Rosta Erzsébet weboldala


A harisnyáról, vagyis a közvetlenül a lábat borító, a lábfej, ill. a lábszár alakjához formált, géppel vagy ritkán kézzel kötött, rendszerint térden felül érő ruhadarabról, melyre a lábbelit húzzák (Magyar Értelmező Kéziszótár), sokfelé olvashatnak a világhálón, ha pedig ide kattintanak, a történetét is megismerhetik. Ezért - a máshol is megtalálható tényeket mellőzve - inkább az elmúlt századok harisnyával kapcsolatos népi hiedelmeit, babonáit gyűjtöttem össze.

Kezdjük talán az egyik leghasznosabbal: Ha különböző színű harisnyákat viselünk, messze elkerülnek a boszorkányok. Aki pedig harisnyakötőt használ, a hétfői napokon véletlenül se balkéz felől kösse meg a harisnyáit, mert ez balszerencsét jelent.

Attól viszont, ha véletlenül lyukat égetünk a harisnyánkba, nem kell tartanunk, mert ez „csupán” egy utazást jelez. Ha pedig megdörzsöljük a harisnyáink talpait egy darab szappannal, nagy távolságra elgyalogolhatunk, a legcsekélyebb kifáradás nélkül. Az se baj (sőt, inkább jó), ha lecsúszik a harisnyánk, mert ez annak a jele, hogy éppen ránk gondol, akit a legjobban szeretünk.

Sokak szerint nem mindegy, hogy melyik lábunkra vesszük fel elsőként a harisnyát és a cipőt. Ha rendszeresen a bal harisnyát vesszük fel előbb, sohasem fog fájni a fogunk vagy a torkunk, vélik a pennsylvaniai németek. Más változatban ugyanez az idegfájdalom elmúlásával, végleges száműzésével jár. Kivétel e szabály alól a nyári kánikula, az ún. kutyanapok ideje, ekkor ugyanis sorrendet kell váltani, mert különben megnő az elesés és a lábtörés kockázata.

Heinrich Schliemann-nak (1822 - 1890), a Trója romjait feltáró híres amatőr régésznek is helyes sorrend hozta meg a szerencséjét, ugyanis elmondása szerint ásatásai attól kezdve vezettek sikerre, miután szokásává vált, hogy a bal harisnyáját és cipőjét vegye fel először.

Ugyanakkor az előbbiekkel ellentétben, egyes zsidók először a jobb cipőt és harisnyát veszik fel, de - hogy a szerencséjük el ne szálljon - csak akkor kötik meg őket, miután a ballábas cipőt és harisnyát is felhúzták.

Ha véletlenül úgy bújunk a harisnyánkba, hogy a lábujjaink a sarok részéhez kerülnek, szinte biztosak lehetünk benne, hogy még aznap egy fontos levelet kapunk valakitől. Rossz jel viszont, ha kifordítva húzzuk fel a harisnyánkat, ekkor ugyanis hamarosan csalódás ér bennünket.

Ha bármilyen okból - előre nem tervezetten - le kell vennünk a harisnyáinkat, miután már teljesen felöltöztünk, az annak a jele, hogy hamarosan pénz áll a házhoz. Ha viszont a cipő felpróbálásához húzzuk le a harisnyánkat, és lyukat találunk rajtuk, az pénzveszteséget jelez.

Ne feküdjünk le az ágyba harisnyában, figyelmeztetnek a törökök. A balszerencsét kísértjük, ha a harisnyáinkat éjszakára nem tesszük a cipőinkbe, olvasható a Superstitions: 10,000 You Really Need című babonagyűjteményben, majd néhány sorral később ennek az ellenkezője. Vagyis, ha nem akarunk bajt, jobb, ha a törökökre hallgatunk. Ha pedig éjszakára gondosan összehajtogatjuk a harisnyáink, a gondjaink is kisebbek lesznek.

Az indiaiak szerint, ha egy harisnyatartót viselő leánynak még reggel háromszor lecsúszik a harisnyája, balszerencsés napnak néz elébe, ha viszont a kimosott harisnyái a szárítókötélen egymásba csavarodnak, nemsokára nagy boldogságra számíthat.

Ha álmunkban harisnyát vagy harisnyanadrágot viselünk, az azt jelzi, hogy a tudásunk megalapozott, és bírjuk környezetünk támogatását. Ha a harisnyák kopottak, vagy leszaladt rajtuk a szem, az a kishitűségünre, önbizalomhiányunkra utali. Ha valaki mást látunk, amint éppen felhúzza a harisnyáit, álmunk valamilyen romantikus szituációval állhat kapcsolatban: féltékenyek lehetünk valakire, vagy attól tartunk, hogy elveszítjük mások irántunk tanúsított érdeklődését.