, teljesen ártalmatlanok és nem kívánnak beavatkozást.
A szemölcsök többségükben évekig, minden változás nélkül megmaradnak, de gyakorta spontán visszafejlődnek, ugyanakkor más testrészeken tovább terjedhetnek, újabb és újabb szemölcsöket hozva létre. Többféle szemölcs - elsősorban a közönséges szemölcs - egy-két éven belül magától is eltűnik. A spontán gyógyult szemölcsök ritkán hagynak heget, ezért nem szükséges a kezelésük, kivéve, ha fájdalmat vagy lelki stresszt okoznak. A hegyes függölyök azonban tartósan megmaradhatnak.
A szemölcsök fertőzők, a vírus terjedéséhez huzamosabb ideig tartó vagy ismétlődő testi kapcsolat, érintkezés szükséges, ilyenkor a szemölcsök testtájról testtájra terjednek. A szexuális kapcsolat gyakran elegendő a nemi szervek szemölcseinek továbbterjedéséhez. A szemölcsök többsége ártalmatlan, de nagyon zavarók lehetnek. Ugyanakkor egyes fajtái súlyos betegséget, mint például nők nemi szervein megjelenő szemölcsök, méhnyak-rákot okozhatnak. A szemölcsök általában nem járnak fájdalommal, kivéve a talpi szemölcsöket, melyek nagyon fájdalmasak.
A szemölcsök kezelésének többféle módja ismert eltávolíthatják kémiailag, savval vagy a szemölcsöt fokozatosan feloldó anyagokkal; műtéti kivágással, fagyasztással, illetve lézeres vagy elektromos leégetéssel. A lapos szemölcsöket általában hámlasztó szerekkel kezelik. A felsorolt eljárásokkal azonban nem lehet végleg megszabadulni a szemölcsöktől, ugyanis az összes szemölcsfajta visszanőhet az eltávolítás után. A talpi szemölcsöket a legnehezebb meggyógyítani, a nemi szervek szemölcsei pedig kiirtásuk után gyakran visszatérnek.
Kommentek
archivált tartalomKiss Kamilla #1
Kár hogy nem találták még meg a végleges gyógyszert a vírus ellen. Addig is marad a helyi kezelés. Nálunk a gyerek az uszodában szokta elkapni. Byewart krémmel kenjük neki naponta többször és akkor elmúlik 3-4 hét alatt teljesen.
2011-08-18 12:11:42