Bár a régészeti leletek szerint az elsőség a Harappa civilizáció lakóit illeti meg, akiknek a vécéit folyóvíz működtette, a ma ismert vízöblítéses toalettet (water closet) csak 1596-ban fedezte fel Sir John Harington (1561-1612) angol költő, aki találmányából egyet keresztanyja, I. Erzsébet királynő (1533-1603) palotájában is felszerelt. Ám az angolok a higiéniát ekkor még nem tartották fontosnak, és alkalmas csatornahálózatuk sem volt, ezért a Harington által szabadalmaztatott WC-ket csak jóval később, 1778-tól kezdték el gyártani és árusítani. Az igazi át-töréshez Thomas Crapper (1836-1910) brit vízvezeték szerelőnek, az illemhelyek „termésének” szagmentes elvezetését megoldó újításai kellettek. Ezt megelőzően Európa városai elviselhetetlen szagoktól bűzlöttek. Kiadós esőzések idején a csatornákból sárral, vizelettel, vérrel elegyülő undorító hulladék bugyogott fel. A nagyvárosok utcáin a vizelet és a levágott állatok vére csordogált. Az emberek a 18. században végigsöprő járványok után kezdték lassan felismerni a higiénia fontosságát, de ez csak a 19. század végére vált általánossá.
Nagyjából ekkorra alakultak ki a vécékhez kapcsolódó hiedelmek is. Azt mondják, balszerencsés (és rendkívül zavaró), ha a nyilvános női vécében a fülkébe belépő az ülőkét felhajtva találja. Fokozottan igaz ez, ha történetesen férfi az illető. Sokan vallják, hogy nem szabad felhajtva hagyni az ülőkét, mert elviszi az ember vagyonát. A Feng Shui szerint viszont az anyagi jólétnek nem sok köze van a toalett ülőkéjéhez, inkább az illemhely tisztán-tartását tartja fontosnak. A gazdagság ugyanis elkerüli a koszos mellékhelyiségű otthonokat. A rossz szagú vécé annak a jele, hogy gonosz szellemek szivárogtak a házba. Mások a csalódás megelőzése érdekében a fésű toalettbe ejtésétől óvnak. Massachusetts lakói pedig másnapra esőt várnak, ha a vécéből énekszó vagy csámcsogás hangja hallatszik. A népnyelv szerint a vécén mindenki egyenlő, hiszen ez az a hely, „ahová még a király is” gyalog (egyes népeknél kísérő nélkül) jár.
Az álomfejtők számára a toalett tisztítása érzelmi megkönnyebbülést, vagy a stressztől való megszabadulást jelez, az álomban látott bereteszelt vécé viszont elfojtott érzelemről, vagy az önkifejezési képesség hiányáról árulkodik. Ha az álmodó vécén ülve, székelés közben látja magát, az arra utal, hogy igyekszik megszabadulni lelki terhétől, a ránehezedő külső nyomástól. Pszichológiai megközelítésben ennek oka egyszerűen az is lehet, hogy az alvó székelési (vizelési) ingert érez. Ebben az esetben az álom közvetíti a test szükségletét, és segít abban, hogy az illető felébredjen. A széklet megpillantása sikert, anyagi gyarapodást ígér.