Rosta Erzsébet weboldala


Azt a fajta - alvászavarnak is tekinthető - viselkedési rendellenességet, melynek jellemzője, hogy alvás közben beszél az ember, alva beszélésnek (szakkifejezéssel somniloguy-nak) nevezi az orvostudomány. Ez a jelenség egyáltalán nem rendkívüli, a tízévesnél fiatalabb gyermekeknek közel 50 százaléka beszél álmában, de még a felnőttek körében minden huszadikkal előfordul, hogy megszólal alvás közben. E rendellenességnek számos oka lehet, kiválthatja például rémálom, esetleg valamilyen gyógyszer, vagy súlyos mentális stressz a felelős érte. A beszéd tartalma gyakran értelmetlen, de olykor meglehetősen vulgáris, vagy sértő is lehet. A hangereje a suttogástól a kiabálásig, sikoltozásig változhat. Azt is megfigyelték, hogy gyakrabban beszélnek azok alvás közben, akiknek ugyanez a szüleivel, nagyszüleivel is előfordult. A legtöbbször olyankor beszél az ember éjszaka, amikor a REM (gyors szemmozgású) fázisba megy át az alvása, vagy ha a REM-alvásban „társalgásba kezd” álmának valamelyik szereplőjével. Az utóbbival kapcsolatban még ma is élnek olyan babonás elképzelések, hogy ilyenkor szellemekkel társalog, és útmutatást, felvilágosítást kap tőlük az álmodó.

Az alva beszélést az enyhébb fajta alvási problémák közé sorolják, a helyes alvási szokások kialakításával (vagyis, ha nem eszünk sokat közvetlenül lefekvés előtt, nem maradunk fenn túl sokáig, nem fogyasztunk drogokat, relaxálással igyekszünk megszabadulni a stressztől stb.), a legtöbbször orvosi segítség nélkül is „kigyógyulhatunk” belőle. Csak akkor kell szakemberhez fordulnunk, ha zavar bennünket vagy másokat a dolog, és az életmódváltásunk nem vezetett sikerre.

És persze - ha babonások vagyunk - akkor sem árt véget vetnünk ennek az, olykor a környezetünket is zavaró éjszakai „szokásunknak”, mert az alvás közbeni beszéd nemcsak balszerencsét hoz - mint, ahogy azt sokan gondolják -, hanem egyéb „veszéllyel” is jár. Ugyanis - miként ezt az alábbi fondorlatos ötletek mutatják - az alvó személyt az igazság kimondására, titkai feltárására lehet bírni.

Íme, néhány biztosnak tartott módszer:

Tegyünk fel kérdéseket az álmában beszélőnek! Ha nem szólítjuk a nevén, az igazat fogja mondani. Ha mégsem válaszolna, mártsuk a kisujját egy pohár meleg vízbe, ettől azonnal megered a nyelve.

Fogjuk meg a nagy lábujját, amikor elkezd beszélni, és innentől kezdve érteni fogjuk a szavait. Mások szerint ez csak arra elég, hogy szóra bírjuk az illetőt. Ahhoz, hogy a kérdéseinkre is válaszoljon, és kibeszélje a titkait, piszkos vízbe kell mártanunk a kezét, vagy vízzel átnedvesített ruhát kell helyeznünk a homlokára.

Ha pedig a hátán fekszik a beszélő, tegyünk egy lópatkót a mellkasára, méghozzá úgy, hogy a nyílása felfelé mutasson, és amiről csak tud, mindent elmond nekünk.